Dla zdrowia!
Cukier brzozowy aktualnie przeżywa renesans, ale nie tylko ze względu na walory smakowe. Ksylitol określany jako zdrowsza wersja cukru, jest odpowiedni dla osób odchudzających się i diabetyków. Przyjrzyjmy się temu dokładniej.
Czy to faktycznie możliwe, by w czasie diety nie rezygnować całkowicie ze smaku ulubionych słodkości? Oczywiście nadal trzeba pilnować jadłospisu, mieć na uwadze aktywność fizyczną oraz dbać o motywację. Odrobina ksylitolu raz na czas może jednak trochę osłodzić ten trudny okres. Zawiera o 40% mniej kalorii niż zwykły, biały cukier, więc jego użycie nie jest zbyt dużym odstępstwem od diety. Dzięki niewielkiej przekąsce możemy znacząco zmniejszyć uciążliwą ochotę na słodycze. Pamiętajmy jednak, że jak we wszystkim – należy zachować umiar! Jak widać, sporo rzeczy przemawia na korzyść ksylitolu. Zwłaszcza pod kątem zdrowotnym stanowi bardzo dużą konkurencję dla zwykłego cukru. Brzozowa odmiana powinna na stałe zagościć w kuchniach i spiżarkach.
powrót do góryZainspiruj się!
Wiemy już sporo na temat brzozowego cukru, więc nie musimy uznawać go za tajemniczą nowinkę. Pora sprawdzić w praktyce, jak bardzo przydatny może się okazać. Rozgrzewająca herbata z grejpfrutem i rozmarynem najlepiej smakuje w sezonie jesienno-zimowym. Nie widać ksylitolu w przepisie? Niech zajmie miejsce cukru, którego zazwyczaj używacie. To jedna z jego największych zalet – nie potrzebuje dedykowanych receptur. Ksylitol pasuje do każdego przepisu, w którym potrzeba odrobiny słodyczy. Dla porównania – sprawdzi się także w orzeźwiającej herbacie z limonką i ogórkiem, więc dobrze jest mieć go w zanadrzu niezależnie od pory roku.
Skoro mowa o nowościach sernik z kaszy jaglanej to idealna propozycja na najbliższy podwieczorek. Sernik bez sera, ale z kaszą. Cenimy sobie element zaskoczenia, pod warunkiem, że rezultaty mają tak fantastyczny smak. Jeśli wasi znajomi też lubią robić niespodzianki i wpadać bez zapowiedzi, potrzebujecie poczęstunku błyskawicznego. Orzechowe ciasteczka to niezawodny deser ekspresowy. 15 minut na przygotowanie i 15 minut w piekarniku – nie może być prościej! Gdy dysponujecie trochę większą ilością czasu, warto poznać właściwości ksylitolu w czasie robienia tradycyjnej szarlotki. Miłośnicy domowych przetworów zachwycają się konfiturą ze śliwek z rumem i mają rację. Słodkie oraz kwaskowate smaki równoważą się w niej perfekcyjnie.
powrót do góry
Czy wiesz, że?
- Na terenach Niemiec i Francji ksylitol był znany już w drugiej połowie XIX wieku. Jednak dopiero Finlandia rozpoczęła jego produkcję na szeroką skalę. II wojna światowa doprowadziła kraj do kryzysu gospodarczego, objawiającego się brakiem podstawowych artykułów żywnościowych, w tym cukru. Postanowiono zastąpić go naturalną substancją, otrzymywaną z drewna brzozy.
-Brzoza nie ma monopolu na ksylitol. Można znaleźć go w jagodach, malinach, truskawkach, gruszkach i śliwkach. Występuje również w kukurydzianych kolbach i grzybach.
- Warto czytać etykiety. Coraz częściej cukier brzozowy jest nim tylko z nazwy. Wielu producentów decyduje się na bardziej opłacalną produkcję, do której wykorzystuje się kukurydzę.
- Ksylitol można spotkać w gumach do żucia, niektórych cukierkach oraz pastach do zębów i płynach do płukania ust.
Z czym to się je?
Wzrost zainteresowania zdrowym trybem życia i zasadami racjonalnego żywienia pozwolił na odkrycie wielu niesamowitych artykułów spożywczych. Na liście superfoods wciąż pojawiają się nowe pozycje. Podobno jesteś tym, co jesz, więc szkoda czasu i energii na posiłki kiepskiej jakości. Ksylitol odkryty pod koniec XIX wieku, wpisuje się znakomicie we współczesne trendy świadomego odżywiania. Wyglądem do złudzenia przypomina biały cukier, który pewnie do tej pory znajduje się w wielu cukiernicach. Mniejsza ilość kalorii nie pozbawia ksylitolu walorów smakowych. Jest nawet wyraźnie słodszy. Czujni smakosze są w stanie wyczuć w nim dodatkowo lekką nutę mięty.
Owocowe i ziołowe herbaty oraz domowe kompoty to najprostszy sposób, by zbadać możliwości ksylitolu. Goście nawet nie zorientują się, że w czasie wizyty zostali poczęstowani kawą z dodatkiem cukru brzozowego.
Ksylitol jest odporny na wpływ wysokich temperatur, więc doskonale sprawdzi się w domowych wypiekach. Przetestujcie go w swoich ulubionych przepisach, które znacie od podszewki. Jesteśmy przekonani, że będzie to udany eksperyment. Świat deserów wzbogacony został o nowy, interesujący produkt. Jest odpowiedni do przygotowania domowych, owocowych przetworów, ponieważ nawet długie gotowanie nie pozbawia go cennych właściwości. Samodzielnie zrobione dżemy i konfitury smakują o niebo lepiej niż te ze sklepu. Satysfakcja z własnej pracy to najlepsza przyprawa.
Na chłodno ksylitol też sprawdza się doskonale. Owsiance z truskawkami i wiórkami kokosowymi nie zaszkodzi trochę naturalnej słodyczy. Przygotowując ją z sezonowymi owocami, zapewnisz sobie najbogatszy smak. Własnoręcznie wykonane muesli z jogurtem naturalnym, płatkami owsianymi, orzechami i owocami z powodzeniem można nazwać śniadaniem mistrzów. Mała łyżeczka cukru brzozowego będzie jego idealnym dopełnieniem.
powrót do góry
Komentarze (0)