Pappardelle – co to jest? Jak jeść i jak zrobić ten makaron?

Pappardelle to rodzaj szerokiego i płaskiego włoskiego makaronu. Jest jednym z najpopularniejszych rodzajów makaronu w kuchni włoskiej i cieszy się dużą popularnością na całym świecie. Ale czym dokładnie jest pappardelle i jak go jeść?

Pappardelle – co to jest?

Pappardelle to długi i płaski makaron, podobny do tagliatelle. Jego szerokość wynosi zazwyczaj około 2-3 centymetry. Wykorzystuje się do jego produkcji mąkę pszenną i jajka, które nadają mu bogaty smak i kremową teksturę. Warto również wiedzieć, jak się czyta pappardelle. Nazwę makaronu wymawia się tak samo, jak zapisuje, czyli pap-par-dèl-le.

Jak jeść pappardelle?

Pappardelle najczęściej serwuje się z różnymi sosami, takimi jak sos pomidorowy, sos śmietanowy, sos grzybowy czy sos mięsny. Makaron pappardelle świetnie absorbuje smaki sosów, co czyni go idealnym nośnikiem dla różnorodnych składników.

Jak zrobić pappardelle?

Można go zrobić samodzielnie, wyrabiając ciasto z mąki, jajek i soli, a następnie rozwałkowując je na cienki arkusz i krojąc w szerokie paski. Innym sposobem jest zakup gotowego makaronu pappardelle w sklepie spożywczym.

Makaronowe szaleństwo na talerzach

Teraz, gdy wiecie co to jest pappardelle, nic nie stoi na przeszkodzie, by makaron stał się głównym bohaterem Waszej kulinarnej podróży. Pappardelle to wspaniały makaron o delikatnej strukturze, który doskonale komponuje się z różnymi sosami i produktami śródziemnomorskimi. Sprawdźcie inspiracje na różne makarony i przygotujcie np.: cannelloni ze szpinakiem i ricottą lub makaron w sosie pieczarkowym.