Dania i potrawy z suszonymi śliwkami | Przepisy.pl pixel

Przepisy na Suszone śliwki

102 przepisy

Filtrowanie i sortowanie
Zamknij filtr
Filtrowanie:Sortowanie:

Filtrowanie: wyczyść filtry

Sortowanie:

logo przepisy.pl

Ciekawostki i porady

Dzisiaj zabieramy się za grillowanie najszlachetniejszych kawałków wołowiny – steków. Jak je przygotować, jak sprawdzić stopień wysmażenia i czym się różni t-bone od rostbefu – o tym przeczytacie w moim nowym wpisie. Po pierwsze – steki grillujemy na dobrze rozgrzanym grillu, bez przykrycia. Wysoka temperatura sprawia, że białko na powierzchni mięsa szybko się ścina i zabezpiecza stek przed utratą soków.

Czytaj więcej

W sezonie na świeże warzywa zastanawiacie się, jak przygotować białe szparagi, żeby cieszyć się ich wykwintnym smakiem i luksusowym charakterem? Sprawdźcie, jak przyrządzić białe szparagi, żeby rozpływały się w ustach.

Czytaj więcej

przepisy.pl - Suszone śliwkiSuszone śliwki

Bez nich polska kuchnia nie byłaby taka sama. Suszone śliwki fenomenalnie wpływają na aromat i smak dań. Nie mamy na myśli wyłącznie wigilijnego kompotu z suszu. Śliwki suszone są niezbędnym dodatkiem do tradycyjnego bigosu, pieczonego schabu i keksu na słodko. Jeśli widzicie przepis, w którego nazwie pojawia się sformułowanie „po staropolsku”, możecie mieć pewność, że do jego wykonania garść suszonych śliwek będzie nieodzowna. Sprawdźcie, w jakich jeszcze wariantach smakują wyśmienicie.

Dla kogo?

Większość świąt nierozerwalnie związana jest z dobrym jedzeniem. Planując spotkania przy stole, warto zadbać o różnorodność dań. Suszone śliwki to bardzo przyjemny, słodki akcent w potrawach na słono. Zamiast bazować wyłącznie na klasycznych recepturach, skuście się na warzywny pasztet z suszonymi śliwkami albo drobiowe roladki, w których środku odnajdziecie suszoną niespodziankę. Wszechstronności owocom nie można odmówić.

Na jaką okazję?

Święta, święta i po świętach… Na co dzień też należy jeść smacznie i różnorodnie. O monotonię na talerzach nie musicie się martwić. Suszone śliwki będą nadzwyczajnym zwieńczeniem marokańskiego tagine z wołowiną i migdałami lub mięsem drobiowym i morelami. Suszone śliwki nie wymagają skomplikowanej obróbki, więc dorzucicie je do dań przygotowywanych na szybko: mięsnych oraz warzywnych potrawek, owocowych lub grzybowych zup.

Czy wiesz, że?

Uprawy śliw były popularne już w czasach starożytnych. Zajmowali się tym Persowie, Grecy i Rzymianie. Z biegiem czasu doświadczenie kulinarne pokazało, że suszenie owoców jest jednym z najbardziej efektywnych sposobów na zachowanie ich cennych właściwości. Suszone śliwki nie tracą ani koloru, ani słodkiego smaku.

Dla urozmaicenia:

Do menu dobrze jest włączać oryginalne, lokalne specjały. Jednym z nich jest suska sechlońska, pochodząca z Małopolski. Metody podsuszania i wędzenia śliwek były w tym regionie przekazywane z pokolenia na pokolenie, a dziś są opisywane znakiem Chronionego Oznaczenia Geograficznego.