Dania z Karpiem po Żydowsku
5 przepisów
Filtrowanie: wyczyść filtry
Sortowanie:
Ciekawostki i porady
Nie wiesz, z czym jeść bób? Możliwości jest wiele. Warto z nich korzystać, bo młody bób to prawdziwy przysmak. Bez względu czy podacie go w sałatce czy wykorzystacie do ugotowania zupy, nie pożałujecie decyzji o włożeniu go do sklepowego koszyka. Zacznijmy jednak od postaw. Ustalmy, jak jeść bób oraz jak go podawać. Ze skórką czy bez? W jakiej wersji smakuje lepiej?
Czytaj więcejRobienie przetworów jest najprostszym i zdecydowanie najsmaczniejszym sposobem na to, by zachować smaki wiosny, lata i jesieni na dłużej. Można robić setki zdjęć krajobrazów, by cieszyć nimi oko w sezonie zimowym, ale to smaczny posiłek pozwoli w pełni poczuć atmosferę cieplejszych miesięcy. Przygotowanie słoików ze smakowitą zawartością musi obejmować patenty, które pozwolą zachować świeżość przetworów. Jednym z najmniej kłopotliwych sposobów jest pasteryzowanie słoików w piekarniku. Unikniecie dużego zamieszania w kuchni, które często łączy się z pasteryzacją na mokro. Przedstawiamy kilka wskazówek, które wyjaśnią, na czym dokładnie polega wekowanie w piekarniku i czym charakteryzuje się pasteryzacja na sucho.
Czytaj więcej
Karp po żydowsku
Karp po żydowsku to jedna z najbardziej charakterystycznych potraw wigilijnych. Wywodzi się z kuchni koszernej polskich Żydów, którzy czerpali inspiracje kulinarne z innych narodów. Potrawa ta największą popularność zyskała na południu Polski oraz na zachodzie Ukrainy. Karpia po żydowsku można podawać w galarecie lub bez, na ciepło bądź na zimno. Jeśli jeszcze nigdy nie gościł na Twoim stole, podpowiemy Ci – krok po kroku – jak go przygotować. Zacznij od filetowania ryby – w tym celu na początek odetnij płetwy, ogon i głowę, a następnie pokrój ją na kawałki. Skropioną sokiem z cytryny rybę odstaw do lodówki. W tym czasie, obraną włoszczyznę zalej trzema szklankami wody i dopraw do smaku: liściem laurowym, zielem angielskim oraz pieprzem. Do wywaru, z którego przygotujesz galaretę, oprócz płetw i głowy karpia, koniecznie dodaj słodkie bakalie: rodzynki, pocięte w płatki migdały, a także warzywa (niewielkie plastry marchwi i pietruszki). Na koniec, wywarem zalej schłodzone dzwonki karpia – i smaczna potrawa gotowa! Możesz także przygotować faszerowanego karpia po żydowsku z kopytkami. Sekret tego dania tkwi w farszu, który wykonasz na bazie drobno posiekanego filetu, podsmażonej cebuli oraz jajek. Wypatroszoną rybę rozetnij wzdłuż kręgosłupa. Następnie napełnij ją farszem i zaszyj. Jeśli chcesz podkreślić jej smak, posyp ją z wierzchu i wewnątrz ulubioną przyprawą: świeżo zmielonym pieprzem, majerankiem, imbirem czy kurkumą. Owiniętą w gazę rybę gotuj na bardzo małym ogniu przez kilkadziesiąt minut. Pamiętaj, by gotowego karpia pozostawić do ostygnięcia (najlepiej wstawić go do lodówki lub położyć w chłodnym miejscu), a przed podaniem pokroić w grube plastry. Faszerowanego karpia serwuj w towarzystwie aromatycznego sosu, kopytek oraz gotowanych na parze warzyw. Oprócz kopytek, idealnym dopełnieniem dania będą buraki. Na ich bazie możesz także przygotować farsz. Wystarczy, że dodasz do nich chrzan, jajka i podsmażoną cebulę, a całość umieścisz w środku ryby. Skorzystaj z porad naszego szefa kuchni i dowiedz się, co zrobić, by karp po żydowsku był jeszcze lepszy. Zapraszamy!