Przepisy na Zupy orientalne
41 przepisów
Filtrowanie: wyczyść filtry
Sortowanie:
Ciekawostki i porady
Dobry przepis na ciasto naleśnikowe powinien znaleźć się w notatniku każdego kucharza. Dzięki niemu możliwe jest zrobienie nie tylko ulubionych placków z owocami, które wyśmienicie smakują podczas podwieczorku, ale także przygotowanie krokietów. Nie powinny kojarzyć się wyłącznie z przyjęciami weselnymi! Jak zrobić naleśniki na krokiety? To proste...
Czytaj więcejSuszone grzyby są dobrze wszystkim znanym przysmakiem, który często pojawia się w naszych jadłospisach. Nie wyobrażamy sobie aromatycznych zup, sosów oraz pierogów bez tych leśnych specjałów. Aby grzyby suszone nadawały się do spożycia i zachwycały smakiem, warto zgłębić wiedzę na temat moczenia ich w wodzie i mleku. Jak to zrobić?
Czytaj więcejZupy orientalne
Co łączy ze sobą zupy orientalne? W wielu z nich znajdziesz korzenne przyprawy, cynamon, anyż i mieszankę curry. Doprawia się je także sokiem z limonki, ostrą papryczką chili, imbirem, kolendrą. Wiele z nich podaje się z dużymi kawałkami mięsa wołowego lub kurczaka, makaronem ryżowym albo sojowym i kiełkami. Na Bliskim Wschodzie dość częsty jest dodatek marchewki i ciecierzycy. Na Dalekim – sosu sojowego i rybnego. Wszystkie te zupy charakteryzuje jednak wyrazisty smak i zapach. Popularność zyskała w Polsce szczególnie wietnamska zupa pho, czyli rodzaj azjatyckiego rosołu, podawanego z wołowiną i makaronem ryżowym. Przygotuj go, zadbaj o to, by łączył w sobie wiele różnych smaków. Do łagodnego mięsa, makaronu i fasoli dodaj nieco czosnku, chili, imbiru, kolendry oraz soku z limonki. Dalekowschodnią odmianą rosołu jest także pak choi, zupa podawana z kapustą, mięsem i makaronem. Jest nieco delikatniejsza w smaku niż pho. Spróbuj też bulionu z kurczakiem i szpinakiem. Dopraw go do smaku sosem sojowym oraz olejem sezamowym. Do orientalnych zup dodaje się też owoce morza. Tajska zupa z krewetkami to pyszne danie, odpowiednie na przystawkę. Przygotujesz ją zarówno ze świeżych, jak i mrożonych skorupiaków. Ciekawą propozycją bezmięsną jest z kolei tajska zupa z chili, z dodatkiem trawy cytrynowej i limonki. Nieco inne są zupy kuchni arabskiej. Bardziej kremowe, na bazie soczewicy, ciecierzycy, kalafiora czy pomidorów. Jedną z najbardziej klasycznych jest harira. To danie marokańskie, czyli gęsta zupa, na bazie mięsa, ciecierzycy, pomidorów i selera naciowego. Jej bardzo ważnym składnikiem są przyprawy: gałka muszkatołowa, suszony imbir i cynamon. Całość dopraw kurkumą i szafranem. Zupę podawaj ze świeżą kolendrą lub natką pietruszki. Jeśli lubisz zupy kremy, spróbuj też marokańskiego kremu z marchewki. Na początek podsmaż razem marchewkę, ziemniaki i cebulę. Zalej je bulionem, a następnie dopraw i zmiksuj. Podawaj z kwaśną śmietaną. Zobacz, jak łączyć ze sobą składniki i dobierać ich proporcje, by ugotować pyszną zupę. Sprawdź nasze przepisy.