Składniki
biszkopt:
6 sztuk
200 gramów
170 gramów
3 łyżki
krem:
200 gramów
300 gramów
150 gramów
2 łyżki
pijana śliwka:
250 gramów
150 mililitrów
polewa:
150 gramów
150 gramów
oraz:
100 gramów
Przygotowanie krok po kroku
Krok 1
Białka oddziel od żółtek i ubij na sztywną pianę. Dodaj stopniowo cukier i miksuj tak długo aż masa będzie lśniąca, a cukier całkowicie się rozpuści. Dodaj następnie do masy żółtka i zmiksuj do połączenia.
Krok 2
Przesianą mąkę pszenną, wymieszaną z kakao dodaj etapami do ubitej masy z jajek. Wymieszaj delikatnie szpatułką.
Krok 3
Przełóż masę do prostokątnej blachy, wyłożonej papierem do pieczenia. Piecz w 170 stopniach przez ok. 35 minut. Sprawdź patyczkiem czy biszkopt jest już upieczony. Odstaw do wystudzenia.
Krok 4
Suszone śliwki pokrój na mniejsze kawałki, włóż do garnka i zalej rumem. Doprowadź do zagotowania. Odstaw śliwki na ok. 60 minut, by napęczniały. Po tym czasie odsącz, a pozostałym płynem nasącz później biszkoptowe blaty. Masło zmiksuj z dodatkiem cukru pudru do białości. Dodaj następnie mascarpone, a potem krem czekoladowy typu nutella. Zmiksuj do połączenia. Wsyp śliwki i wymieszaj całość łyżką.
Krok 5
Biszkopt przekrój na dwa blaty. Nasącz rumem. Przełóż krem i przykryj drugim blatem. Delikatnie nasącz.
Krok 6
Śmietankę podgrzej do wrzenia. Dodaj posiekaną na mniejsze kawałki czekoladę. Wymieszaj, odstaw na chwilę do wystudzenia, a następnie polej polewą wierzch ciasta. Posyp posiekanymi orzechami laskowymi. Schłodź w lodówce przez kilka godzin.
- Odpowiedz
- Odpowiedz
Przepisy w Waszym wykonaniu
Podobne przepisy
Rosół uważany jest za jedną z najszlachetniejszych zup. Pojawia się na stołach w czasie ważnych uroczystości. Rozgrzewa w najchłodniejsze dni i zachwyca wyjątkowym smakiem. W kuchni okazuje się niezastąpiony jako baza dla innych zup i potraw.
Czytaj więcejWigilijne pierogi, kulebiaki, różnorodne krokiety i paszteciki, staropolski bigos oraz łazanki… Te potrawy łączy jedno: wyśmienicie smakują z kapustą kiszoną. Można podawać ją jako dodatek do dania głównego, można wyczarować z niej wyborną zupę.
Czytaj więcejPolecane przepisy
Inne przepisy
Ciasto z nutellą i pijaną śliwką
Szukacie przepisu na pyszne, proste, a jednocześnie efektowne ciasto? Wypróbujcie przepis na ciasto z nutellą i pijaną śliwką. To kakaowy biszkopt, połączony z kremem czekoladowo-orzechowym oraz serkiem mascarpone. Głównym elementem ciasta jest natomiast pijana śliwka, czyli śliwka suszona, nasączona aromatycznym rumem. Świąteczny deser nie może się obejść także bez polewy do ciasta z nutellą i śliwkami, którą przygotujecie z czekolady oraz śmietanki kremówki. Będzie smacznie i elegancko!
Dla kogo?
Ciasto z nutellą i pijaną śliwką przypadnie do gustu tym z was, którzy lubią nowoczesne desery, o mocno czekoladowym smaku.
Na jaką okazję?
Placek pijana śliwka doskonale sprawdzi się podczas wyjątkowych okazji. Nie zapomnijcie więc o naszym przepisie na pijaną śliwkę, przygotowując święta, imieniny, urodziny czy inne uroczystości rodzinne.
Czy wiesz, że?
Po raz pierwszy suszone śliwki pojawiły się najprawdopodobniej w okolicach Morza Kaspijskiego, tysiące lat temu. Dziś powszechne są na całym świecie nie tylko jako dodatek do deserów, ale także jako aromatyczny składnik potraw mięsnych oraz tradycyjnego, polskiego bigosu.
Dla urozmaicenia:
Do ozdobienia ciasta ze śliwkami i nutellą wykorzystajcie posiekane orzechy laskowe. Na wierzchu placka możecie również ułożyć kilka suszonych śliwek.