
Składniki
1 łyżeczka
1 łyżeczka
2 łyżki
1 łyżka
0.5 szklanki
0.5 opakowania
2 łyżki
1 garść
1 garść
1 opakowanie
0.5 pęczka
1 szczypta
2 szklanki
Przygotowanie krok po kroku
Krok 1
Opcjonalnie: przygotować kulki drożdżowe (można zastąpić je grillowanym pełnoziarnistym pieczywem podanym do sałatki, ale kulki na pewno są bardziej efektowne).
Krok 2
Na dużym talerzu ułożyć liście ulubionych sałat (u mnie: garść gotowego mixu sałat, rukola, całe listki szpinaku i bazylii), a następnie połówki żółtych i czerwonych pomidorków koktajlowych. Całość skropić oliwą z oliwek, posypać świeżo zmielonym pieprzem i ewentualnie ułożyć upieczone drożdżowe kulki.
Krok 3
Szparagi umyć i odciąć końcówki; nie ma potrzeby ich obierać. Każdy plaster szynki szwarcwaldzkiej pokroić wzdłuż na 3-4 cienkie paseczki i owinąć nimi pojedyncze szparagi. Szparagi układać na rozgrzanej patelni grillowej (ja swoją delikatnie natłuszczam przy pomocy pędzelka) i grillować parę minut na średnim ogniu aż na szynce pojawią się paski. Gotowe szparagi przełożyć na sałatkę i ewentualnie doprawić do smaku.
Krok 4
Do miseczki pokruszyć świeże drożdże, posypać łyżeczką cukru, łyżką mąki, zalać ciepłym mlekiem, wymieszać i zostawić do wyrośnięcia. W międzyczasie w dużej misce wymieszać mąkę, otręby, siemię lniane, sól i chilli. Dodać wyrośnięte drożdże, ok. 2 łyżki oliwy z oliwek i całość dokładnie wyrobić (ewentualnie dodając mąkę lub mleko, żeby ciasto miało odpowiednią konsystencję), po czym zostawić do wyrośnięcia na ok. 30 min.
Krok 5
Następnie uformować niewielkie kulki (lub paluszki, lub cokolwiek ;)) i piec je na papierze do pieczenia przez ok. 15 minut aż się zarumienią.

Dobra rada:
Siemię lniane jest niezwykle uniwersalne – delikatnie uprażone będzie smacznym dodatkiem do sałatek lub kanapek, a zmielone nadaje się świetnie do jogurtów, deserów, a także zup.
Przepisy w Waszym wykonaniu

łatwe
Pełen kosz grzybów leśnych to zdecydowany powód do dumy, jednak po przyniesieniu go do domu, pojawia się pytanie, jak oczyścić grzyby z ziemi, niechcianych liści i igieł? Warto pamiętać, że inaczej będziemy czyścić grzyby do marynowania i gotowania, a inaczej – suszenia i mrożenia. Jak więc oczyścić grzyby leśne? Podpowiadamy!
Czytaj więcejMała, owalna, fioletowa – oto ona, królowa stołu! Śliwka podbiła serca wielu i nie ma się co dziwić. Uwodzi smakiem, kusi kolorem, nęci składnikami odżywczymi. Aż ciężko się jej oprzeć! Daj się ponieść jej urokom i poznaj śliwkę od zupełnie innej strony.
Czytaj więcej