Dania z Kaszy Jęczmiennej | Przepisy.pl pixel

Dania z Kaszy Jęczmiennej

50 przepisów

Filtrowanie i sortowanie
Zamknij filtr
Filtrowanie:Sortowanie:

Filtrowanie: wyczyść filtry

Sortowanie:

logo przepisy.pl

Ciekawostki i porady

Dobry przepis na ciasto naleśnikowe powinien znaleźć się w notatniku każdego kucharza. Dzięki niemu możliwe jest zrobienie nie tylko ulubionych placków z owocami, które wyśmienicie smakują podczas podwieczorku, ale także przygotowanie krokietów. Nie powinny kojarzyć się wyłącznie z przyjęciami weselnymi! Jak zrobić naleśniki na krokiety? To proste...

Czytaj więcej

Suszone grzyby są dobrze wszystkim znanym przysmakiem, który często pojawia się w naszych jadłospisach. Nie wyobrażamy sobie aromatycznych zup, sosów oraz pierogów bez tych leśnych specjałów. Aby grzyby suszone nadawały się do spożycia i zachwycały smakiem, warto zgłębić wiedzę na temat moczenia ich w wodzie i mleku. Jak to zrobić?

Czytaj więcej

przepisy.pl - Dania z kaszą jęczmiennąDania z kaszą jęczmienną

Kasza jęczmienna stanowi doskonałe uzupełnienie wielu dań obiadowych. Trudno wyobrazić sobie na przykład bez jej dodatku krupnik lub zupę ogórkową. Ten rodzaj kaszy z powodzeniem zastępuje też ziemniaki, ryż czy makarony. Będzie świetnym dodatkiem do gulaszów, potraw z mięs, a także sosów. Może również pełnić główną rolę w daniu, np. w kaszotto. Kaszę jęczmienną wytwarza się z ziaren jęczmienia, które poddaje się specjalnej obróbce. Charakteryzuje się ona szarym kolorem z zielonym albo żółtym odcieniem. Istnieje kilka odmian tej kaszy. Najpopularniejszy jest pęczak, czyli całe ziarna pozbawione łuski. Natomiast najszlachetniejszy gatunek to kasza perłowa – rozdrobniona i wypolerowana. Kaszę jęczmienną, nim stanie się jednym ze składników potrawy, gotuje się zazwyczaj w osobnym garnku, koniecznie w lekko osolonej wodzie. Postępuj przy tym zgodnie z zaleceniami na opakowaniu, uważając, by zbytnio się nie rozgotowała. Sypką kaszę przechowuj w suchym miejscu, ugotowaną zaś w lodówce (w razie potrzeby, po zagotowaniu, kasza nadaje się także do mrożenia). Wykorzystaj ją nie tylko do klasycznych dań, o których była mowa powyżej. Do ugotowanej kaszy możesz dodać cukinię, cebulę, jajka, boczek oraz przyprawy. Następnie masę nałóż łyżką na rozgrzany olej i tak powstałe placki usmaż z obu stron. Będzie to świetna alternatywa dla placków ziemniaczanych, zwłaszcza jeśli przygotujesz pyszny sos, np. grzybowy, i nim polejesz placki z kaszy przed ich podaniem. Jeśli chcesz ugotować coś smacznego na obiad dla całej rodziny, zdecyduj się na zapiekankę estońską, czyli połączenie mięsa, kapusty, cebuli oraz kaszy jęczmiennej. Kasza jest także popularnym zamiennikiem ryżu w gołąbkach lub faszerowanych paprykach. Jej smak i uniwersalność sprawiają, że zasługuje na specjalne miejsce w każdej kuchni. Gorący krupnik staropolski z mięsem, złocista kasza z gulaszem grzybowym, kasza jęczmienna z mięsnymi pulpecikami, polędwica wieprzowa w sosie pieczarkowym – jakie danie wybierzesz na dzisiejszy obiad?