
Składniki
ciasto:
350 gramów
1 łyżeczka
80 gramów
90 gramów
0.5 opakowania
2 sztuki
1 łyżka
farsz:
1 kilogram
1 łyżka
1 łyżka
1 szczypta
1 łyżeczka
Przygotowanie krok po kroku
Krok 1
Na stolnicę przesiej mąkę z proszkiem do pieczenia, dodaj masło i posiekaj. Dodaj żółtko, 1 całe jajko, cukier, cukier wanilinowy, śmietanę i wyrób ciasto.

Krok 2
Ciasto podziel na pól, zawiń w folię spożywczą i wstaw do lodówki (na ok. 10 min).

Krok 3
Jabłka obierz i pokrój w kostkę. Wymieszaj z bułką tartą, cukrem wanilinowym i cynamonem.

Krok 4
Połowę ciasta rozwałkuj i przełóż na wyłożoną papierem do pieczenia blachę. Nałóż jabłka.

Krok 5
Pozostałą część ciasta rozwałkuj i wytnij nożem pasy o szerokości 2 cm.

Krok 6
Pasy ciasta ułóż na wierzchu szarlotki w formie szachownicy. Piecz przez 45 min w temperaturze 200 st. C. Gotowe i wystudzone ciasto posyp cukrem pudrem.

- Odpowiedz
Przepisy w Waszym wykonaniu

łatwe
Dzisiaj zabieramy się za grillowanie najszlachetniejszych kawałków wołowiny – steków. Jak je przygotować, jak sprawdzić stopień wysmażenia i czym się różni t-bone od rostbefu – o tym przeczytacie w moim nowym wpisie. Po pierwsze – steki grillujemy na dobrze rozgrzanym grillu, bez przykrycia. Wysoka temperatura sprawia, że białko na powierzchni mięsa szybko się ścina i zabezpiecza stek przed utratą soków.
Czytaj więcejW sezonie na świeże warzywa zastanawiacie się, jak przygotować białe szparagi, żeby cieszyć się ich wykwintnym smakiem i luksusowym charakterem? Sprawdźcie, jak przyrządzić białe szparagi, żeby rozpływały się w ustach.
Czytaj więcejPolecane przepisy
Szarlotka mojej Babci
O szarlotce można wypowiadać się tylko w samych superlatywach – przyzna to chyba każdy miłośnik tego ciasta. Jeśli dodatkowo przygotowana jest na podstawie tradycyjnego przepisu, przekazywanego z pokolenia na pokolenie, to nie pozostaje nic innego, jak tylko spróbować tego wyjątkowego deseru. Dziś zapraszamy was na szarlotkę mojej babci, która w pełni odpowiada powyższemu opisowi. Pamiętajcie tylko, aby jabłka, których użyjecie do placka, były soczyste i delikatnie kwaskowe. To klucz do uzyskania wyjątkowego smaku szarlotki. Smacznego!
Dla kogo?
Trudno znaleźć osobę, której krucha szarlotka na smalcu nie posmakuje. Z pewnością zadowoli każdego miłośnika tradycyjnych, polskich deserów.
Na jaką okazję?
Na każdą – bez wyjątku. Szarlotka mojej babci idealnie sprawdzi się na co dzień, jak i podczas wyjątkowych uroczystości, spotkań ze znajomymi czy świąt.
Czy wiesz, że?
Szarlotka jest ciastem, którego korzenie sięgają aż do Francji. Według historyków deser ten przygotował Marie Antoine Carême, określając go jako charlotte russe. Nazwa szarlotka natomiast pochodzi od imienia cesarzowej Rosji – Charlotty.
Dla urozmaicenia:
Tradycyjna szarlotka babci nie wymaga żadnych dodatków. Jeśli jednak chcecie, aby prezentowała się wyjątkowo, posypcie ją odrobiną cukru pudru.