Przepisy na Dania z cukinią
573 przepisy
Filtrowanie: wyczyść filtry
Sortowanie:
Ciekawostki i porady
Dzisiaj zabieramy się za grillowanie najszlachetniejszych kawałków wołowiny – steków. Jak je przygotować, jak sprawdzić stopień wysmażenia i czym się różni t-bone od rostbefu – o tym przeczytacie w moim nowym wpisie. Po pierwsze – steki grillujemy na dobrze rozgrzanym grillu, bez przykrycia. Wysoka temperatura sprawia, że białko na powierzchni mięsa szybko się ścina i zabezpiecza stek przed utratą soków.
Czytaj więcejW sezonie na świeże warzywa zastanawiacie się, jak przygotować białe szparagi, żeby cieszyć się ich wykwintnym smakiem i luksusowym charakterem? Sprawdźcie, jak przyrządzić białe szparagi, żeby rozpływały się w ustach.
Czytaj więcej
Dania z cukinią
Druga połowa lata to czas, kiedy rozpoczyna się sezon na cukinię, który trwa aż do jesieni. Warzywo to wyhodowane zostało we Włoszech – gdzie zyskało też swoją nazwę: zucchini, co znaczy mała dynia – a stamtąd przywędrowało do Polski. W niektórych regionach cukinia znana jest również jako kabaczek, traktowany często jako odrębny gatunek. Zasadniczo wyróżnia się wiele odmian tego warzywa, od ciemnozielonych, żółtych, do pasiastych. Cukinia znajduje się na liście dwudziestu najchętniej uprawianych warzyw w Europie. Wpływ na to mają zapewne dwa czynniki. Pierwszym z nich jest smak cukinii: delikatny i neutralny. Dzięki temu wykorzystuje się ją na wiele sposobów, co jest z kolei drugim powodem ogromnej jej popularności. Pasuje ona bowiem do większości potraw warzywnych i mięsnych. Możesz ją smażyć, dusić, grillować, faszerować, piec czy gotować. Nadaje się ponadto do jedzenia na surowo, nawet ze skórką, która najdelikatniejsza jest u młodych okazów. Wśród najpopularniejszych dań, których składnikiem jest cukinia, znaleźć można zapiekanki, lecza, sałatki, makarony, gulasze, a nawet ciasta czy smażone placuszki. Dużą popularnością cieszą się również zupy-krem z cukinii. Nie ma chyba jednak bardziej klasycznego sposobu jej wykorzystania niż ratatouille oraz leczo. Ta pierwsza potrawa pochodzi z Prowansji i opiera się na młodych warzywach takich jak: cebula, pomidory, papryka, bakłażany oraz cukinia właśnie. Oryginalnie jest to danie jarskie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by je lekko zmodyfikować i dodać do niego mięso mielone bądź kiełbasę. Leczo zaś, które słusznie kojarzy się z Węgrami, to nic innego jak rodzaj gulaszu, do przyrządzenia którego używa się pomidorów, papryki, cebuli oraz kiełbasy, a także w wersji polskiej cukinii. Gdy tylko na półkach sklepowych lub na działkach pojawią się już pierwsze cukinie, nie zwlekaj i przyrządź coś pysznego z jej wykorzystaniem. Piecz, gotuj, grilluj, faszeruj. Możliwości masz całe mnóstwo – wystarczą chęci i odrobina fantazji.