Ile piec pierniczki? Jak długo trzymać je w piekarniku?
Pierniczki królują w naszych domach od lat, zwłaszcza w okresie świątecznym. Komu z Was święta kojarzą się z zapachem imbiru i przyprawy korzennej, z wykrawaniem i ozdabianiem pierniczków? Pewnie większości. My również nie wyobrażamy sobie świąt bez tego piernikowego akcentu. Dziś dowiecie się, ile się piecze pierniczki, jak piec pierniki i kiedy zacząć piec pierniki na święta.
Jak piec pierniki w piekarniku?
Nie wiecie, ile się piecze pierniczki? Czas pieczenia zależy od grubości ciasta. Przeważnie piecze się je 8-12 minut. Mają być rumiane. Za długie pieczenie sprawi, że pierniczki będą bardzo twarde z posmakiem goryczy, a tego nikt nie lubi.
Kiedy upiec pierniczki na święta?
Zastanawiacie się, kiedy piec pierniki? Wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju wypiek chcecie otrzymać. Trzy miesiące przed Bożym Narodzeniem możecie już nastawić tradycyjny staropolski piernik dojrzewający. Upieczcie go tydzień przed świętami, w tym czasie piernik zdąży delikatnie skruszeć, a trzy dni przed planowanym podaniem przełóżcie ciasto powidłami. Pierniczki możecie piec w połowie listopada. Takie pierniki bez dodatków przetrwają nawet do następnych świąt. Katarzynki upieczcie pod koniec listopada. Na początku grudnia, to już termin dla spóźnialskich, możecie jeszcze wtedy upiec pierniczki norymberskie i pierniczki bakaliowe.
Jak piec pierniki?
Macie ochotę na pyszności? Zróbcie pierniki! Może właśnie „Katarzynki”? Nie musicie czekać do świąt. Zawsze smakują wybornie jako słodka przekąska do kawy lub herbaty. Do przygotowania pierników potrzebujecie poniższych składników:
- 200 g miodu
- 1 łyżeczkę kakao
- 100 g cukru pudru
- 1 łyżeczkę przyprawy korzennej
- 400 g maki pszennej
- 1 jajko
- 1 łyżeczkę proszku do pieczenia
Przygotowanie:
Miód, przyprawę korzenną, cukier puder, kakao i jajko dokładnie wymieszajcie w misce. Dodajcie mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia, wyróbcie ciasto i uformujcie je w kulę. Rozwałkujcie ciasto na grubość około 1 cm i za pomocą foremki do Katarzynek wykrawajcie z niego pierniki. Połóżcie je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.
Jak długo piec pierniki?
Posmarowane wodą pierniki i pieczcie w 180°C przez 12–14 minut, aż się zrumienią. Ostudźcie na kratce i gotowe. Smacznego!
Jak upiec korzenne pierniczki na choinkę?
Częstym zwyczajem jest przystrojenie choinki własnoręcznie wykonanymi pierniczkami. Zróbcie je i Wy!
Potrzebujecie:
- 60 g masła
- 140 g miodu
- 1 jajko
- 100 g cukru pudru
- 280 g mąki pszennej
- po 1 łyżeczce przyprawy korzennej, cynamonu, kakao i sody oczyszczonej
- 1 łyżkę wody
Przygotowanie:
- Mąkę, cukier puder, przyprawę korzenną, cynamon, kakao i sodę wymieszajcie.
- Roztopcie masło z miodem i po ostudzeniu dodajcie do wymieszanych suchych składników.
- Dołóżcie jeszcze jajko i zagniećcie ciasto. W razie potrzeby dolejcie wodę.
- Zawińcie ciasto w folię spożywczą i włóżcie na godzinę do lodówki.
- Potem rozwałkujcie ciasto i wytnijcie kształty pierniczków. Słomką zróbcie otwór na sznurek.
- Pieczcie pierniczki w 180 stopniach przez około 12 minut. Po wystudzeniu dowolnie ozdóbcie i za pomocą sznureczka zawieście na choince.
Kilka słów o pierniczkach
Nazwa „piernik” pochodzi od staropolskiego słowa „pierny”, czyli pieprzny. W Polsce kolebką piernika jest Toruń. Każdy zwiedzający to miasto musi koniecznie skosztować toruńskich pierników. Tradycja związana z pieczeniem piernika przybyła do nas z pierwszymi osadnikami z niemieckich miast.
Według legendy czeladnik Niclos Czan pomyłkowo dodał do ciasta korzennych przypraw. I tak przez przypadek powstało ciasto piernikowe. Inna legenda opowiada o córce toruńskiego młynarza, Katarzynce, która na przyjazd króla miała przygotować niezwykłe wypieki. Pszczoły podpowiedziały jej, żeby dodała do ciast i chleba miodu. Wypieki wyszły wspaniałe, a na pamiątkę tej legendy do dziś mamy pierniki o nazwie „Katarzynki”.
Komentarze (0)