Przepisy z parmezanem
324 przepisy
Filtrowanie: wyczyść filtry
Sortowanie:
Przepisy (324) 
łatwe
łatwe
łatwe
łatwe
łatwe
łatwe
łatwe
łatwe
łatwe
łatwe
łatwe
łatwe
łatwe
łatwe
łatwe
łatwe
łatwe
łatwe
łatwe
łatwe
łatwe
łatwe
łatwe
łatwe
łatwe
łatwe
łatwe
łatwe
łatwe
Ciekawostki i porady
Słodkie i soczyste owoce, które mogą być składnikiem deserów, ale również wytrawnych dań czy szybkich sałatek. Co zrobić z malin? – zainspiruj się naszymi propozycjami.
Czytaj więcejKrólowie letnich przetworów. W wielu domach ogórkowe patenty są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Chętnie podzielimy się naszym przepisem na to, jak zrobić ogórki małosolne.
Czytaj więcej
Parmezan
Według popularnych opowieści, parmezan na przestrzeni wieków zachwycał wiele wybitnych osobistości. Wśród jego fanów mieli znajdować się między innymi Molier, Napoleon i Alexandre Dumas. Parmezan to produkt zdecydowanie ponadczasowy, ponieważ do dziś jego ostry smak i jasnożółty kolor sprawiają, że jest jednym z najbardziej rozchwytywanych gatunków sera na całym świecie.
Dla kogo?
Parmezan nie ma sobie równych, gdy mowa o najlepszych włoskich daniach. Nie tylko wpływa na ich walory smakowe, ale znakomicie zagęszcza wszelkiego rodzaju sosy do makaronów. Najprostszy wariant risotto składa się wyłącznie z sera, ryżu i masła. Parmezan przydaje się jednak nie tylko do oryginalnych potraw z Półwyspu Apenińskiego. Okaże się niezastąpiony w zwieńczeniu prostego makaronu z kurczakiem i pieczarkami. Łyżka parmezanu to sposób idealny na to, by trochę porozpieszczać swoje podniebienie.
Na jaką okazję?
We Włoszech w niemalże każdej restauracji na stole pojawia się pojemnik z parmezanem, a życzliwa obsługa zachęca do posypywania nim dań całymi garściami. Zainspirujcie się tymi zwyczajami podczas codziennego gotowania, lecz pamiętajcie, że wcale nie trzeba dużej ilości sera. Jego smak jest na tyle wyrazisty, że już niewielka porcja będzie wyczuwalna. Jest dodatkiem pasującym do większości sosów, w tym pesto – bazyliowego, pietruszkowego i z jarmużu. Z tak znakomitym składnikiem chętnie będziecie eksperymentować!
Czy wiesz, że?
Parmezan świetnie sprawdza się jako wykończenie potraw, ale raczej nie jada się go samodzielnie. Z tego względu nie powinien pojawiać się na desce serów. Gdy zależy Wam na wykwintnych zestawieniach, połączcie go z orzechami i owocami, ale unikajcie kompozycji z rybami i owocami morza. Do nich ser zwyczajnie nie pasuje.
Dla urozmaicenia:
Być może nie jest to zakorzenione w polskich tradycjach kulinarnych, ale ten ser okazuje się fenomenalnym dodatkiem do zup. Starty parmezan lub jego cienkie plasterki wzbogacają smak zupy cebulowej z grzankami, jarzynowej, rosołu, a także flaków.