Dania i potrawy z ciecierzycy | Przepisy.pl pixel

Przepisy z ciecierzycą

94 przepisy

Filtrowanie i sortowanie
Zamknij filtr
Filtrowanie:Sortowanie:

Filtrowanie: wyczyść filtry

Sortowanie:

logo przepisy.pl

Ciekawostki i porady

Dzisiaj zabieramy się za grillowanie najszlachetniejszych kawałków wołowiny – steków. Jak je przygotować, jak sprawdzić stopień wysmażenia i czym się różni t-bone od rostbefu – o tym przeczytacie w moim nowym wpisie. Po pierwsze – steki grillujemy na dobrze rozgrzanym grillu, bez przykrycia. Wysoka temperatura sprawia, że białko na powierzchni mięsa szybko się ścina i zabezpiecza stek przed utratą soków.

Czytaj więcej

W sezonie na świeże warzywa zastanawiacie się, jak przygotować białe szparagi, żeby cieszyć się ich wykwintnym smakiem i luksusowym charakterem? Sprawdźcie, jak przyrządzić białe szparagi, żeby rozpływały się w ustach.

Czytaj więcej

przepisy.pl - CiecierzycaCiecierzyca

Ciecierzyca, nazywana także cieciorką lub grochem włoskim, jest dobrze znana kucharzom z krajów śródziemnomorskich i Bliskiego Wschodu. Polskie stoły podbiła przepisami na falafele – rodzaj roślinnych pulpecików – oraz humus, który szybko stał się pastą chętnie podawaną do pieczywa lub surowych warzyw. Kto jeszcze nie próbował ciecierzycy, powinien szybko nadrobić zaległości.

Dla kogo?

Ciecierzyca świetnie komponuje się z większością przypraw. Najbardziej udane kombinacje stworzycie z udziałem rozmarynu, kolendry, kurkumy, tymianku, gałki muszkatołowej, kuminu i mięty. Ciecierzyca jest w sam raz dla wszystkich ceniących aromatyczne potrawy, w których mieszają się różnorodne smaki.

Na jaką okazję?

Co powiecie na obiad w stylu indyjskim? Ciecierzyca bardzo dobrze sprawdza się jako dodatek do dań typu curry. Można dorzucić ją do większości potraw jednogarnkowych: czulentu, gulaszu, ratatouille i zup. Pomysłów na jej przyrządzenie szukajcie w kulinariach marokańskich. Świetnie pasuje, chociażby do pastilli. Ugotowana, a następnie pieczona ciecierzyca stanie się rozchwytywaną przekąską w czasie wieczornych spotkań z przyjaciółmi.

Czy wiesz, że?

Przed gotowaniem ciecierzycę należy kilkakrotnie opłukać pod chłodną, bieżącą wodą, a następnie odstawić w naczyniu z wodą na około 10–12 godzin. Zwróćcie uwagę na to, by ziarna były całkowicie zanurzone. Dopiero tak przygotowaną cieciorkę można gotować: proces ten potrwa od 1 do 2 godzin.

Dla urozmaicenia:

Ciecierzyca, jak większość roślin strączkowych, robi prawdziwą furorę wśród wegan i wegetarianów. Może posłużyć do przygotowania roślinnego pasztetu. Dla wzbogacenia jego smaku warto użyć pasty sezamowej tahini. Pasztet z ciecierzycy w wersji wegetariańskiej wybornie smakuje z dipem na bazie jogurtu wraz z chili, limonką i natką kolendry.