Zainspiruj się!
Jak wyobrażasz sobie klasyczne francuskie śniadanie? Kawa i rogalik! Tym można zacząć dzień! Skusisz się? Co powiesz na przepis na francuskiego rogalika z szynką i serem? Proste w przygotowaniu i pyszne! To ciekawe alternatywa dla typowych kanapek. W godzinach porannych równie dobrze smakują parówki w cieście francuskim z warzywami. Ta propozycja da Ci uczucie sytości na długo! A kiedy w szkole lub w pracy stoisz przed wyborem, co zjeść na lunch lub jako szybką przekąskę, odpowiedź jest jedna: wybierz ciasto francuskie! Gdy po nie sięgniesz, żaden posiłek nie będzie nudny! Gdy poczujesz burczenie w brzuchu, sięgnij po pierożki z ciasta francuskiego ze szpinakiem. Warzywo idealnie komponuje się z nieco słonym ciastem, podkreślając tym samym jego wytrawność. Kolejną propozycją, która nie powinna ujść twojej uwadze, jest tarta warzywna na cieście francuskim. Jak powszechnie wiadomo, apetyt rośnie w miarę jedzenia – tak i w tym wypadku! A co na obiad? Zobacz sam! Rolada mięsna z ciasta francuskiego, łosoś w cieście francuskim ze szpinakiem, a może pulpeciki zapiekane w cieście francuskim? Raz, dwa, trzy… wybierasz ty! A kiedy przyjdzie ulubiona pora dnia wszystkich łasuchów, czyli podwieczorek, ciasto francuskie idealnie sprawdzi się jako deser! Francuskie ciasteczka z czekoladowym kremem i truskawkami to przepis idealny! A to wszystko z miłości do słodkości! Szukając propozycji na ciekawe i proste w przygotowaniu przekąski, sięgnij po opracowane przez nas kulinarne inspiracje. Parówki w cieście francuskim z warzywami, podawane w towarzystwie sosów lub solo, to alternatywa dla kupnych i niezdrowych dań. Na tym nie koniec! Twój wieczór umilą również paszteciki z serem fetą lub z pieczarkami i serem pleśniowym. Każdy znajdzie tu coś, co lubi! Kończąc dzień pełen wrażeń, sięgnij po tartę! W tej formie ciasto francuskie smakuje wybornie! Proponujemy przepis na tartę ze szpinakiem i serem. Jedno jest pewne – nikt się jej nie oprze! Przedstawiamy ci całą gamę pomysłów i inspiracji! Zainspiruj się podanymi przepisami i poczuj francuski klimat w swojej kuchni! Na pewno ci się uda! Ciasto francuskie to produkt, który odgrywa dużą rolę w sztuce kulinarnej. Skradł serca nie tylko szefów kuchni, ale i gospodyń. Zarówno na słodko, jak i na słono smakuje pysznie i nie ma sobie równych! Chrupiące, złociste, delikatne, wielowarstwowe ciasto to marzenie podniebienia! Smacznego!
powrót do góryCzy wiesz, że?
- Historia ciasta francuskiego jest dość zawiła. Nie sposób znaleźć jednoznaczną informację na temat tego, kto jest autorem przepisu.. Z rożnych źródeł wiadomo natomiast, że podobny specjał był popularny już w starożytności na Starym Kontynencie, gdzie został przywieziony przez Arabów, którzy zamiast masła używali oliwy.
- Francuzi napisali swoją wersję tej historii. Dość głośno swego czasu było o malarzu i kucharzu Claude Gellée, który upiekł maślane pieczywo dla swojego schorowanego ojca. Wspomniany wyrób kształtem przypominał dzisiejszego croissanta. Pierwsza wzmianka na temat tego ciasta we francuskiej książce kucharskiej pojawiła się natomiast w 1650 roku, choć całkiem możliwe, że receptura popularna była już w średniowieczu.
- Znana jest jeszcze opowieść, w której „wynalezienie” ciasta francuskiego przypisuje się Austriakom, którzy po wygranej bitwie z Turkami upiekli ponoć pieczywo w kształcie półksiężyca. Wyrób miał symbolizować przegraną wroga. Legendy głoszą, że za sprawą Marii Antoniny croissanty zawędrowały do Francji. Mimo wielu spekulacji nie ma wątpliwości co do tego, że początki wyrobu ciasta francuskiego są mocno związane i zakorzenione właśnie we Francji.
- Ciekawą odmianą ciasta francuskiego jest to, które wyrabia się na ziemiach polskich, a dokładniej na Kaszubach. Miejscowe ciasto, zwane listkowym, zostało spopularyzowane przez Francuzów pod wodzą Napoleona Bonaparte, który wizytował w Gdańsku w 1807 roku.
- Złota rada! Aby ciasto francuskie równo się upiekło, nakłuj je widelcem! Proste, a jakie skuteczne!
Jak się za to zabrać?
Chcesz poznać sekret na idealne ciasto francuskie? Dobrze trafiłeś! Jeśli zdecydowałeś się przygotować je w zaciszu swojej kuchni, niniejsze rady z pewnością będą pomocne. Zaczynamy! Po wymieszaniu wszystkich składników, bardzo ważne jest, aby ciasto uformować w kulkę i umieścić je w lodówce na około dwie godziny. Pamiętaj, by uprzednio owinąć je folią spożywczą – w przeciwnym razie może się stać nieco suche. Przed samym pieczeniem ciasto powinno być schłodzone. Jednym z ważniejszych składników ciasta francuskiego jest masło. Pokrojone na małe kawałki, a następnie utarte na gładką masę zaleca się włożyć między dwie warstwy papieru do pieczenia. W takiej formie należy je rozwałkować i umieścić w lodówce. Najważniejszą częścią przygotowań jest wyrabianie ciasta i jego optymalne schłodzenie. Odpowiednie rozwałkowywanie i składanie to kwestia, do której trzeba się naprawdę przyłożyć. Sam proces wyrabiania ciasta francuskiego do najłatwiejszych nie należy, jednak i w tym przypadku praktyka czyni mistrza! Pamiętając o powyższych wytycznych i postępując krok po kroku według przepisu, stworzysz delikatne, wielowarstwowe, puszyste ciasto francuskie! Sekret tkwi również w składnikach i odpowiednich proporcjach – bądź czujny, a wszystko pójdzie jak z płatka!
powrót do góryZ czym to się je?
Ciasto francuskie znane jest niemal na całym świecie. Przekąski i wyroby, do przygotowania których wykorzystuje się właśnie ten rodzaj ciasta, można kupić prawie w każdej piekarni i kawiarni. Miłośnicy słodkości wiedzą, że tego typu przysmak idealnie komponuje się z czekoladą, owocami, konfiturą, twarożkiem czy bakaliami. W wersji wytrawnej (na słono) ciasto francuskie można połączyć z warzywami, serem fetą, mięsem, kapustą, grzybami i rybą. Wszystko wedle upodobania! Smak ciasta francuskiego jest na tyle neutralny, że z pewnością możesz dodawać do niego składniki, które akurat masz pod ręką. To nie wszystko! Możliwości wykorzystania ciasta francuskiego są naprawdę niemalże nieograniczone. Ten przysmak sprawdzi się zarówno w formie roladek, rogalików, pasztecików, zapiekanek, jak i tarty. Brzmi pysznie, prawda? Tak też wygląda i smakuje!
powrót do góry
Komentarze (0)