Dania duszone
175 przepisów
Filtrowanie: wyczyść filtry
Sortowanie:
Przepisy (175) 
łatwe
trudne
łatwe
łatwe
łatwe
średnie
łatwe
łatwe
łatwe
łatwe
łatwe
łatwe
łatwe
łatwe
łatwe
łatwe
łatwe
łatwe
łatwe
łatwe
łatwe
średnie
łatwe
łatwe
łatwe
łatwe
łatwe
łatwe
łatwe
łatwe
Ciekawostki i porady
Wiosna i lato to świetny czas na urządzenie grilla. Soczyste żeberka, wyrazista karkówka, ryba z chrupiącą skórką czy podpieczone warzywa i owoce – ich cechą wspólną jest intensywny aromat oraz smak.
Co na grilla? Oto kilka porad.
Mówi się, że jedna jaskółka wiosny nie czyni, ale gdy w ogrodach pojawia się smukły rabarbar, można mieć pewność, że zima odeszła na dobre. Oficjalnie uważany jest za warzywo, lecz doskonale sprawdza się w owocowych kompotach w połączeniu z truskawkami i licznych deserach.
Czytaj więcej
Dania duszone
Proces duszenia mięsa polega na jego długim gotowaniu w dużym naczyniu z pokrywką, koniecznie w niewielkiej ilości płynu. Dzięki temu mięso staje się idealnie miękkie i dosłownie rozpływa się w ustach, a ponadto wydobywające się z niego soki wraz z przyprawami tworzą wyrazisty i aromatyczny mięsny sos. Czasu duszenia podanego w przepisach nie należy ani nadmiernie skracać, ani też wydłużać. Mogłoby to spowodować z jednej strony, że mięso będzie lekko surowe, z drugiej, że rozgotuje się. Warto pamiętać, że najkrócej dusi się mięso drobiowe oraz mielone, najdłużej zaś wołowinę, choć zależy to oczywiście także od stopnia rozdrobnienia kawałków. Czasem przed przystąpieniem do duszenia mięso należy wcześniej podsmażyć. Dzięki temu zyskuje ono ciemniejszą i bardziej chrupiącą skórkę. W przypadku duszenia większych kawałków mięsa, ważne jest, by je uprzednio odpowiednio długo marynować. Najlepiej natrzeć je aromatycznymi przyprawami i pozostawić owinięte folią aluminiową na noc w lodówce. Mięsa dusi się z rozmaitymi dodatkami oraz w różnej postaci. Pocięte na plastry i wypełnione farszem to tzw. zrazy, które w niektórych regionach nazywane bywają roladami. Koniecznie wypróbuj nasz sposób na zawijane zrazy wołowe lub z karkówki. Równie popularne są bitki, czyli cienko rozbite kawałki wołowiny lub wieprzowiny, najpierw podsmażane, a później duszone, jak w przepisie na bitki z karkówki z dodatkiem cebuli. Duszenie ponadto jest powszechną metodą przygotowywania gulaszów, rozmaitych pieczeni, a także mięsa, z którego robi się pasztety oraz farsze. Spróbuj np. faszerowanych piersi z kurczaka z pęczakiem i grzybami. Dania wykonane tym sposobem to jednak nie tylko wyłącznie potrawy mięsne, równie dobrze smakują także duszone warzywa. Skorzystaj z przepisu na wegetariańską fasolkę po meksykańsku. Duszenie to jeden ze sprawdzonych sposobów przyrządzania wykwintnych dań głównych. Wybierz tylko odpowiedni przepis i zrób pyszną potrawę na najbliższą wyjątkową okazję. Nie zapomnij podzielić się z nami swoją opinią.