Składniki
ciasto:
520 gramów
90 gramów
90 gramów
230 gramów
1.5 łyżeczki
2 sztuki
masa:
1 sztuka
200 gramów
400 gramów
70 gramów
polewa:
100 gramów
1 łyżka
Przygotowanie krok po kroku
Krok 1
Do miski przesiewamy mąkę oraz sodę. Dodajemy pokrojone w kostkę masło, wlewamy miód, wsypujemy cukier oraz wbijamy jajka. Całość mieszamy i zagniatamy na gładkie ciasto.
Krok 2
Gotowe ciasto dzielimy na trzy części i formujemy z nich kulę.
Krok 3
Każdą rozwałkowujemy na placek o wymiarach 20 x 30 cm. Pieczemy każdy z nich ok 20 min do zarumienienia w temp 180 C.
Krok 4
Budyń przygotowujemy według instrukcji na opakowaniu. Używamy 400 ml mleka zamiast 500 ml. Podczas gotowania energicznie mieszamy, aby nie powstały grudki. Masło ubijamy na puszystą masę. Pod koniec dodajemy cukier puder i ponownie ubijamy. Powstałą masę przekładamy po łyżce do budyniu. Cały czas miksujemy.
Krok 5
Na dnie formy układamy przestudzony blat. Polewamy go pierwszą częścią masy budyniowej. Następnie układamy drugi blat i ponownie smarujemy pozostałą masą. Całość przykrywamy trzecim blatem.
Krok 6
Czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej. Dodajemy masło. Dokładnie mieszamy. Powstałą masą polewamy ciasto. Wkładamy do lodówki na min 30 min do stężenia.
- Odpowiedz
- Odpowiedz
Przepisy w Waszym wykonaniu
średnie
Dobry przepis na ciasto naleśnikowe powinien znaleźć się w notatniku każdego kucharza. Dzięki niemu możliwe jest zrobienie nie tylko ulubionych placków z owocami, które wyśmienicie smakują podczas podwieczorku, ale także przygotowanie krokietów. Nie powinny kojarzyć się wyłącznie z przyjęciami weselnymi! Jak zrobić naleśniki na krokiety? To proste...
Czytaj więcejSuszone grzyby są dobrze wszystkim znanym przysmakiem, który często pojawia się w naszych jadłospisach. Nie wyobrażamy sobie aromatycznych zup, sosów oraz pierogów bez tych leśnych specjałów. Aby grzyby suszone nadawały się do spożycia i zachwycały smakiem, warto zgłębić wiedzę na temat moczenia ich w wodzie i mleku. Jak to zrobić?
Czytaj więcejPolecane przepisy
Inne przepisy
Ciasto królewicz
Czy znasz to uczucie, gdy tuż po świątecznym obiedzie na stole ląduje ciasto królewicz – zwane też Królewcem – a delikatny, miodowy biszkopt rozpływa się w twoich ustach? Istnieje wiele wersji przepisów na ten deser, ale jedno jest pewne: składniki dostępne w każdym sklepie i prosty sposób przygotowania to wystarczające argumenty, by upiec to ciasto! Królewicz wyjdzie pyszny, nawet jeśli jesteś początkującym amatorem cukiernictwa.
Dla kogo?
Królewicz to ciasto dla tych, którzy chcą wrócić do dzieciństwa i odtworzyć smaki z beztroskich lat. Prawdziwa z niego kapsuła czasu! To idealny przepis na sam początek przygody z pieczeniem. A gdy już opanujesz przepis na ciasto królewicz do perfekcji, podaj go na rodzinnym spotkaniu. Czy twoi goście są gotowi na królewską ucztę?
Na jaką okazję?
Ciasto królewicz to wymarzony deser na świąteczne popołudnie – w sam raz do kawy z bitą śmietaną lub rozgrzewającej herbaty pachnącej cynamonem.
Czy wiesz, że?
Miodowe ciasta cieszą się ogromną popularnością w krajach słowiańskich – tyczy się to także ciasta królewicz. Przepis na nie pochodzi z kuchni rosyjskiej i jest jednym z wariantów klasycznego miodownika.
Dla urozmaicenia:
Królewicz to ciasto, które możesz urozmaicić ulubionymi dodatkami, takimi jak orzechy, płatki migdałów lub wiórki kokosowe. Jeśli chcesz przełamać słodycz całości, użyj konfitur lub powideł o lekko kwaśnym posmaku (np. śliwkowych). W którym momencie wykonywania przepisu na ciasto królewicz posmarować nimi biszkopt, by wszystko pozostało na swoim miejscu? Użyj ich, zanim pokryjesz ciasto warstwą budyniowego kremu.