Przepisy na Barszcz biały | Przepisy.pl pixel

Przepisy na Barszcz biały

17 przepisów

Filtrowanie i sortowanie
Zamknij filtr
Filtrowanie:Sortowanie:

Filtrowanie: wyczyść filtry

Sortowanie:

logo przepisy.pl

Ciekawostki i porady

Jeszcze kilka lat temu sushi uznawano za egzotyczny przysmak, którego w Polsce skosztować można było tylko w nielicznych restauracjach, specjalizujących się w tej japońskiej potrawie. Z biegiem czasu lokali z sushi pojawiało się coraz więcej, w tym momencie serwowane bywa w licznych food truckach, a apetyczne rolki można zjeść nawet w biegu.

Czytaj więcej

Nuggetsy to pyszne chrupiące kąski, które w szybki sposób można przygotować w domu. Najlepiej smakują w towarzystwie aromatycznych sosów i frytek. Jesteście ciekawi, jak zrobić domowe nuggetsy? Koniecznie zostańcie z nami i poznajcie kilka wskazówek, które pozwolą Wam cieszyć się smakiem nuggetsów w pysznej panierce.

Czytaj więcej

przepisy.pl - Barszcz białyBarszcz biały

Barszcz biały to staropolska zupa, przyrządzana zwyczajowo na Wielkanoc. Często bywa mylona z żurkiem. Czym się od niego różni? Żurek to zupa na zakwasie z mąki, barszczami nazywa się natomiast zupy na zakwasach warzywnych lub owocowych. Dawniej barszcz biały przyrządzano na zakwasie z kapusty lub ogórków. Gotowano go na warzywnym wywarze razem z białą kiełbasą. Dzisiaj często białym barszczem nazywa się zupę na zakwasie z mąki pszennej. Ciężko o jego jednoznaczną definicję, różnice w nazewnictwie wynikają także z regionalizmów i domowych zwyczajów. Można więc przyjąć, że barszcz biały to po prostu jedna z wersji żurku. A jak go przyrządzić? Jeśli chcesz zrobić podstawową wersję, przygotuj warzywa na wywar, białą kiełbasę, śmietanę oraz zakwas. Możesz przyrządzić własny lub skorzystać z gotowego. Przygotuj bulion na bazie włoszczyzny i chrzanu, obgotuj białą kiełbasę, dodaj zakwas i gotuj przez chwilę. Kiedy zupa przestygnie, wlej śmietanę – pamiętaj, by zahartować ją wcześniej i nie zagotować. Śmietanę przełóż do większego kubka, dodaj do niej nieco wody. Później powoli wlewaj do niej zupę, energicznie mieszając. Tak przygotowaną śmietanę wlej do zupy. Serwuj ją tak, jak lubisz. Pasuje dodatek ziemniaków, tartego chrzanu, jajek, boczku. Barszcz biały jest potrawą, która daje jednak znacznie większe możliwości modyfikacji. Spróbuj podać go w formie chłodnika. Zamiast kiełbasy dodaj do niego wtedy wędzonego łososia, dopraw cytryną, kiełkami i świeżym, grubo krojonym koperkiem. Do zabielenia takiej zupy możesz użyć śmietany albo jogurtu naturalnego. A co oprócz chłodnika? Na przykład gęsta zupa z białą fasolą. Ugotuj barszcz biały i przecedź. Zmiksuj zupę z częścią przygotowanej wcześniej białej fasoli – z puszki lub ugotowanej. Następnie z powrotem wrzuć do zupy kiełbasę oraz białą fasolę. Barszcz biały świetnie smakuje z dodatkiem świeżego pieczywa, najlepiej domowego chleba. Jeśli planujesz przygotować go na uroczysty obiad, zadbaj o niecodzienne dodatki takie jak np. kotleciki z jajek albo chipsy z szynki parmeńskiej.