Przepisy na Sosy
691 przepisów
Filtrowanie: wyczyść filtry
Sortowanie:
Ciekawostki i porady
Rosół uważany jest za jedną z najszlachetniejszych zup. Pojawia się na stołach w czasie ważnych uroczystości. Rozgrzewa w najchłodniejsze dni i zachwyca wyjątkowym smakiem. W kuchni okazuje się niezastąpiony jako baza dla innych zup i potraw.
Czytaj więcejWigilijne pierogi, kulebiaki, różnorodne krokiety i paszteciki, staropolski bigos oraz łazanki… Te potrawy łączy jedno: wyśmienicie smakują z kapustą kiszoną. Można podawać ją jako dodatek do dania głównego, można wyczarować z niej wyborną zupę.
Czytaj więcejSosy
Sosy nie tylko wzbogacają smak serwowanych posiłków, ale też często sprawiają, że potrawy nie wydają się zbyt „suche”. Co więcej – spajają danie w całość i wyraźnie podnoszą jego walory estetyczne. Większość dań bez sosów nie mogłaby właściwie istnieć. Ciężko w końcu wyobrazić sobie pizzę bez sosu pomidorowego albo mięsne pulpety bez jakiegoś płynnego dopełnienia. W sztuce kulinarnej sosy znane są w trzech głównych odsłonach. Najbardziej klasyczne to sosy ciepłe, podawane zazwyczaj jako dodatek do mięs, makaronów czy dań z ryżem. Dobrym przykładem są tutaj sosy pieczeniowe, grzybowe czy popularny sos do spaghetti bolognese. Uniwersalny w zastosowaniu jest również beszamel – składnik chociażby włoskiej lasagne, zapiekanek, cannelloni czy wielu dań kuchni francuskiej, skąd według historii ma brać swoje pochodzenie. Dressingi i dipy z kolei jada się na zimno i mają nieco gęstszą konsystencję. Dressingami polewamy najczęściej sałatki lub surówki, natomiast dipy zazwyczaj umieszcza się w osobnych naczyniach (np. kokilkach), żeby można było w nich maczać takie dodatki, jak chipsy, nachosy czy kawałki warzyw. Świetnie smakują także z pieczonymi ziemniakami albo frytkami. Wachlarz zastosowań sosów i dipów jest jednak naprawdę szeroki. Przekonaj się, jak świetnie sprawdzą się na rodzinnym grillu, w czasie przyjęcia, jako przekąska na co dzień czy jako dodatek do popularnych dań obiadowych. Istnieje całe bogactwo składników, których można użyć, by je przygotować: od warzyw, owoców, po sery czy nawet jajka. Również świeże zioła mogą stanowić bazę do przyrządzenia sosów, jak chociażby w przypadku pesto bazyliowego. Łącz ze sobą smaki produktów i nie bój się niecodziennych rozwiązań w kuchni. Sos, którego nie wykorzystasz od razu włóż do pojemnika lub słoika i przechowuj w lodówce. Możesz go użyć następnego dnia do innej potrawy. W końcu sosy pasują do niemal wszystkiego i sprawdzają się przy wielu okazjach. Warto o nich pamiętać, przygotowując wystawne przyjęcie lub grilla dla przyjaciół.