Cukier brązowy – z czego jest? Jak powstaje?

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak powstaje cukier brązowy? Z czego jest robiony i w czasie jakiego procesu? Wyjaśniamy, z czego robi się brązowy cukier i czy różni się on składem od zwykłego białego cukru.

Z czego robi się cukier brązowy?

Miłośnicy brązowego cukru zastanawiają się, z czego robi się cukier brązowy i czym ten związek jest pod względem chemicznym? Jak to jest z cukrem brązowym? Z czego jest produkowany?

Brązowy cukier to biały rafinowany cukier zabarwiony na brązowo karmelem lub melasą. Pod względem składu nie różni się niczym od zwyczajnego białego cukru, a przy tym jest dostępny w dwóch wersjach: może być rafinowany lub nierafinowany, czyli niepoddany procesowi oczyszczania.

Mimo że cukier brązowy jest dużo droższy od białego, nie różni się od niego właściwościami – ma te same składniki i zachowuje się w potrawach oraz napojach zimnych i ciepłych dokładnie tak samo. Jako ciekawostkę warto dodać, że zwykły cukier biały ma taki sam stopień słodkości jak cukier brązowy. Z czego i w jakim procesie powstaje ten drugi?

Jak powstaje brązowy cukier?

Wiecie już, z czego jest brązowy cukier, ale warto przyjrzeć się dokładniej samemu procesowi produkcji tego cukru. W Polsce większość cukru jest produkowana z buraków cukrowych, z których wydobywa się sok, a następnie go oczyszcza, zagęszcza i krystalizuje z niego sacharozę. Tak powstały produkt jest następnie poddawany procesowi barwienia, a im więcej barwnika użyje się podczas produkcji, tym ciemniejszy kolor cukru wyjdzie na koniec. Ciemniejsze cukry brązowe doskonale nadają się do produkcji słodkich wypieków, np. ciast czekoladowych i karmelu.