Składniki
4 sztuki
250 gramów
1 szklanka
0.5 szklanki
4 szklanki
1 łyżeczka
2 łyżeczki
500 gramów
2 łyżki
3 łyżki
3 łyżki
1 szczypta
Przygotowanie krok po kroku
Krok 1
Oddziel żółtka od białek. Białka odstaw w chłodne miejsce.
Krok 2
Na stolnicy posiekaj masło z przesianą mąką i proszkiem do pieczenia, dodaj pół szklanki cukru, szczyptę soli, żółtka, kwaśną śmietanę i szybko zagnieć.
Krok 3
Zagniecione ciasto podziel na 3 równe części, do jednej z nich dodaj kakao i zagnieć. Uformuj 3 kule, spłaszcz, owiń folią spożywczą i włóż do lodówki na 60 minut.
Krok 4
Wiśnie wymieszaj z 1 łyżką mąki ziemniaczanej i pozostałym cukrem. Białka ubij na sztywną pianę. Gdy piana będzie gotowa, dodaj powoli cukier puder i pozostałą łyżkę mąki ziemniaczanej ciągle ubijając.
Krok 5
Na wyłożoną pergaminem formę zetrzyj na tarce jedną część jasnego ciasta i delikatnie dociśnij dłonią. Następnie posyp bułką tartą i wyłóż wiśnie. Następnie zetrzyj ciemną część ciasta i delikatnie przykryj pianą z białek. Na koniec na wierzch zetrzyj ostatnią, jasną część ciasta.
Krok 6
Piecz w piekarniku z grzaniem góra-dół około 40-50 minut w temperaturze 180ºC.
Dobra rada:
Wystudź w lekko uchylonym piekarniku aby piana nie opadła. Możesz posypać cukrem pudrem.
- Odpowiedz
- Odpowiedz
Przepisy w Waszym wykonaniu
trudne
Dobry przepis na ciasto naleśnikowe powinien znaleźć się w notatniku każdego kucharza. Dzięki niemu możliwe jest zrobienie nie tylko ulubionych placków z owocami, które wyśmienicie smakują podczas podwieczorku, ale także przygotowanie krokietów. Nie powinny kojarzyć się wyłącznie z przyjęciami weselnymi! Jak zrobić naleśniki na krokiety? To proste...
Czytaj więcejSuszone grzyby są dobrze wszystkim znanym przysmakiem, który często pojawia się w naszych jadłospisach. Nie wyobrażamy sobie aromatycznych zup, sosów oraz pierogów bez tych leśnych specjałów. Aby grzyby suszone nadawały się do spożycia i zachwycały smakiem, warto zgłębić wiedzę na temat moczenia ich w wodzie i mleku. Jak to zrobić?
Czytaj więcejPolecane przepisy
Inne przepisy
Pleśniak z wiśniami
Jeśli pleśniaka kojarzyliście do tej pory zwykle z porzeczkowym smakiem – spróbujcie naszej wersji tego ciasta. Tu główną rolę grają wiśnie, które nadają deserowi orzeźwiającego, nieco kwaskowego smaku. Doskonale łączą się z ciastem i puszystą pianą z białek, tworząc uniwersalny deser na każdą okazję. Co więcej –pleśniak z wiśniami przygotujecie o każdej porze roku, zastępując świeże owoce ich wersją mrożoną. W obu przypadkach jest pysznie!
Dla kogo?
Pleśniak z wiśniami to ciasto dla każdego miłośnika owocowych i orzeźwiających deserów. Przypadnie do gustu również osobom, szukającym pomysłu na prosty domowy placek.
Na jaką okazję?
Przepis na ciasto z wiśniami jest idealną propozycją na imprezę, imieniny, urodziny, a także święta. Jedynie od was zależy, kiedy przygotujecie ten pyszny placek.
Czy wiesz, że?
Najlepszym sposobem na utrzymanie delikatności piany z białek jest studzenie pleśniaka w lekko uchylonym piekarniku.
Dla urozmaicenia:
Pleśniak z wiśniami możesz zaserwować w wersji wzbogaconej o odrobinę bitej śmietany.