Składniki
ciasto:
75 gramów
100 gramów
8 sztuk
75 gramów
100 gramów
100 gramów
1 łyżeczka
100 mililitrów
300 gramów
krem budyniowy:
500 mililitrów
1 opakowanie
5 sztuk
90 gramów
200 gramów
krem śmietankowy:
50 mililitrów
100 gramów
60 gramów
15 sztuk
Przygotowanie krok po kroku
Krok 1
Do miski przesiewamy mąkę. Dodajemy mielone migdały, mak, wiórki kokosa oraz proszek do pieczenia. Dokładnie mieszamy.
Krok 2
Białka ubijamy na sztywna pianę. Stopniowo dodajemy cukier, cały czas ubijając. Masa powinna być lśniąca i gładka. Do powstałej piany z białek dodajemy po łyżce mieszanki makowej. Delikatnie mieszamy szpatułką. Powstałą masę przekładamy do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Wyrównujemy powierzchnię i pieczemy ciasto ok 20 min w temp 180 C. Po wystudzeniu przekrawamy poziomo na dwa blaty.
Krok 3
Dolny blat nasączamy połową porcji herbaty. Smarujemy konfiturą.
Krok 4
Odlewamy 1/2 szklanki mleka i rozpuszczamy w nim budyń oraz żółtka. Dokładnie mieszamy. Pozostałe mleko doprowadzamy do wrzenia wraz z cukrem. Gdy zacznie kipieć wlewamy rozmieszany budyń i ponownie mieszamy. Zdejmujemy z ognia i studzimy. Masło w temp pokojowej ucieramy na puszysta masę. Dodajemy ją po łyżce do budyniu cały czas ubijając.
Krok 5
Masę budyniową wykładamy na warstwę konfitury i przykrywamy drugim blatem makowym. Nasączamy go pozostałą herbatą.
Krok 6
Śmietankę przelewamy do rondelka i doprowadzamy do wrzenia. Wrzucamy pokrojoną w kostkę czekoladę i mieszamy do rozpuszczenia. Powstałą masą polewamy ciasto. Posypujemy wiórkami kokosa oraz dekorujemy suszoną żurawiną.
Przepisy w Waszym wykonaniu
Dobry przepis na ciasto naleśnikowe powinien znaleźć się w notatniku każdego kucharza. Dzięki niemu możliwe jest zrobienie nie tylko ulubionych placków z owocami, które wyśmienicie smakują podczas podwieczorku, ale także przygotowanie krokietów. Nie powinny kojarzyć się wyłącznie z przyjęciami weselnymi! Jak zrobić naleśniki na krokiety? To proste...
Czytaj więcejSuszone grzyby są dobrze wszystkim znanym przysmakiem, który często pojawia się w naszych jadłospisach. Nie wyobrażamy sobie aromatycznych zup, sosów oraz pierogów bez tych leśnych specjałów. Aby grzyby suszone nadawały się do spożycia i zachwycały smakiem, warto zgłębić wiedzę na temat moczenia ich w wodzie i mleku. Jak to zrobić?
Czytaj więcejPolecane przepisy
Inne przepisy
Makowa panienka
Makowa panienka – ciasto o oryginalnej nazwie, nieprawdaż? Musisz nam uwierzyć na słowo, że nie tylko ciekawie brzmi, ale i doskonale smakuje. Przynajmniej do czasu, gdy sam postanowisz przygotować ten przepis. To świetna alternatywa dla klasycznego makowca. Jeśli więc w tym roku chcesz spróbować czegoś nowego i postawić na wypiek, który skradnie serca gości – śmiało sięgnij po ciasto makowa panienka!
Dla kogo?
Ciasto makowa panienka polecamy osobom, które uwielbiają przekładane ciasta. Powinno też przypaść do gustu tym, którzy nie wyobrażają sobie świąt bez maku. Jeśli na wieść o tym, że nie przygotowałeś tradycyjnego makowca, goście wydadzą z siebie pomruk rozczarowania, podaj im makową panienkę. Możesz być spokojny o to, że te dźwięki zamienią się w pełne zadowolenia westchnienia podczas jedzenia.
Na jaką okazję?
Makowa panienka to ciasto na święta, które ma duże szanse na stanie się hitem waszego corocznego menu. Przyda się do porannej kawy i na poobiedni poczęstunek. Nie zdziw się, kiedy trzeba będzie dopiec kolejną blachę!
Czy wiesz, że?
Potrawy z makiem – również te słodkie – są od wieków kojarzone z Bożym Narodzeniem. Nasi przodkowie uważali mak za symbol płodności i dobrobytu. To dobra wróżba na nadchodzący nowy rok. Czyż jest pyszniejszy sposób, by życzyć najbliższym wszystkiego najlepszego w te święta?
Dla urozmaicenia:
Makowa panienka to ciasto z brzoskwiniami, które znane są ze swojej słodyczy. Takie smaki można przełamać kwaśnym dżemem lub konfiturą – należy do nich przetwory m.in. te z porzeczek lub żurawiny. Idealnie skomponują się z waniliowym, lekko budyniowym posmakiem ciasta makowa panienka.