Przepisy na pstrąga
41 przepisów
Filtrowanie: wyczyść filtry
Sortowanie:
Ciekawostki i porady
Dzisiaj zabieramy się za grillowanie najszlachetniejszych kawałków wołowiny – steków. Jak je przygotować, jak sprawdzić stopień wysmażenia i czym się różni t-bone od rostbefu – o tym przeczytacie w moim nowym wpisie. Po pierwsze – steki grillujemy na dobrze rozgrzanym grillu, bez przykrycia. Wysoka temperatura sprawia, że białko na powierzchni mięsa szybko się ścina i zabezpiecza stek przed utratą soków.
Czytaj więcejW sezonie na świeże warzywa zastanawiacie się, jak przygotować białe szparagi, żeby cieszyć się ich wykwintnym smakiem i luksusowym charakterem? Sprawdźcie, jak przyrządzić białe szparagi, żeby rozpływały się w ustach.
Czytaj więcej
Pstrąg
Przygotowywanie znakomitych potraw z pstrąga ma w Polsce kilkusetletnią tradycję. Najwyższa pora przypomnieć sobie starodawne przepisy i dopasować je do własnych upodobań. Pstrąg to ryba wyjątkowa – mięso zachwyca delikatnością i słodkawym smakiem. Jego przyrządzenie pozostawia kucharzom dużą swobodę. Znajdźcie dla niego miejsce na ruszcie w czasie letniego grillowania, a gdy aura nie sprzyja, rozgrzejcie piekarniki albo patelnie. Podobno ryby głosu nie mają – po uczcie z pstrągiem w roli głównej też zaniemówicie z wrażenia.
Dla kogo?
W kuchni czujecie się jak ryba w wodzie? Zatem wyczarowanie kapitalnych rybnych dań nie będzie stanowiło dla Was problemu. Dopiero zaczynacie naukę gotowania? W tym przypadku też postawcie na pstrąga. Nie wymaga dużej uwagi i skomplikowanych manewrów.
Na jaką okazję?
Pomimo tego, że w przeszłości ryby uznawano za produkty postne, goszczące najczęściej na stołach najbiedniejszych, współcześnie śmiało można uznać je za wyjątkowy frykas. O ile po tuńczyka i łososia sięga się coraz częściej bez szczególnej okazji, o tyle pstrąg uświetni każdy świąteczny stół. Bardzo dobrze znosi gotowanie, więc na przystawkę podajcie zupę rybną. Idźcie za ciosem, przygotowując danie główne. Pieczony pstrąg z dodatkami (np. kaparami, migdałami, szparagami) olśni wszystkich zebranych przy stole.
Czy wiesz, że?
Nie trzeba być zapalonym wędkarzem, by móc cieszyć się smakiem pstrąga. Bez problemu znajdziecie go w sklepach rybnych. Podczas zakupów kierujcie się kilkoma wytycznymi. Ryba powinna mieć błyszczące łuski o niebieskawym, ewentualnie zielonkawym odcieniu. Intensywnie czerwone skrzela oraz błyszczące oczy to znaki, dzięki którym wiadomo, że pstrąga warto wziąć ze sobą do domu.
Dla urozmaicenia:
Do tej pory nie próbowaliście faszerowanego pstrąga? Czas to zmienić! Współgra on z większością dodatków. Kierując się najbardziej klasycznymi recepturami, nadzienie do ryby skomponujcie z selera, korzenia i natki pietruszki oraz marchewki. Fantastycznie smakuje z ziołowym masłem. Pstrąga można zapiekać z grzybami, porem, suszonymi pomidorami. To dopiero początek rybnej przygody!