Składniki
200 gramów
5 sztuk
150 gramów
2.5 szklanki
1 łyżeczka
nadzienie:
300 gramów
2 sztuki
50 gramów
50 gramów
50 gramów
50 gramów
100 gramów
50 gramów
budyniowa pianka:
5 sztuk
1 szklanka
80 gramów
100 mililitrów
Przygotowanie krok po kroku
Krok 1
Mąkę wraz z proszkiem do pieczenia przesiewamy do miski. Dodajemy zimne masło i siekamy nożem, aż powstanie kruszonka. Dodajemy żółtka oraz cukier. Ponownie zagniatamy.
Krok 2
Ciasto dzielimy na dwie części (jedną mniejsza drugą większą). Mniejszą zawijamy w folię i wkładamy do zamrażalnika. Większą przekładamy na spód formy wyłożonej papierem do pieczenia. Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 °C i podpiekamy ok 15 min do zarumienienia.
Krok 3
Mak zalewamy wrząca wodą do przykrycia i studzimy. Odcedzamy, odciskamy z nadmiaru wody i przekładamy do miski. W osobnym naczyniu umieszczamy masło, cukier oraz miód. Ucieramy na gładką masę po chwili dodając jajka. Dodajemy również odsączony mak, skórkę kandyzowaną, rodzynki oraz posiekane orzechy. Mieszamy do połączenia się składników.
Krok 4
Białka ubijamy na sztywną pianę. Przekładamy do masy makowej i delikatnie mieszamy.
Krok 5
Białka przeznaczone na masę budyniową ubijamy. Dodajemy po łyżce cukru i ponownie ubijamy. Następnie dodajemy proszek budyniowy oraz wlewamy olej. Nadal ubijamy.
Krok 6
Na podpieczony spód wykładamy masę makową. Na wierzch wykładamy ubitą piankę i ścieramy na tarce pozostałą część ciasta z zamrażalnika. Pieczemy w temp 180 °C przez ok 30 min.
- Odpowiedz
- Odpowiedz
Przepisy w Waszym wykonaniu
Robienie przetworów jest najprostszym i zdecydowanie najsmaczniejszym sposobem na to, by zachować smaki wiosny, lata i jesieni na dłużej. Można robić setki zdjęć krajobrazów, by cieszyć nimi oko w sezonie zimowym, ale to smaczny posiłek pozwoli w pełni poczuć atmosferę cieplejszych miesięcy. Przygotowanie słoików ze smakowitą zawartością musi obejmować patenty, które pozwolą zachować świeżość przetworów. Jednym z najmniej kłopotliwych sposobów jest pasteryzowanie słoików w piekarniku.
Czytaj więcejDobry przepis na ciasto naleśnikowe powinien znaleźć się w notatniku każdego kucharza. Dzięki niemu możliwe jest zrobienie nie tylko ulubionych placków z owocami, które wyśmienicie smakują podczas podwieczorku, ale także przygotowanie krokietów. Nie powinny kojarzyć się wyłącznie z przyjęciami weselnymi! Jak zrobić naleśniki na krokiety? To proste, pod warunkiem, że przestrzega się podstawowych zasad kuchennych.
Czytaj więcejPolecane przepisy
Inne przepisy
Kruche ciasto z makiem i budyniową pianką
Jeśli do tej pory makowiec kojarzyliście jedynie ze świętami – czas zmienić kulinarne przyzwyczajenia. Pomoże wam w tym kruche ciasto z makiem i budyniową pianką, które chcemy wam dziś zaproponować. Nie ma co ukrywać – kruchy placek z makiem wymaga nieco pracy, jednak trud włożony w jego przygotowanie, zrekompensuje wyjątkowy smak deseru. Nadzienie z maku, miodu, rodzynek, orzechów i kandyzowanej skórki z pomarańczy tworzy doskonałe zestawienie z kruchym spodem i delikatną pianką z budyniu. Spróbujcie tego makowca z budyniem – będzie naprawdę pysznie!
Dla kogo?
Dla każdego, kto lubi desery z masą makową, czyli dla zwolenników tradycyjnej kuchni, w nowoczesnej odsłonie.
Na jaką okazję?
Przepis na ciasto z makiem i budyniem wykorzystajcie zawsze, gdy chcecie przygotować oryginalny deser. Ciasto sprawdzi się podczas wyjątkowych okazji, a także jako weekendowy łakoć dla całej rodziny.
Czy wiesz, że?
Nasiona maku lekarskiego mogą przybierać różną barwę. Spotyka się mak biały, niebieski oraz szary. Oprócz tradycyjnego zastosowania maku, z jego nasion tłoczy się aromatyczny olej o orzechowym posmaku.
Dla urozmaicenia:
Ciasto z makiem i budyniową pianką możecie udekorować rodzynkami.