Składniki
250 gramów
200 gramów
700 gramów
80 gramów
3 sztuki
1 łyżeczka
2 łyżeczki
1 opakowanie
1 sztuka
1 łyżka
Przygotowanie krok po kroku
Krok 1
Miód przelać go garnka, dodać masło i podgrzać do roztopienia składników. Dodać cukier puder, przyprawy i dokładnie wymieszać. Lekko przestudzić. Następnie dodawać kolejno jajka i dobrze wymieszać - ja użyłam do tego miksera.
Krok 2
Makę pszenną wymieszać z sodą i kakao. Do miski wsypać mąkę, dodać ciepłą masę cukrowo -piernikową i wyrabiać. Składniki muszą się dobrze połączyć. Ciasto jest klejące, ale takie ma być :) Ciasto przykrywamy folią i wkładamy do lodówki na min. 12 godzin. Moje było w lodówce dobrze ponad dobę.
Krok 3
Ciasto wałkować mocno podsypując mąką (klei się). Wałkować na grubość 2-3 mm, wycinać foremkami i układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, w sporej odległości od siebie (pierniczki mocno rosną.) Wkładamy do nagrzanego do 180 stopni piekarnika na 10 minut. Po tym czasie wyjmujemy pierniczki i smarujemy jajkiem roztrzepanym z łyżką mleka. Wkładamy ponownie do piekarnika na 2 minuty.
Krok 4
Lukrujemy po wystygnięciu. Pierniczki przechowywać w zamknietej puszcze, miękkną po pokoł 3 tygodniach. By przyspieszyc proces można wrzucić do pierniczków skórke jabłka lub kronki chleba razowego.
Przepisy w Waszym wykonaniu
Robienie przetworów jest najprostszym i zdecydowanie najsmaczniejszym sposobem na to, by zachować smaki wiosny, lata i jesieni na dłużej. Można robić setki zdjęć krajobrazów, by cieszyć nimi oko w sezonie zimowym, ale to smaczny posiłek pozwoli w pełni poczuć atmosferę cieplejszych miesięcy. Przygotowanie słoików ze smakowitą zawartością musi obejmować patenty, które pozwolą zachować świeżość przetworów. Jednym z najmniej kłopotliwych sposobów jest pasteryzowanie słoików w piekarniku.
Czytaj więcejDobry przepis na ciasto naleśnikowe powinien znaleźć się w notatniku każdego kucharza. Dzięki niemu możliwe jest zrobienie nie tylko ulubionych placków z owocami, które wyśmienicie smakują podczas podwieczorku, ale także przygotowanie krokietów. Nie powinny kojarzyć się wyłącznie z przyjęciami weselnymi! Jak zrobić naleśniki na krokiety? To proste, pod warunkiem, że przestrzega się podstawowych zasad kuchennych.
Czytaj więcejPolecane przepisy
Inne przepisy
Pierniczki
Pierniki nie tylko są smaczne, ale również charakteryzują się długą trwałością. W dawnych czasach uważane były za symbol dobrobytu. Dzisiaj możesz z łatwością przyrządzić je w domu i cieszyć się ich smakiem. Sprawdź nasze przepisy na pierniczki!
Dla kogo?
Pierniczki swoją nazwę zawdzięczają charakterystycznym przyprawom. Najczęściej do ich przyrządzenia używa się cynamonu i imbiru. Zdarza się także, że doprawiane są goździkami, kardamonem, gałką muszkatołową, anyżem i lawendą. Spróbuj jednak samodzielnie przyrządzić odpowiednią mieszankę do swoich wypieków. Dodasz ją podczas przygotowania masy na ciasto piernikowe. Pamiętaj o tym, by nie przesadzić z ilością przypraw do pierników. Dobrze dobrane aromaty to bowiem gwarantowany sposób na udane pierniki (uważaj, by na przykład nadmierna ilość gałki muszkatołowej nie przyćmiła smaku imbiru). Jeśli więc cenisz różnorodność smaków i aromatów, sprawdź jeden z naszych przepisów na pierniczki.
Na jaką okazję?
Wypróbuj różne warianty przepisów na pierniki lub wzoruj się na gotowych przyprawach do pierników. W skład masy na ciasto wchodzą: miód, mąka pszenna, jajka, kakao, proszek i margaryna do pieczenia oraz cukier. Wszystko dobrze zmieszane i zagniecione powinno zyskać odpowiednio elastyczną konsystencję, która umożliwi ci wycinanie z ciasta piernikowego różnych wzorów. Na przykład na święta Bożego Narodzenia doskonałe są choinki, gwiazdki i serduszka. Dodatkowo udekoruj je lukrem lub kolorowymi wiórkami. Wypróbuj również przepis na pierniki w wersji z nadzieniem. Takie ciastka nie tylko przykują uwagę swoim wyglądem, ale mogą być przechowywane przez długi czas.
Czy wiesz, że?
By pierniki zachowały trwałość i były kruche, ciasto powinno postać przez kilka dni w niskiej temperaturze (nie powinno się jednak zeschnąć). Dopiero po tym czasie możesz przełożyć je na blachę i upiec. Zapobiegając przywieraniu do ścianek naczynia, najpierw posmaruj je margaryną lub wyłóż papierem do pieczenia.
Dla urozmaicenia:
Najpopularniejsze są pierniki w postaci ciasteczek. Jeśli wybierasz ten wariant, to eksperymentuj z formami. Możesz przygotować proste, okrągłe ciastka lub nadać im dowolny kształt. Znana jest również wersja piernika w postaci podłużnego ciasta. Wtedy wystarczy go upiec w prostokątnej blasze – formą będzie nieco przypominać chleb. Takie ciasto możesz przełożyć śmietankowym kremem. Pysznie smakuje również z dodatkiem owocowych konfitur. Sprawdź nasze wypróbowane przepisy!