Składniki
300 gramów
50 mililitrów
2 łyżki
3 łyżki
100 mililitrów
1 łyżka
2 sztuki
4 sztuki
1 pęczek
1 szczypta
Przygotowanie krok po kroku
Krok 1
Dzień przed planowanym przygotowaniem potrawy przesyp groch do miski, zalej wodą i pozostaw do napęcznienia na minimum 12 godzin.

Krok 2
Następnego dnia odcedź ciecierzycę, zalej świeżą wodą, dodaj odrobinę soli i gotuj tak długo, aż groch zrobi się miękki.

Krok 3
W kielichu miksera umieść groch (zostaw kilka ziaren do dekoracji), czosnek, pastę tahini i harisy, majonez oraz sok z cytryny. Całość zmiksuj na gładką pastę. Dodanie majonezu do pasty sprawi, że będzie on bardziej aksamitny w smaku.

Krok 4
Powstałą masę przełóż do miski. Dopraw do smaku kminem, posiekaną kolendrą i jeśli zachodzi taka potrzeba szczyptą soli. Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj, a następnie przełóż do miseczki, w której będziesz podawać pastę

Krok 5
Przed podaniem hummus skrop kilkoma łyżkami oliwy, oprósz z wierzchu szczyptą słodkiej wędzonej papryki w proszku i udekoruj kilkoma pozostawionymi wcześniej groszkami ciecierzycy.


Dobra rada:
Do gotowego dipu możesz dodać upieczonego pokrojonego w kostkę bakłażana – wtedy pasta nabierze zupełnie nowego smaku. Jeśli masz ochotę na bardziej pikantne smaki, zamiast słodkiej wędzonej papryki wierzch hummusu możesz oprószyć jej pikantną wersją.
Przepisy w Waszym wykonaniu
Dzisiaj zabieramy się za grillowanie najszlachetniejszych kawałków wołowiny – steków. Jak je przygotować, jak sprawdzić stopień wysmażenia i czym się różni t-bone od rostbefu – o tym przeczytacie w moim nowym wpisie. Po pierwsze – steki grillujemy na dobrze rozgrzanym grillu, bez przykrycia. Wysoka temperatura sprawia, że białko na powierzchni mięsa szybko się ścina i zabezpiecza stek przed utratą soków.
Czytaj więcejW sezonie na świeże warzywa zastanawiacie się, jak przygotować białe szparagi, żeby cieszyć się ich wykwintnym smakiem i luksusowym charakterem? Sprawdźcie, jak przyrządzić białe szparagi, żeby rozpływały się w ustach.
Czytaj więcejPolecane przepisy
Inne przepisy
Hummus z wędzoną papryką - VIDEO
Hummus, czyli pasta z ciecierzycy i sezamowej tahini, którą przyrządza się na Bliskim Wschodzie, coraz większą popularność zyskuje również w Polsce. Nic w tym dziwnego, ponieważ jest wyjątkowo smaczna i stanowi bardzo uniwersalny dodatek. Może być jedzona jako przekąska, z warzywami, pieczywem typu pita, krakersami albo jako dodatek do chleba. Smak hummusu jest łagodny, dlatego łatwo go odmienisz, np. poprzez dodanie suszonych pomidorów w oleju lub mielonej papryki. Do dzieła!
Dla kogo?
Hummus z wędzoną papryką posmakuje nie tylko każdemu, kto przepada za niezwykle aromatycznymi daniami kuchni Bliskiego Wschodu, ale także lubi delektować się smaczną pastą z dodatkiem chrupiącego chlebka pita.
Na jaką okazję?
Bez względu na smak gęsty i aromatyczny hummus doskonale się sprawdza nie tylko w formie dodatku do wielu potraw, ale również smarowidło lub dip spożywany z kawałkami ciepłego pieczywa. Warto go również przygotować jako smaczną przekąskę podczas rodzinnego pikniku lub domowej imprezy spędzanej w gronie znajomych.
Czy wiesz, że?
Hummus wywodzi się z Egiptu i państw leżących na wschodnim, azjatyckim wybrzeżu Morza Śródziemnego (Liban, Jordania, Syria, Izrael). Ta smaczna pasta, którą można wykorzystać na wiele sposobów, obecnie jest popularna niemal na całym świecie, zwłaszcza wśród wegetarian i wegan.
Dla urozmaicenia:
Choć hummus z wędzoną papryką należy do najbardziej rozpoznawanych smaków, ten wyśmienity dip możesz również przygotować w innych, równie smacznych wersjach np. z bakłażanem, pomidorami, oliwkami czy zmiażdżonym czosnkiem. Podawaj je z oliwą, marynowaną papryką i obowiązkowo kawałkami pieczywa. Życzmy smacznego!