Przepisy z cielęciną
68 przepisów
Filtrowanie: wyczyść filtry
Sortowanie:
Ciekawostki i porady
Rosół uważany jest za jedną z najszlachetniejszych zup. Pojawia się na stołach w czasie ważnych uroczystości. Rozgrzewa w najchłodniejsze dni i zachwyca wyjątkowym smakiem. W kuchni okazuje się niezastąpiony jako baza dla innych zup i potraw.
Czytaj więcejWigilijne pierogi, kulebiaki, różnorodne krokiety i paszteciki, staropolski bigos oraz łazanki… Te potrawy łączy jedno: wyśmienicie smakują z kapustą kiszoną. Można podawać ją jako dodatek do dania głównego, można wyczarować z niej wyborną zupę.
Czytaj więcejCielęcina
Do tego rodzaju mięsa nawet najbardziej wykwalifikowani szefowie kuchni z renomowanych restauracji podchodzą z ogromnym szacunkiem. Mimo to cielęcina nie powinna nikogo onieśmielać. Niezwykle delikatne i łagodne mięso nie jest zarezerwowane wyłącznie dla specjalistów i kucharzy z wieloletnim stażem. Umiejętności gotowania najlepiej nabierać w praktyce, a dzięki cielęcinie będzie to wyjątkowo smakowite doświadczenie.
Dla kogo?
Entuzjaści mięsnych przysmaków nie będą mogli przejść obok cielęciny obojętnie. Zachwyca kruchością i nie potrzebuje dodatku wielu przypraw. W tym przypadku prostota jest mile widziana. Cielęcina staje się zatem punktem obowiązkowym w jadłospisie wszystkich osób, które cenią sobie naturalny smak potraw, bez nadmiernego kombinowania.
Na jaką okazję?
Słusznie jest kojarzona z mięsem, które najlepiej prezentuje się na odświętnie udekorowanych stołach. Świadczy o tym chociażby fakt, że w wielu sklepach mięsnych cielęcina jest dostępna tylko w wybrane dni lub na specjalne zamówienie. Warto jednak zaczekać i wykorzystać ją niekoniecznie od święta. Jej obróbka nie powinna trwać długo, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by porozpieszczać swoje podniebienie także w dzień powszedni. Możecie potraktować to jako trening przed podaniem wymyślnego dania podczas najbliższych świąt lub innej uroczystości.
Czy wiesz, że?
Mięso cielęce jest podstawą oryginalnego sznycla wiedeńskiego, będącego austriacką potrawą narodową. Usmażony na maśle kawałek cielęciny w panierce z bułki tartej to chluba niejednego restauratora. Danie zazwyczaj podawane jest w towarzystwie ziemniaczanej sałatki.
Dla urozmaicenia:
Przygodę z cielęciną warto zacząć od wspomnianego sznycla, ale co dalej? Do duszenia bardzo dobrze nadaje się udziec. Na grillu sprawdzi się wątróbka, a mielone mięso posłuży do zrobienia niezrównanych pulpetów. Za najszlachetniejszą część uchodzi polędwica. Golonki cielęce to niebanalny dodatek do bulionu, który stanie się podstawą niepowtarzalnego rosołu albo kapuśniaku.