Składniki
180 gramów
250 gramów
200 gramów
5 sztuk
1 łyżeczka
125 mililitrów
100 gramów
1 sztuka
polewa:
150 gramów
140 gramów
1 szklanka
150 gramów
3 łyżki
Przygotowanie krok po kroku
Krok 1
Białka oddzielamy od żółtek. Żółtka wlewamy do miski. Dodajemy pokrojone w kostkę masło oraz cukier. Całość ucieramy, aż powstanie gładka i puszysta masa.
Krok 2
Do masy wsypujemy mak, przesianą mąkę oraz proszek do pieczenia. Następnie wlewamy mleko.
Krok 3
Pianę z białek ubijamy na sztywno. Dodajemy ją do ciasta i delikatnie mieszamy szpatułką. Wyciskamy sok z połowy cytryny i wlewamy go do ciasta. Ponownie delikatnie mieszamy.
Krok 4
Ciasto przekładamy do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy ok 30 min w temp 180 C do suchego patyczka.
Krok 5
Do rondelka wkładamy masło. Dodajemy cukier oraz wodę. Dokładnie mieszamy, aż całość się rozpuści. Do masy wsypujemy mleko w proszku oraz posiekane orzechy włoskie ( możemy kilka zostawić do dekoracji). Dokładnie mieszamy.
Krok 6
Masą smarujemy przestudzone ciasto. Wkładamy na min. 30 min do lodówki.
Przepisy w Waszym wykonaniu
łatwe
Robienie przetworów jest najprostszym i zdecydowanie najsmaczniejszym sposobem na to, by zachować smaki wiosny, lata i jesieni na dłużej. Można robić setki zdjęć krajobrazów, by cieszyć nimi oko w sezonie zimowym, ale to smaczny posiłek pozwoli w pełni poczuć atmosferę cieplejszych miesięcy. Przygotowanie słoików ze smakowitą zawartością musi obejmować patenty, które pozwolą zachować świeżość przetworów. Jednym z najmniej kłopotliwych sposobów jest pasteryzowanie słoików w piekarniku.
Czytaj więcejDobry przepis na ciasto naleśnikowe powinien znaleźć się w notatniku każdego kucharza. Dzięki niemu możliwe jest zrobienie nie tylko ulubionych placków z owocami, które wyśmienicie smakują podczas podwieczorku, ale także przygotowanie krokietów. Nie powinny kojarzyć się wyłącznie z przyjęciami weselnymi! Jak zrobić naleśniki na krokiety? To proste, pod warunkiem, że przestrzega się podstawowych zasad kuchennych.
Czytaj więcejPolecane przepisy
Inne przepisy
Ciasto makowe z mleczną polewą
Makowce to ciasta, które nieodłącznie kojarzą się z odświętnie przystrojonym stołem. Deser po niedzielnym obiedzie, a może słodka przekąska, której nie może zabraknąć w bożonarodzeniowym menu? Do przygotowania ciasta makowego z polewą mleczną nie musisz szukać konkretnego pretekstu. Ochota na coś słodkiego w zupełności wystarczy!
Dla kogo?
Wielbicieli makowców nie brakuje. Ten wypiek nie tylko wybornie smakuje, ale też bardzo efektownie wygląda. Chcesz podać deser w innej formie niż klasyczna rolada? Świetnie się składa! Zainspiruj się naszym przepisem na proste ciasto makowe z polewą.
Na jaką okazję?
Masz trochę wolnego czasu, który chcesz spożytkować na zrobienie domowego wypieku? Ciasto makowe z mleczną polewą to idealny dodatek do filiżanki herbaty w czasie leniwego popołudnia.
Czy wiesz, że?
Do ciasta możesz wykorzystać gotową masę makową lub przygotować ją samodzielnie od podstaw, dzięki czemu efekty będą jeszcze lepsze. W drugim przypadku pamiętaj o sparzeniu maku wodą lub mlekiem, by pozbyć się jego gorzkiego posmaku.
Dla urozmaicenia:
W roli dekoracji ciasta makowego z mleczną polewą sprawdzą się migdały oraz kandyzowane owoce, np. papaja.