Przepisy na Tarta na słono
28 przepisów
Filtrowanie: wyczyść filtry
Sortowanie:
Ciekawostki i porady
Rosół uważany jest za jedną z najszlachetniejszych zup. Pojawia się na stołach w czasie ważnych uroczystości. Rozgrzewa w najchłodniejsze dni i zachwyca wyjątkowym smakiem. W kuchni okazuje się niezastąpiony jako baza dla innych zup i potraw.
Czytaj więcejWigilijne pierogi, kulebiaki, różnorodne krokiety i paszteciki, staropolski bigos oraz łazanki… Te potrawy łączy jedno: wyśmienicie smakują z kapustą kiszoną. Można podawać ją jako dodatek do dania głównego, można wyczarować z niej wyborną zupę.
Czytaj więcejTarta na słono
Kruche ciasto, wyraziste nadzienie i aromatyczna zalewa to główne elementy tej smacznej potrawy, która wywodzi się z kuchni francuskiej. Tarta na słono sprawdzi się jako obiad, ciepła kolacja, lunch, ale też będzie stanowić główny punkt Twojego menu podczas przyjęcia. Wielość przepisów na to smaczne i proste danie oferuje różnorodne połączenia smakowe, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Najpopularniejsza wersja tarty to kruchy lub półkruchy spód pieczony w okrągłej, niskiej foremce o falowanych brzegach. Zazwyczaj najpierw piecze się samo ciasto (warto je wtedy nakłuć widelcem lub obciążyć papierem do pieczenia posypanym np. fasolą, aby zbyt nie wyrosło), a potem zapieka całość raz jeszcze – już razem z nadzieniem. Istnieją też przepisy, w których od razu wkłada się całą tartę do piekarnika. Francuski specjał można również piec bez formy, rozwałkowując ciasto na okrągły kształt i zaginając jego rogi. W ten sposób uformowane ciasto nazywane jest galette. Można też skorzystać z gotowego ciasta francuskiego, na które wystarczy wyłożyć wybrane składniki i zapiec. Bardzo popularne są tarty warzywne, wśród nich najbardziej znana jest tarta ze szpinakiem, z grzybami (np. z pieczarkami lub kurkami), suszonymi lub świeżymi pomidorami, cukinią, bakłażanem lub szparagami. Do nich dołącza się zazwyczaj różnego rodzaju sery – fetę, mozzarellę, ser kozi, twaróg, parmezan czy rozmaite sery pleśniowe. Starty ser żółty stanowi często część zalewy, która pojawia się w wielu przepisach na wytrawne tarty. Przygotowuje się ją ze śmietany lub jogurtu naturalnego, jajek oraz przypraw w postaci czosnku i suszonych lub świeżych ziół. Tarty na słono są bardzo lubiane przez wegetarian, ale mają również swoje mięsne i rybne wersje. Najczęstszymi mięsnymi dodatkami są kurczak, indyk, kiełbasa, dojrzewająca szynka albo boczek. Wśród ryb króluje łosoś i tuńczyk, ale pojawiają się też propozycje na tarty z wędzonymi rybami, jak np. makrela. Wytrawna tarta świetnie smakuje posypana świeżymi ziołami: natką pietruszki, bazylią, tymiankiem czy kozieradką. Znajdź wśród naszych przepisów swoją ulubioną wersję tego pysznego dania!