Dania z Kuchni Gruzińskiej
22 przepisy
Filtrowanie: wyczyść filtry
Sortowanie:
Przepisy (22) 
trudne
średnie
łatwe
łatwe
średnie
łatwe
łatwe
łatwe
średnie
średnie
łatwe
łatwe
łatwe
łatwe
Ciekawostki i porady
Kutia to danie, które co roku pojawia się na wigilijnym stole. Nie spotkaliście się nigdy z tym przysmakiem? Najwyższa pora, by to zmienić! Podpowiadamy, z jakich składników można przygotować kutię.
Czytaj więcejBez nich większość osób nie wyobraża sobie kolacji wigilijnej. Uszka są nieodłącznym dodatkiem do tradycyjnego barszczu czerwonego. Kształtne i wypełnione apetycznym nadzieniem są na tyle smaczne, że ich najwięksi miłośnicy zajadają się nimi także podczas świątecznych obiadów.
Czytaj więcej
Kuchnia gruzińska
Kuchnia gruzińska jest jedyna w swoim rodzaju. Rządzą w niej dania proste oraz koniecznie sycące. Ponadto gruzińskie specjały odwołują się do lokalnych tradycji. W tamtejszych kulinariach nie brakuje więc arbuzów, pomidorów, melonów, winogron, bakłażanów i różnych ziół, a w szczególności pietruszki, kolendry, estragonu oraz kopru. Z kolei gruzińskie góry, pokryte pastwiskami, sprawiają, że w kuchni króluje baranina oraz różnorodne gatunki sera.
Dla kogo?
Gruzińską kuchnię polubią entuzjaści wytrawnych wypieków. Chaczapuri, czyli klasyczny placek nadziewany serami, z pewnością przypadnie im do gustu. Ulubione smaki odnajdą tu również osoby, będące wielbicielami pierogów, ponieważ mieszkańcy tego kraju słyną z przygotowywania chinkali - soczystych sakiewek z ciasta, nadziewanego mięsem. Również ci, którzy uważają, że dzień bez deseru jest dniem straconym, docenią gruzińską kuchnię. To właśnie tutaj serwuje się doskonałe ciasto miodowe albo czurczchelę, czyli orzechy zatopione w suszonym soku z winogron. Niebo w gębie!
Na jaką okazję?
Gruzini lubią dzielić się jedzeniem z rodziną oraz znajomymi. W ich kraju często organizuje się biesiady, wzbogacone o tradycyjne potrawy i trunki. Kuchnia gruzińska to rewelacyjny pomysł, kiedy planujemy uroczystość w większym gronie.
Czy wiesz, że?
Gruzja słynie z rozmaitych przekąsek. Znajdziemy ich tam bez liku. Latem popularnością cieszy się sałatka z pomidorów i świeżej bazylii. Natomiast we wrześniu najatrakcyjniejsza jest sałatka z dodatkiem wyciskanego na miejscu oleju ze słoneczników.
Dla urozmaicenia:
W Gruzji liczy się nie tylko to, co jesz, ale i to, co pijesz. W związku z tym często sięga się po wino. Jednak największą sławę zdobyła chacha, czyli rodzaj wódki, którą przyrządza się z winogron.