Dla zdrowia!
Jak zostało wcześniej wspomniane, niski poziom przetworzenia cukru muscovado przemawia na jego korzyść. Jednak nie zapominajmy o tym, że jest to nadal cukier i dbając o swoje zdrowie, nie należy go nadużywać.
powrót do góryZainspiruj się!
Niech nie zwiedzie nas słodycz cukru. Muscovado doskonale będzie pasować do potraw na słono. Kurczak marynowany w kawie na jaśminowym ryżu brzmi jak danie z renomowanej restauracji. Tymczasem jego przygotowanie nawet mało doświadczonemu kucharzowi zajmie zaledwie 20 minut. To idealny przepis na odrobinę ekstrawagancji na co dzień. W czasie długo wyczekiwanego garden party przepis na grillowaną pierś z kurczaka glazurowaną sosem BBQ będzie prawdziwym przebojem. Jej sekret to umiejętnie skomponowana marynata. Na szczęście mamy na nią sprawdzony sposób. Dla wszystkich chcących podać kilka smakowitych wariantów mięs polecamy marynatę piwno-jabłkową z dodatkiem cukru muscovado – porcje będą kruche i soczyste. Apetyczny zapach naszych przysmaków rozniesie się po całym ogrodzie. Jeśli po jej przygotowaniu zostanie jeszcze kilka niewykorzystanych składników, pałki z kurczaka marynowane w piwie będą znakomitą metodą na ich zużycie. Lubicie gotowanie z sezonowych produktów? Jeśli tak, z pewnością będziecie zachwyceni przepisem na polędwiczkę w glazurze rabarbarowej. Kwaskowaty rabarbar, słodki cukier muscovado i soczyste mięso to idealny pomysł na obiad. Ozdobą każdego świątecznego stołu będzie pieczeń wieprzowa w glazurze z brązowego cukru. To kolejny dowód na to, że nie potrzeba spędzać wielu godzin w kuchni, by przygotować efektowne i pyszne posiłki.
Zastosowanie cukru muscovado nie mogłoby jednak kończyć się na potrawach obiadowych albo sprowadzać się do gorącej kolacji. Czas na deser, w czasie którego sakiewki makowe zadowolą każdego łasucha. Wyśmienitym zestawieniem będzie połączenie cukru muscovado i imbiru w przepisie na ciasto ucierane z gruszkami. Inspiracji dotyczących tego, co zrobić z tym niesamowitym cukrem, nie brakuje.
powrót do góryCzy wiesz, że?
- Nazwa tego niezwykłego gatunku cukru pochodzi od hiszpańskiego słowa mascabado, oznaczającego nierafinowany. Mniej oficjalnymi określeniami, z którymi można spotkać się w kontekście cukru muscovado, są: wilgotny cukier, cukier z melasy cukrowej, cukier z Barbadosu.
- Cukier muscovado wytwarza się z trzciny cukrowej. Z uzyskanego z rośliny syropu należy odparować wodę aż do momentu zredukowania jego objętości do 30%. To melasa odpowiada za brązową barwę. W następnej kolejności wystawia się go na działanie promieni słonecznych. W ten naturalny sposób ma wyschnąć oraz ulec krystalizacji. Pozostaje już tylko rozetrzeć go na drobne kryształki, by w tej formie trafił do sprzedaży.
- Produkcja cukru muscovado zlokalizowana jest głównie na Filipinach oraz na Barbadosie.
- Cukier muscovado jest o tyle praktyczny w kuchni, że ze względu na okres przydatności do spożycia możemy przechowywać go w kuchennych szafkach naprawdę długo. Jest również odporny na działanie wysokich temperatur.
- Trzcinę cukrową uprawiano już 10 tysięcy lat temu. Od 5 tysięcy lat znane jest jej przeznaczenie jako materiału do produkcji cukru.
Z czym to się je?
Ze względu na kiepską prasę białego cukru i rosnące zainteresowanie zdrową żywnością coraz częściej sięgamy po mniej oczywiste produkty. Z klasycznym cukrem brązowym większość z nas pewnie już miała do czynienia, jednak nie można powiedzieć tego o cukrze muscovado.
Wytwarzany jest z trzciny cukrowej, dzięki której zawdzięcza swoją charakterystyczną barwę oraz smak. Już sam jego wygląd – konsystencja mokrego piasku i ciemny kolor – wskazuje na mniejszy stopień przetworzenia. W przypadku cukru im mniejsza ingerencja w produkt, tym lepiej. Pozwala to zachować więcej cennych składników odżywczych.
W pierwszej kolejności zajmiemy się sposobami na jego wykorzystanie w rozmaitych przepisach. Z pewnością nie musimy poszukiwać przepisów dedykowanych do użycia cukru muscovado. Można zastępować nim dowolny gatunek cukru, ze szczególnym uwzględnieniem brązowego. Jego potencjał przyda się podczas komponowania owocowych przetworów. Muscovado świetnie pasuje do wypieków, zwłaszcza tych o silnym, korzennym charakterze. Pierniki i pierniczki okażą się jeszcze smaczniejsze. Przestaną być tylko sezonowym, bożonarodzeniowym deserem – z chęcią zaczniemy przygotowywać je znacznie częściej. Cynamonowe wypieki będą wyróżniać się bardziej intensywnym i zachęcającym aromatem. Cukier muscovado świetnie podkreśli smak czekolady, zarówno w ciastach, jak i innych słodkościach. Jeśli planujemy przygotowanie karmelowego sosu lub musu toffi, koniecznie zaopatrzmy się w ten cukier z Filipin.
Eliminowanie tradycyjnego cukru na rzecz muscovado możemy zacząć od najprostszych przepisów. Nowe oblicza herbaty, lemoniad i innych napojów czekają na odkrycie. Muscovado nadaje się do osładzania koktajli przygotowanych z kwaśnych owoców. Nic nie stoi na przeszkodzie, by dodać go do porannej owsianki. Śniadanie na słodko pomoże obudzić nawet upartego śpiocha.
Cukier muscovado jednoznacznie kojarzy się ze słodyczą, lecz warto pamiętać o nim w trakcie przyrządzania obiadu i wytrawnych dań. Potrawy słodko-kwaśne w wyważony sposób łączą ze sobą smaki, które tylko pozornie ze sobą nie współgrają. Słynne indyjskie chutney to bogactwo składników, w którym także nie powinno zabraknąć cukru muscovado. Sprawdzi się on jako dodatek do potraw z pomidorów, ponieważ pozwoli z prosty sposób pozbyć się ich kwaskowatości. Pikantne przysmaki na bazie chili, pochodzące z kuchni meksykańskiej, też znakomicie komponują się z odrobiną słodyczy. Cukier muscovado z powodzeniem wykorzystamy w zrobieniu aromatycznej aromaty do mięs, zwłaszcza grillowanych.
powrót do góry
Komentarze (0)