Smażenie dla wielu z nas wydaje się być zadaniem nieco bardziej zaawansowanym niż inne techniki kuchenne. Pryskający tłuszcz, wysokie temperatury, precyzyjnie odmierzony czas – to wszystko trzeba brać pod uwagę, gdy mamy ochotę na soczystego steka z patelni czy błyskawiczny warzywny stir fry. Dlatego tak ważny jest dobór właściwych składników – dobrej, jakości tłuszczu, odpornego na wysokie temperatury, który nie będzie pryskał i jak najmniej wsiąkał w smażone potrawy. Duże znaczenie ma także odpowiedni sprzęt, czyli patelnia. Bardzo zachęcamy wielbicieli gotowania i poszukiwaczy nowych smaków do stopniowego gromadzenia właściwego ekwipunku domowego szefa kuchni. Dobre garnki, patelnie, rozmaite przydatne utensylia kuchenne (np. szczypce, szpatułki itp.) ułatwiają gotowanie i decydują o smaku, konsystencji i wyglądzie naszych potraw. Dziś zajmiemy się omówieniem rodzajów patelni. Na rynku patelni jest wiele. Które są najlepsze? Zależy, kogo zapytamy. Przygotowaliśmy dla Was krótki opis cech różnych typów patelni, aby ułatwić wybór tej najlepszej a może zachęcić Was do tego, że warto mieć kilka rodzajów.
Patelnie aluminiowe – ciągle jeszcze obecne w naszych kuchniach, doskonale przewodzą ciepło, nagrzewają się równomiernie, są lekkie, ale smażąc na nich trudno uniknąć przywierania, mogą także wchodzić w reakcję ze składnikami dań np. zmieniać ich kolor.
Patelnie ze stali nierdzewnej – są niereaktywne, co oznacza, że można na nich przyrządzać każdy rodzaj dania, solidne i wytrzymałe, można je myć w zmywarce, dobrze nadają się do obsmażania mięs i warzyw oraz ich karmelizowania, ich wadą jest nierównomierne nagrzewanie, które powoduje, że smażone potrawy mogą przywierać. Aby smażone potrawy nie przywierały do patelni ze stali nierdzewnej można spróbować następującej procedury.
Sposób na patelnię ze stali nierdzewnej
1. Dobrze rozgrzej patelnię na średnim ogniu przez 2-3 minuty.
2. Rozpuść na patelni łyżkę oleju kokosowego i rozprowadź go równomiernie po całej powierzchni. Olej powinien osiągnąć temperaturę, w której zaczyna dymić. Gdy osiągnie ten stan, pozostaw patelnię na ogniu przez max. 1 min a następnie wyłącz palnik. Pozostaw olej na patelni do całkowitego wychłodzenia.
3. Wylej olej i wytrzyj porządnie patelnię ręcznikiem papierowym.
Patelnie miedziane – miedź jest doskonałym przewodnikiem, co oznacza, że miedziane patelnie nagrzewają się bardzo równomiernie. Patelnie miedziane są także bardzo efektowne i pięknie wyglądają wyeksponowane w kuchni. Wadą jest ich reaktywność tzn. np. w kontakcie z alkalicznymi lub kwaśnymi produktami spożywczymi mogą nadawać im metaliczny smak, patelnie miedziane wymagają dużo troski, regularnego polerowania i dbałości o ich stan.
Patelnie żeliwne – dania nie przywierają i smażą się równomiernie, żeliwo jest praktycznie niezniszczalne, patelnie żeliwne doskonałe są do smażenia mięs, można je także wstawiać do piekarnika, jeżeli wymaga tego przepis (np. tortille hiszpańskie z jajek i warzyw), ich wadą jest dość powolne osiąganie wysokiej temperatury i wolne chłodzenie, wymagają także odpowiedniego traktowania – szczególnej dbałości o czyszczenie, suszenie, są także dość ciężkie. Po zakupie należy je przygotować do użytku tak jak w przypadku patelni ze stali nierdzewnej.
Patelnie teflonowe, ceramiczne i inne z powłoką nieprzywierającą – jak sama nazwa wskazuje nie przywiera do nich nic, są bardzo łatwe do mycia, można na nich smażyć na minimalnej ilości tłuszczu, niemniej jednak mają wady, bo powłoka ulega zniszczeniu – ściera się, nie można używać przy nich żadnych metalowych przyborów kuchennych, nie są najlepsze do smażenia w wysokich temperaturach.
Czas na obiad. Dziś smażymy kotlety de volaille.
Tradycyjne kotlet de volaille
Czas: 30 min.
Dla 4 osób
Składniki:
- 4 piersi z kurczaka najlepiej z kostką
- 200 ml oleju do smażenia
- 200 g masła
- Pęczek koperku
- 2 jajka
- 100 g bułki tartej
- 100g mąki pszennej
- Sól i pieprz do smaku
Sposób przygotowania:
Piersi z kurczaka zaczynając od środka rozetnij delikatnie nożem, tak, aby mięso można było rozłożyć na zewnątrz – uważaj przy tym, aby mięsa odciąć od reszty kotleta. Rozciętą pierś rozbij dokładnie na cienki plasterek. Mięso delikatnie oprósz solą i pieprzem. Masło pomieszaj z posiekanym koperkiem, w ręku uformuj je w podłużny kawałek. Połóż z brzegu kotleta. Mięso zroluj dokładnie przykrywając cały tłuszcz. Zrób to dokładnie inaczej masło wypłynie ze środka.
Uformowane kotlety w podłużny walec zwężający się na końcach, oprósz mąka i panieruj w roztrzepanym jajku, a następnie obtocz w tartej bułce. Końcówki kotleta dobrze jest panierować podwójnie zapobiega to wyciekaniu masła ze środka.
Na patelni rozgrzej olej, poczekaj aż z powierzchni tłuszczu znikną bąbelki, będzie to oznaczać, że osiągnął on odpowiednią temperaturę.
Kotlety smaż z każdej strony na złoty kolor. Po usmażeniu trzymaj je jeszcze na patelni pod przykryciem około 5 minut lub dopiecz w piekarniku – tak aby były na pewno upieczone w środku.
Komentarze (0)