Jak już wspominaliśmy nie boimy się tłuszczów. Wiemy, dlaczego są nam potrzebne, które z nich są dobre i z jakich powodów powinny mieć stałe miejsce w naszym codziennym jadłospisie. Tłuszcze nadają potrawom smak i charakter, podkreślają smak składników dań. Mięso jest dzięki nim soczyste i jędrne. Tłuszcze powodują, że sosy są aksamitne i gładkie.
Gotujemy na parze, dusimy, grillujemy, ale od czasu do czasu mamy wielką ochotę na coś z patelni. Smażenie nadaje potrawom smak i, dobrze przeprowadzone, pozwala na przygotowanie soczystych, jędrnych mięs czy warzyw. Nie straszne nam smażenie, bo wiemy jak smażyć dobrze. I tą wiedzą chcielibyśmy się z Wami podzielić. Zobaczcie na co zwrócić uwagę gdy zabieramy się za przygotowanie dania z patelni. Dzięki naszym radom będziecie smażyć jak prawdziwy Szef Kuchni. :)
1. Wybieramy właściwy tłuszcz – taki, który można podgrzewać do wysokich temperatur (ma wysoki punkt dymienia) bez obawy spalenia (przypalone i spalone tłuszcze są bardzo niezdrowe). Najlepsze w tej kategorii są np. oleje rzepakowy, słonecznikowy i mieszanki tych olejów. Niektóre produkty, do smażenia będące mieszankami olejów olejów po prostu „pokazują” kiedy jest ten właściwy moment, odpowiednia temperatura do smażenia. Ważne jest także, aby tłuszcz nie pryskał – to częsty powód, dla którego rezygnujemy ze smażenia.
2. Używamy odpowiednich narzędzi – dobra patelnia (o tym napiszemy więcej w kolejnych odcinkach bloga i koniecznie solidne szczypce czy łyżki typu sito z długą rączką, tak aby łatwiej przekładać kawałki mięsa czy warzyw na patelni i uniknąć oparzeń
3. Im mniej typ lepiej – nie smażcie zbyt wielu kawałków mięsa czy warzyw naraz, tłok na patelni obniża temperaturę smażenia, a co za tym idzie wydłuża je i powoduje, że potrawy pochłoną więcej tłuszczu. Potrawy powinny „gotować się” we własnym sosie i odrobinie tłuszczu z patelni.
A teraz, w ramach ćwiczeń, proponujemy znakomity stir fry z piersi kaczki czyli krótko i intensywnie smażone kawałki kaczki z warzywami. Krótkie smażenie w mocno nagrzanym tłuszczu karmelizuje warzywa i mięso, nadając im doskonały smak. Przygotowane w ten sposób pozostają chrupkie i jędrne.
Stir fry z piersią kaczki
Czas przygotowania: 30 minut
Dla 4 osób
Składniki:
Marynata do kaczki:
- 2 łyżki oleju sezamowego
- 100 ml sosu sojowego
- 20g świeżego imbiru, tartego na tarce
- 1 łyżeczka sosu rybnego
- 1 łyżeczka miodu
- 1 posiekany ząbek czosnku
- 1 ostra papryczka chili
Stir Fry:
- 400g piersi kaczki, bez skóry
- 1 kapusta bok choy – można ją zastąpić kapustą pekińską pokrojona w dużą kostkę
- 2 marchewki pokrojone w pół plastry
- 2 łyżki maki ziemniaczanej
- 100 g kiełków sojowych
- 100 g grzybów shiitake
- 50 g orzechów nerkowca
- 100 ml sosu hoisin
- Pęczek świeżej kolendry
- 3 ząbki czosnku, posiekane
- Pęczek dymki ze szczypiorem
- Rama Smaż jak Szef kuchni, wariant klasyczny
Sposób przygotowania:
Pierś z kaczki pokrój w cienkie paseczki i połącz ze wszystkimi składnikami marynaty. Odstaw na co najmniej godzinne w chłodne miejsce. Po tym czasie mięso wyjmij z marynaty, osusz papierową ściereczką i oprósz mąką ziemniaczaną.
Na patelni lub woku rozgrzej Ramę Smaż jak Szef Kuchni, poczekaj aż tłuszcz przestanie się pienić - to znak, że osiągnął odpowiednią temperaturę. Wrzuć mięso i smaż na szybkim ogniu przez chwilę, cały czas obracając kawałki kaczki. Obsmażone mięso odłóż na bok. Na tej samej patelni, na pozostałym tłuszczy przesmaż czosnek, cebulę pokrojoną w piórka, orzechy. Dodaj marchew i grzyby. Wszystko razem smaż chwilę i podlej pozostałą marynatą oraz sosem hoisin. Włóż na patelnię mięso oraz kapustę i kiełki. Wszystko razem smaż jeszcze chwilę, cały czas mieszając. Potrawę podawaj posypaną posiekaną kolendrą i szczypiorem pokrojonym w zapałkę.
Stir fry podaje się zazwyczaj z sypkim orientalnym ryżem typu basmati lub jaśminowym lub z makaronem ryżowym lub sojowym.
Komentarze (0)