Zainspiruj się!
Historia trawy cytrynowej jest naprawdę długa, więc to najwyższa pora, żeby nadrobić zaległości, jeśli do tej pory nie mieliśmy z nią do czynienia. Najlepszym sposobem będzie poznanie trawy cytrynowej od kuchni. Okaże się fantastycznym dodatkiem, który zrewolucjonizuje tradycyjne przepisy. Zupę pomidorową z chili podamy nie tylko na domowy obiad, może też pełnić funkcję wybornej przystawki lub kolacji. Co powiecie na grilla bez mięsa, za to z szaszłykami z ziemniaków? Ulubiona bulwa wcale nie musi trafić wyłącznie do ogniska. Palczatka uwolni cały swój aromat, gdy użyjemy jej zamiast patyczków do nabijania. Natomiast po skosztowaniu omletu tajskiego długo nie sięgniemy po zwykłą owsiankę na śniadanie. Sprawdzi się także w charakterze kolacji na ciepło.
Rozgrzewające zupy - kremy są już wszystkim dobrze znane, lecz krem z dyni z napojem kokosowym udowodni, że różnorodne receptury jeszcze mogą nas zaskoczyć. Gęsta konsystencja i imbirowa pikanteria – cytronela łączy wszystko w zdumiewającą całość. Weźmy na warsztat włoską klasykę i w ten sposób stwórzmy tortellini po tajsku – międzynarodowy mix. Wygląda apetycznie? Jeszcze bardziej efektownie prezentuje się sandacz w liściach bananowca. Egzotyczna uroda tego dania powali gości na kolana. Danie główne poprzedźmy pikantną zupą z chili – przepis na niezrównany, dwudaniowy obiad mamy więc na wyciągnięcie ręki.
powrót do góryCzy wiesz, że?
- Trawę cytrynową znaleźć można w najróżniejszych zakątkach świata. Rośnie w rejonach śródziemnomorskich, Gruzji, Malezji, Afryce, Indiach. Wystarczy dotknąć jej źdźbła, by poczuć niesamowity aromat.
- Co prawda trawę cytrynową możemy mrozić, ale jeśli chodzi o rozwój rośliny, niskie temperatury są niewskazane. Jest rośliną łatwą w uprawie pod warunkiem, że w nocy temperatura nie spada poniżej 8⁰C. Powinna zajmować mocno nasłonecznione stanowiska, więc w polskim klimacie trzeba traktować ją jako roślinę sezonową.
- Olejek cytronelowy nie jest lubiany przez insekty. Skutecznie odstrasza komary i inne owady. Wykorzystuje się go w produkcji produktów pielęgnacyjnych dla zwierząt.
- Nie tylko zwierzaki cieszą się zapachem palczatki. Rozcieńczony olejek często jest umieszczany w świecach zapachowych, olejkach do masażu i kąpieli. Aromatyczny relaks!
Z czym to się je?
Trawa cytrynowa występuje pod wieloma innymi nazwami. Można spotkać się z określeniem palczatka cytrynowa oraz cytronela. Niezależnie od nazwy, zapowiada się obiecująca uczta. Jedno pozostaje niezmienne - jej jadalną częścią są białe bulwy i podstawy liści. Najbardziej rzucające się w oczy zielone liście trawy cytrynowej pełnią tylko funkcję estetyczną. Tym razem jednak, zamiast cieszyć oko, skupimy się na przyjemnościach podniebienia i wykorzystaniu trawy cytrynowej w kuchni. Mocny cytrynowy zapach z lekką nutą imbiru kryje łagodny, nieinwazyjny smak. Do czego pasuje? Jest szalenie uniwersalna! Pikantne sosy, zupy, dania mięsne, sałatki, orientalne curry, owoce morza – trudno zliczyć apetyczne kombinacje. Wydaje się, że mocne przyprawy nie idą w parze z mlekiem? Nie tyczy się to palczatki cytrynowej, chili i napoju kokosowego. To niezwykle ważne składniki azjatyckiej kuchni, zwłaszcza tajskiej. Ostro – kwaśna zupa Tom-Yum, obowiązkowo z krewetkami, jest jej pyszną dumą. Tak samo, jak aksamitna Tom Kha Kai. Wystarczy wygospodarować doniczkę na balkonie, by mieć stały dostęp do egzotycznych przepisów, w których trawa cytrynowa zadba o niezrównane doznania smakowe.
Trawa cytrynowa idealnie pasuje do słodko-kwaśnych deserów i lemoniad, serwowanych w upalne dni. Kompot z rabarbaru to klasyka nie do ruszenia? Do przepisu babci warto dodać trawiastą innowację. Kuchenne metamorfozy sprawiają, że gotowanie może być wspaniałą przygodą. Trawa cytrynowa świetnie łączy się z miętą. Dodana latem do cytrusowych drinków albo smoothie, dostarcza upragnionego orzeźwienia. W zimie przyda się do rozgrzewających naparów i herbat. Zielona, czarna czy yerba mate? Za sprawą dodatku cytroneli kuchnia zamieni się w prawdziwą herbaciarnię. Jak jeszcze ją spożytkować? Możliwe jest zarówno mrożenie, jak i suszenie. Nie trzeba wykorzystywać jej w całości od razu, a mimo to nadal zachowa swoje pachnące właściwości. Może się okazać, że właśnie tego aromatycznego dodatku – palczatki cytrynowej brakowało do tej pory w naszych kuchniach.
powrót do góry
Komentarze (0)