Zainspiruj się!
Cukier dotarł do Europy stosunkowo późno. W średniowieczu był produktem drogim i ekskluzywnym, przez co używanym tylko na dworach królewskich lub w kuchniach najzamożniejszych obywateli. Czasy na szczęście zmieniły się diametralnie, więc przepisem na ciastka z kawałkami czekolady i cukrem trzcinowym możemy cieszyć się, gdy tylko będziemy mieć ochotę. Świetne jako przekąska w czasie pikniku lub pieszych wycieczek. Gdy mamy nieco więcej czasu na gotowanie, koniecznie spróbujmy tarty za śliwkami i orzechami. Cukier trzcinowy doskonale pasuje do kwaskowatych owoców. Oryginalna i pyszna w swej prostocie chałka z bananem i czekoladą to pomysł na efektowny i błyskawiczny deser. Z przepisem na ciasto bezglutenowe z truskawkami nie musimy rezygnować z ulubionych słodkości, nawet gdy przebywamy na diecie wykluczającej produkty zbożowe. Kanapki wcale nie muszą być nudne, zwłaszcza gdy poznamy przepis na bagietkę z serem gorgonzola i konfiturą z cebuli. Dzięki wykwintnym składnikom i dodatkowi cukru trzcinowego będzie potrawą odpowiednią do podania nawet w czasie uroczystych przyjęć. Gdy marzy nam się odrobina egzotyki, kurczak w sosie Teriyaki z sezamem okaże się strzałem w dziesiątkę.
powrót do góryCzy wiesz, że?
- Istnieje dużo znaczących różnic między cukrem białym a trzcinowym. Pierwszy z nich powstaje z buraka cukrowego, a w trakcie jego obróbki wyodrębniona zostaje melasa. Dlatego nazywany jest rafinowanym i oczyszczonym.
- Trzcina cukrowa, z której produkowany jest cukier, to roślina, która najlepiej rośnie w regionach o klimacie tropikalnym oraz subtropikalnym. To wysoka, osiągająca wysokość od 2 do 4 metrów, trawiasta roślina przypominająca nieco bambus.
- Obecnie najbardziej liczącymi się producentami cukru trzcinowego są Brazylia, Indie, Australia, Meksyk, Chiny, USA, Tajlandia oraz RPA.
- Lepki, wilgotny produkt z trzciny cukrowej, znany pod angielską nazwą jaggery, jest chętnie wykorzystywany w kuchni azjatyckiej. W krajach Ameryki łacińskiej określa się go mianem panela, a w Meksyku piloncillo.
- Produkcja cukru trzcinowego sięga 3000 lat p.n.e., a zapoczątkowana została w Indiach. Historycznie znacznie wyprzedza cukier z buraków, którego metody wytwarzania odkryto dopiero w XVIII wieku.
Z czym to się je?
Jak sama nazwa wskazuje, ten cukier powstaje z trzciny cukrowej. Wyróżnia się apetyczną barwą. Odpowiada za nią melasa, której nie oddziela się podczas wytwarzania cukru. W swoich sprawdzonych przepisach zastąpmy biały cukier trzcinowym. Zmiana niby niewielka, jednak ze znaczną korzyścią dla smaku i aromatu całego wypieku. Okazuje się, że cukier trzcinowy ma również bardzo pozytywny wpływ na estetykę posiłków. Pamiętajmy o nim, przygotowując desery z użyciem owoców – dzięki cukrowi trzcinowemu nie stracą swoich apetycznych barw.
Tak samo będzie z wszelkimi produktami karmelizowanymi. Prażone, karmelizowane orzechy, zwłaszcza włoskie, staną się jedną z naszych ulubionych przekąsek, jeśli dodamy do nich cukier trzcinowy. Obejdzie się bez wizyty w cukierni albo wyciągania stolnicy i nagrzewania piekarnika, gdy najdzie nas ochota na coś słodkiego. Owoce, chociażby gruszki, też sprawdzą się w tej roli doskonale. Jeśli mamy ochotę na nietypowy deser, powinniśmy spróbować crumble, czyli owoców (np. jagód) z chrupiącą kruszonką. Z cukrem trzcinowym nawet najbardziej kwaśne egzemplarze zyskają fantastyczną słodycz.
Cukier trzcinowy będzie odpowiedni do zrobienia dżemów i konfitur, które w chłodne dni przypomną nam słoneczne smaki lata. Taki dodatek jest idealny do kanapek, wypieków i napojów. Cukru trzcinowego nie chowajmy, nawet gdy planujemy grillowanie w ogrodzie lub przygotowujemy obiad – zwłaszcza mięsny lub rybny. Posłuży nam do zrobienia marynaty i glazury. Dzięki niemu smaki wytrawne i słodkie będą przenikać się w perfekcyjnie wyważony sposób. To samo możemy zrobić z owocami morza. Wszystkie tego typu specjały na gorąco będą kusić apetycznym wyglądem i chrupiącym wierzchem – cukier trzcinowy działa cuda!
powrót do góry
Komentarze (0)