
Składniki
1 szklanka
4 dekagramy
1 sztuka
50 gramów
1 szczypta
4 łyżki
200 mililitrów
25 dekagramów
1 sztuka
1 sztuka
1 łyżka
1 opakowanie
Przygotowanie krok po kroku
Krok 1
Drożdże wkruszyć do kubeczka, dodać 100ml lekko podgrzanego mleka, 2 łyżki cukru i 2 łyżki mąki - wymieszać i odstawić w ciepłe miejsc na ok. 15 min.
Krok 2
Jajko roztrzepać z resztą mleka i rozpuszczoną, lekko przestudzoną Kasią. Mąkę przesiać z solą do miski. Wlać rozczyn i mieszankę z jajkiem, zagnieść miękkie, ale zwarte ciasto, wyrabiać dokładnie przez kilka minut. Odłożyć przykryte ściereczką na ok. 30 min.
Krok 3
Ser zmielić, dodać pozostałe składniki i dokładnie wymieszać.
Krok 4
Podrośnięte ciasto ponownie zagnieść. Oderwać 10-12 kawałków wielkości dużego orzecha włoskiego. Każdą rozwałkować na placek śr.8-10 cm, na środek nałożyć czubatą łyżeczkę masy serowej, zlepić dokładnie brzegi zbierając je razem, uformować okrągłe albo lekko owalne bułeczki, ułożyć luźno na blasze (a raczej dwóch wyłożonych papierem do pieczenia) zlepieniem do dołu.
Krok 5
Z reszty ciasta odrywać nieduże kulki, wielkości dużych orzechów laskowych, z wydłużonym końcem - to będą łepki żółwi - wydłużony koniec smarować lekko wodą i podłożyć z jednej strony bułeczki-tułowia. Z drugiej strony w taki sam sposób podłożyć cienki wałeczek ciasta jako ogonek. Z kawałków ciasta lepić podłużne kawałki, płaskie i szerokości kciuka z drugim końcem wąskim na łapki. Szeroki koniec naciąć w dwóch miejscach ostrym nożem - pazurki - a cienki posmarować wodą i podkleić pod tułów po dwie sztuki z obu stron.
Krok 6
Ostrym, szpiczastym nożykiem zrobić dwa nacięcia w główce i wetknąć w nie kawałki rodzynków albo suszonej żurawiny - wepchnąć dość głęboko żeby rosnące ciasto nie wypchnęło ich. Wierzch tułowia naciąć lekko na krzyż ostrym nożem - trzeba uważać żeby nie przeciąć całość aż do nadzienia. Całe żółwiki posmarować żółtkiem roztrzepanym z mlekiem i wstawić do piekarnika nagrzanego do 170 st.C. Piec ok. 20-25 min.
Krok 7
Nie odkładałam żółwików do wyrośnięcia bo tułowia ładnie podrosły zanim dolepiłam wszystkie elementy....ale jeśli w domu nie jest dość ciepło i ciasto wolniej rośnie to można je na chwilę przykryć i odłożyć. Bułeczki są pyszne, nie za bardzo słodkie - można je zrobić z wytrawnym nadzieniem i wtedy dodać do ciasta tylko 1 łyżeczkę cukru.
Przepisy w Waszym wykonaniu

średnie
Robienie przetworów jest najprostszym i zdecydowanie najsmaczniejszym sposobem na to, by zachować smaki wiosny, lata i jesieni na dłużej. Można robić setki zdjęć krajobrazów, by cieszyć nimi oko w sezonie zimowym, ale to smaczny posiłek pozwoli w pełni poczuć atmosferę cieplejszych miesięcy.
Czytaj więcejCukinia to pyszne warzywo, które zyskało swą popularność ze względu na dostępność i łatwość wykorzystania w kuchni. I choć sezon na cukinie zaczyna się w sierpniu i trwa do końca lata, to jej smakiem możecie delektować się cały rok.
Czytaj więcej