
Składniki
1 sztuka
6 sztuk
2 sztuki
0.5 sztuki
1 sztuka
2 sztuki
1 pęczek
3 sztuki
3 ziarna
3 ziarna
Przygotowanie krok po kroku
Krok 1
Warzywa oczyść, obierz i opłucz. Obrane cebule przekrój na połówki, marchewki i pietruszki przekrój wzdłuż na pół, a selera pokrój w plastry.

Krok 2
Odetnij i wyrzuć ciemnozieloną część pora. Pozostałą, białą część przekrój na pół, nie docinając do końca i opłucz pod bieżącą wodą.

Krok 3
Wszystkie warzywa włóż do garnka, zalej 1,5-2 litrami zimnej wody i zagotuj. Zmniejsz ogień, dodaj przyprawy i gotuj około 1 godziny. Aby uzyskać nieco inny smak i ciemniejszy kolor, warzywa możesz upalić nad ogniem bądź na suchej, dobrze rozgrzanej patelni.

Krok 4
Gdy bulion będzie już gotowy, usuń warzywa cedzakową łyżką i dopraw do smaku kostką Bulionu na włoszczyźnie Knorr. Tak przygotowany bulion warzywny możesz wykorzystać do przygotowania zup, sosów, czy też galarety.


Dobra rada:
Aby natka z pietruszki dłużej zachowała świeżość, opłucz ją, ułóż na ręczniku papierowym, włóż do woreczka foliowego i umieśc w lodówce.
Przepisy w Waszym wykonaniu
Robienie przetworów jest najprostszym i zdecydowanie najsmaczniejszym sposobem na to, by zachować smaki wiosny, lata i jesieni na dłużej. Można robić setki zdjęć krajobrazów, by cieszyć nimi oko w sezonie zimowym, ale to smaczny posiłek pozwoli w pełni poczuć atmosferę cieplejszych miesięcy.
Czytaj więcejCukinia to pyszne warzywo, które zyskało swą popularność ze względu na dostępność i łatwość wykorzystania w kuchni. I choć sezon na cukinie zaczyna się w sierpniu i trwa do końca lata, to jej smakiem możecie delektować się cały rok.
Czytaj więcejPolecane przepisy
Inne przepisy
Bulion warzywny
Bulion warzywny jest niezwykle uniwersalny. Często bywa podstawą zup, np. pomidorowej, ogórkowej, pieczarkowej, a także sosów, chociażby koperkowego. Polewa się nim mięso podczas pieczenia lub duszenia, żeby pozostało soczyste. Podany z lanymi kluskami albo ryżem będzie stanowił pyszną zupę. Równie dobrze może być podstawą tymbalików. W jego przygotowaniu ważne są proporcje – zbyt duża ilość wody sprawi, że wywar będzie miał mało wyczuwalny smak warzyw. Ważne jest także to, by woda którą zalejesz warzywa była zimna – wszystko powinno gotować się razem powoli. Pokrój warzywa, czyli marchewkę, pora, selera, korzeń pietruszki oraz cebulę. Cebulę możesz delikatnie opiec nad ogniem, by bulion zyskał aromat i ciemniejszy kolor. Gotuj całość dość długo, dodając także liść laurowy, ziele angielskie i całe ziarna pieprzu. Kiedy wywar będzie gotowy, wyjmij z niego warzywa i dopraw go do smaku – bulion warzywny jest już gotowy. Wykorzystaj go jako bazę dowolnej zupy, sosów lub galarety. Zobacz, jak łatwo go przyrządzić!