Składniki
3 sztuki
2 sztuki
190 gramów
0.5 szklanki
1 łyżka
1 szczypta
0.5 sztuki
50 gramów
1 szklanka
1 łyżeczka
produkty do foremki:
1 łyżka
1 łyżka
syrop cytrynowy:
1 szklanka
1 łyżeczka
6 sztuk
Przygotowanie krok po kroku
Krok 1
Rozgrzej piekarnik do temperatury 180 stopni. Wyjmij wcześniej masło aby było dobrze miękkie.
Krok 2
Nałóż motylek na nóż. Do naczynia miksującego wbij jaja, dodaj żółtka oraz cukier. Ubijaj 6min/37C/obr. 4 aż powstanie jasna i puszysta piana.
Krok 3
W tym czasie wyciśnij sok z wszystkich limonek. Wymieszaj go z szklanką cukru, dodaj imbir Knorr i lekko podgrzej aż powstanie syrop.
Krok 4
Wymieszaj suche składniki: mąkę, proszek do pieczenie, skórkę kandyzowaną oraz szczyptę soli.
Krok 5
Wyjmij motylek. Do naczynia miksującego z pianą jajeczną dodaj śmietanę, oraz produkty suche połącz. Wymieszaj 20s/obroty wsteczne/obr. 2. Dodaj miękkie masło oraz spirytus. Ponownie wymieszaj 10s/obroty wsteczne/obr. 2
Krok 6
Foremkę do baby wysmaruj masłem i wysyp kaszą manną. Nałóż ciasto i piecz przez ok 45 minut.
Krok 7
Po upieczeniu wyjmij ostrożnie babę z foremki. Wlej do foremki połowę syropu, włóż z powrotem babę i zalej syropem. Całość zwiń szczelnie folią spożywczą i włóż na noc do lodówki. Podawaj następnego dnia na zimno np. z bitą śmietaną.
Dobra rada:
Aby jeszcze bardziej wzbogacić cytrynowy smak dodaj do bitej śmietany otartą skórkę z limonki.
Przepisy w Waszym wykonaniu
RGęsina to mięso, które świetnie pasuje do kuchni polskiej, ponieważ możecie ją łączyć z owocami, warzywami i ziołami na wiele różnych sposobów. Pieczone gęsie udka to doskonały pomysł na uroczysty obiad lub kolację, ale pod warunkiem, że mięso po wyjęciu z piekarnika będzie soczyste i pełne smaku.
Czytaj więcejJesteście znudzeni tradycyjną panierką z bułki tartej, ale nie wyobrażacie sobie ulubionych kotletów bez złocistej otoczki? Panierka panko to strzał w dziesiątkę! Mimo że wywodzi się z kuchni japońskiej i jest powszechnie używana w azjatyckich specjałach, na polskich stołach sprawdzi się celująco.
Czytaj więcejPolecane przepisy
Inne przepisy
Baba limonkowo-imbirowa
Dla takiej baby można stracić głowę! Puszyste ciasto ukoronowane syropem z limonki o wyraźnym aromacie imbiru. Nie warto czekać z przygotowaniem na Wielkanoc. Niezwykle apetyczna baba limonkowo-imbirowa zasługuje na zaproszenie do jadalni znacznie częściej niż tylko raz w roku.
Dla kogo?
Prawdziwa gratka dla łasuchów. Przepis na babkę limonkowo-imbirową spełni oczekiwania także tych osób, którym zależy na atrakcyjnej prezencji dań. Ta baba ma styl!
Na jaką okazję?
Typowy wielkanocny deser uświetni posiedzenia przy stole niezależnie od daty w kalendarzu. Macie do przekazania radosne wieści, a może obchodzicie ważny jubileusz? Zróbcie to w towarzystwie pysznej baby z limonką i imbirem.
Czy wiesz, że?
Pierwsze baby były pieczone na terenie Polski pod koniec XVII wieku.
Dla urozmaicenia:
Szczypta kurkumy dodana do ciasta na babę limonkowo-imbirową sprawi, że wypiek nabierze słonecznego koloru.