Przepisy na Marynowanie
19 przepisów
Filtrowanie: wyczyść filtry
Sortowanie:
Ciekawostki i porady
Dzisiaj zabieramy się za grillowanie najszlachetniejszych kawałków wołowiny – steków. Jak je przygotować, jak sprawdzić stopień wysmażenia i czym się różni t-bone od rostbefu – o tym przeczytacie w moim nowym wpisie. Po pierwsze – steki grillujemy na dobrze rozgrzanym grillu, bez przykrycia. Wysoka temperatura sprawia, że białko na powierzchni mięsa szybko się ścina i zabezpiecza stek przed utratą soków.
Czytaj więcejW sezonie na świeże warzywa zastanawiacie się, jak przygotować białe szparagi, żeby cieszyć się ich wykwintnym smakiem i luksusowym charakterem? Sprawdźcie, jak przyrządzić białe szparagi, żeby rozpływały się w ustach.
Czytaj więcej
Marynowanie
Marynowanie żywności ma bardzo długą tradycję. To jeden z najstarszych sposobów konserwowania jedzenia, dzięki któremu nawet po wielu tygodniach i miesiącach można cieszyć się smakiem jędrnych warzyw oraz owoców. Na czym ono polega? Ta metoda utrwalania żywności opiera się na dodawaniu kwasów organicznych do produktów bez przeprowadzenia fermentacji. Najpopularniejszym kwasem jest kwas octowy. Stosuje się również kwas cytrynowy, jabłkowy lub winowy. Marynowanie pozwala zatem na utrwalenie żywności poprzez zwiększenie kwasowości (obniżenie pH), co hamuje rozwój wielu drobnoustrojów. Mimo wszystko, spiżarnie i piwnice wypełnione słoikami z kolorową zawartością kojarzą Ci się głównie z babcinymi metodami robienia zapasów? Moda na marynaty powraca w wielkim stylu! Słoiki można wypełnić po brzegi najróżniejszymi, w tym najmniej oczywistymi produktami.
Dla kogo?
Z jednej strony w sklepach przez cały rok dostępne są różnorodne warzywa i owoce. Oferta marynowanych gotowców też jest szeroka, lecz nic nie może wygrać ze smakiem domowych specjałów. Co więcej, po marynowane przetwory warzywne czy owocowe powinniśmy sięgać szczególnie zimą, gdy dostęp do świeżych, sezonowych produktów jest ograniczony. Marynowane ogórki i pieczarki zadowolą wszystkich tradycjonalistów. Jeśli jednak jesteście poszukiwaczami kuchennych innowacji, zainteresujcie się marynowaniem kurek. Wśród warzywnych propozycji warto wyróżnić marynowane bakłażany, cukinie, karczochy oraz buraczki.
Na jaką okazję?
W słoikach można nieźle zamieszać! Przygotowanie warzywnej sałatki do marynowania znacząco ułatwi codzienne gotowanie. To kluczowe, zwłaszcza gdy brakuje czasu na przyrządzenie kompletnego posiłku. Pyszny, warzywny dodatek do obiadu można mieć w kuchennych szafkach na wyciągnięcie ręki! Marynaty to także nieodzowny element menu na przyjęcia. Marynowane śledzie to już klasyka. Goście równie chętnie będą sięgać po marynowaną paprykę oraz oliwki.
Czy wiesz, że?
Marynowanie jest fantastycznym sposobem na zachowanie sezonowych smaków na dłużej. By zrobienie przetworów poszło jak po maśle, należy przestrzegać kilku zasad. Grzyby, warzywa i owoce powinny być wolne od jakichkolwiek uszkodzeń. Istotne jest dokładne wyczyszczenie, a najlepiej potraktowanie wrzątkiem słoików, których zamierzacie użyć. Higiena to podstawa sukcesu.
Dla urozmaicenia:
Robienie owocowych marynat nie kończy się na kompotach. Owoce marynowane w całości staną się interesującym dodatkiem do rozmaitych deserów. W słoikach można umieścić gruszki, jabłka, brzoskwinie, śliwki, wiśnie, czereśnie, czarne porzeczki, winogrona. Do wyboru, do koloru!