Składniki
spód:
200 gramów
100 gramów
1 sztuka
2 łyżki
1 szczypta
10 gramów
nadzienie:
1 kilogram
1 sztuka
0.25 szklanki
10 gramów
2 łyżeczki
6 sztuk
3 łyżki
Przygotowanie krok po kroku
Krok 1
Posiekaj masło nożem i zagnieć ręcznie wszystkie składniki na spód. Zagnieć kulę z ciasta, zawiń ją w plastik i schowaj do lodówki na około godzinę.
Krok 2
Jabłka obierz, pokrój w cząstki. Orzechy pokrusz na mniejsze kawałki. W garnku o szerokim dnie podgrzej sok z cytryny z cukrem, zamieszaj do rozpuszczenia i gotuj bez mieszania aż powstaną bąbelki. Wrzuć jabłka i smaż 2-3 minuty głównie ruszając patelnią. Wsyp cukier wanilinowy, cynamon i orzechy, wymieszaj. Gotuj jeszcze 2-3 minuty aby odparować część soku.
Krok 3
Ciasto wyjmij z lodówki, rozwałkuj między dwoma papierami do pieczenia na cienki placek. Przełóż do formy na jednym papierze i ugnieć do jej dna i boków. Ponakłuwaj ciasto widelcem. Na cieście połóż drugi papier do pieczenia i rozsyp groch. Wstaw do nagrzanego na 180 stopni piekarnika i piecz przez 10 minut.
Krok 4
Wyjmij ciasto z piekarnika, zdejmij wierzchni papier do pieczenia, odsyp groch i wstaw pustą tartę do piekarnika na kolejne 5 minut.
Krok 5
Wyjmij ciasto z piekarnika, posyp dno bułką tartą, następnie wyłóż jabłka. Piecz całość około 40 minut.
Dobra rada:
Do ciasta można użyć mąki pszennej, żytniej lub mieszanej w dowolnych proporcjach. Na wierzch oprócz jabłek można użyć gruszek lub śliwek oraz dodać rodzynki. Gotowe ciasto można posypać dodatkowo pokruszonymi orzechami albo podawać z lodami śmietankowymi.
Przepisy w Waszym wykonaniu
Robienie przetworów jest najprostszym i zdecydowanie najsmaczniejszym sposobem na to, by zachować smaki wiosny, lata i jesieni na dłużej. Można robić setki zdjęć krajobrazów, by cieszyć nimi oko w sezonie zimowym, ale to smaczny posiłek pozwoli w pełni poczuć atmosferę cieplejszych miesięcy. Przygotowanie słoików ze smakowitą zawartością musi obejmować patenty, które pozwolą zachować świeżość przetworów. Jednym z najmniej kłopotliwych sposobów jest pasteryzowanie słoików w piekarniku.
Czytaj więcejDobry przepis na ciasto naleśnikowe powinien znaleźć się w notatniku każdego kucharza. Dzięki niemu możliwe jest zrobienie nie tylko ulubionych placków z owocami, które wyśmienicie smakują podczas podwieczorku, ale także przygotowanie krokietów. Nie powinny kojarzyć się wyłącznie z przyjęciami weselnymi! Jak zrobić naleśniki na krokiety? To proste, pod warunkiem, że przestrzega się podstawowych zasad kuchennych.
Czytaj więcejPolecane przepisy
Inne przepisy
Krucha tarta z jabłkami
Trudno jest znaleźć kogoś, kto nie skusiłby się na kawałek szarlotki. Tym razem jednak chcemy pokazać, że wypieki z jabłkami w roli głównej mogą przyjmować różną postać. Tarta na kruchym spodzie z tymi swojskimi owocami w towarzystwie orzechów nie tylko smakuje pierwszorzędnie, ale również wygląda jak przyniesiona prosto z cukierni.
Dla kogo? Dla osób, które z jednej strony cenią tradycyjne przepisy, ale z drugiej lubią je nieco modyfikować. Stąd pomysł na zamianę szarlotki w kruchą tartę. Udaje się zawsze!
Na jaką okazję? Tarta z jabłkami, przygotowana obowiązkowo w okrągłej formie, prezentuje się wyjątkowo apetycznie. Nie zachowuj tego widoku tylko dla siebie. Zaproś znajomych na podwieczorek – niech też nacieszą oczy i podniebienia!
Czy wiesz, że? Jeśli nie przepadasz za bardzo słodkimi ciastami, wybieraj kwaśne odmiany jabłek.
Dla urozmaicenia: Tartę podawaj z lodami waniliowymi lub sosem czekoladowym.