Składniki
kruchy spód:
120 gramów
1 łyżeczka
80 gramów
30 gramów
220 gramów
1 sztuka
beza:
100 mililitrów
100 gramów
4 sztuki
krem cytrynowy:
60 mililitrów
200 mililitrów
2 sztuki
50 gramów
30 gramów
30 gramów
1 sztuka
2 sztuki
Przygotowanie krok po kroku
Krok 1
Przygotuj kruchy spód. Masło ucieraj z cukrem pudrem, szczyptą soli i dodaj mąkę migdałową oraz 1 jajko. Całość mieszaj krótko aż masa zrobi się gładka. Teraz dodaj mąkę i mieszaj krótko aż do połączenia składników. Wstaw ciasto do lodówki na 1 h.
Krok 2
Schłodzone ciasto rozwałkuj cienko, wyłóż formę do tarty o średnicy ok 24 cm, ponakłuwaj widelcem i piecz w temperaturze 170 stopni przez ok 10-15 minut aż będzie kruche i złociste.
Krok 3
Przygotuj krem cytrynowy. Obetrzyj skórkę i wyciśnij sok z dwóch cytryn. Namocz żelatynę. W garnku zagotuj śmietanę z mlekiem. W misce utrzyj żółtka z cukrem i mąką aż masa będzie jasna. Zalej żółtka gorącym płynem mlecznym mieszając energicznie. Przelej wszystko z powrotem do garnka i podgrzewaj jeszcze kilka minut nieustannie mieszają. Gotowy krem zdejmij z ognia, dodaj masło, odciśniętą żelatynę, sok i otartą skórkę z cytryny i wymieszaj rózgą. Odstaw krem aby ostygł i stężał.
Krok 4
Wylej krem cytrynowy na wcześniej wypieczony kruchy spód.
Krok 5
Przygotuj bezę. Cukier z wodą gotuj aż powstanie syrop o temperaturze 120C. Aby sprawdzić temperaturę zanurz w syropie widelec, następnie dmuchnij w niego lekko. Jeśli zaczną powstawać cienkie nitki cukru to znaczy, że syrop jest gotowy. Cztery białka, ubijaj w mikserze aż powstanie piana. Następnie zacznij wlewać do białek cienkim strumieniem gorący syrop. Cały czas ubijaj aż beza ostygnie. Gotową bezę nakładaj na ciasto kruche z kremem cytrynowym.
Dobra rada:
Bezę możesz opalić palnikiem od kremu brule. Podawaj dobrze schłodzoną.
- Odpowiedz
- Odpowiedz
Przepisy w Waszym wykonaniu
Podobne przepisy
Rosół uważany jest za jedną z najszlachetniejszych zup. Pojawia się na stołach w czasie ważnych uroczystości. Rozgrzewa w najchłodniejsze dni i zachwyca wyjątkowym smakiem. W kuchni okazuje się niezastąpiony jako baza dla innych zup i potraw.
Czytaj więcejWigilijne pierogi, kulebiaki, różnorodne krokiety i paszteciki, staropolski bigos oraz łazanki… Te potrawy łączy jedno: wyśmienicie smakują z kapustą kiszoną. Można podawać ją jako dodatek do dania głównego, można wyczarować z niej wyborną zupę.
Czytaj więcejPolecane przepisy
Inne przepisy
Tarta cytrynowa
Tarta cytrynowa przykuwa wzrok pięknym, słonecznym kolorem i efektowną bezą, stanowiącą ukoronowanie deseru. W smaku ciasto jest przyjemnie orzeźwiające i stanowi bardzo apetyczną alternatywę dla nieco już wyświechtanych przepisów na ciężkie od nadzienia makowce i kremówki.
Dla kogo?
Uważacie, że deser nie musi być bardzo słodki? Doskonale trafiliście. W tarcie cytrynowej słodkie produkty tworzą z kwaśnym owocem perfekcyjną kompozycję.
Na jaką okazję?
Wygląda na tyle dostojnie, że śmiało można położyć ją na świątecznym stole obok piernika czy mazurka. Kto wie, może tarta cytrynowa stanie się Waszą nową, świąteczną tradycją?
Czy wiesz, że?
Ubijając białka jajek, należy zwrócić szczególną uwagę, by nie znalazła się w nich ani odrobina żółtka. Najmniejsza ilość sprawia, że zrobienie efektownej bezy jest niemożliwe.
Dla urozmaicenia:
Obawiacie się, że krem cytrynowy okaże się dla Was zbyt kwaśny? Część soku z cytryny zamieńcie na sok z wyciśniętej pomarańczy.