Kuchnia kraju pochodzenia
Zastanawiasz się, co takiego mają w sobie hiszpańskie dania, że możemy je jeść i jeść? Odpowiedź jest prosta. Wyjątkowości, kuszącego aromatu oraz koloru nadaje im ostra papryka. Czy na samą myśl nie jest Ci gorąco? Na przykład Baskowie, znani z przyrządzania smakowitych ryb, polecają ją do dania o nazwie al pil-pil. To smażony na oliwie z oliwek dorsz w towarzystwie plasterków czosnku i pikantnej papryki. Ach, jadłoby się! Z kolei słynną w całej Hiszpanii przekąską są bardzo ostre papryczki pimientos de Padrón. Odważni jedzą je jako przystawkę – to naprawdę gorący wstęp do dania głównego. Bardziej bojaźliwi urozmaicają nimi inne potrawy. To nie koniec przysmaków – teraz kolej na pulpo a la gallega. Ale ekscentryczny duet! Gotowana ośmiornica z dodatkiem ostrej mielonej papryki. Tej parze najczęściej towarzyszą ziemniaki – i oto mamy pełnię szczęścia. Ponadto czym byłaby Hiszpania bez tradycyjnego gazpacho, którego stopień pikantności można kontrolować dzięki papryce? A, i nie zapomnijmy o flaczkach po madrycku - callos a la madrilena. To właśnie dzięki dodatkowi mielonej ostrej papryki potrawa ma tak wyrazisty smak. News – nie tylko Francuzi lubują się w serach. Kroku dotrzymują im Hiszpanie. Jak zawsze, dodają coś od siebie – także w tym wypadku, sięgając po ostrą paprykę. Efekt? Wyrabiany z krowiego mleka, niesamowity Queso Afuega’l Pitu z dodatkiem sproszkowanej, intensywnie czerwonej papryki.
Jeżeli nie w głowie Ci sjesta i już teraz zamierzasz przyrządzić coś z hiszpańskich specjałów, to śmiało sięgnij po przepis na hiszpańską zupę z chorizo i czerwoną fasolą. To smakowite danie z pewnością przypadnie do gustu wszystkim domownikom. Masz ochotę na frytki? Zrób je, ale w nowym wydaniu! Przygotuj ziemniaki po hiszpańsku, które będą stanowiły osobne danie, a także idealny dodatek do posiłków.
powrót do góry
Zainspiruj się!
Chcesz sięgnąć do niepowtarzalnych dań z dodatkiem ostrej papryki? Nic prostszego! Gwarantujemy, że nasze propozycje rozgrzeją Cię do czerwoności!
Ugotuj leczo z kabaczka na ostro i zaskocz wszystkich kolejną odsłoną tego pysznego dania. Mielona pikantna papryka równie doskonale komponuje się z drobiem. Warto to wykorzystać. Gwarantujemy, że ostrość kurczaka pieczonego w papryce długo nie da o sobie zapomnieć. Uwielbiasz potrawy rodem z węgierskiego talerza? Znakomicie się składa. Przyrządź smakowite placki po węgiersku i ciesz się ich niepowtarzalnym, wyrazistym smakiem. A na koniec – rodzime delikatne bitki z papryką. Palce lizać!
Jednak co zrobić, gdy tak bardzo pokochasz przyprawę z ostrej papryki i dodasz jej za dużo? Spokojnie, na to też mamy radę. Jeśli za mocno doprawiłeś zupę, sos lub gulasz, wystarczy dodać do potrawy więcej wody bądź bulionu. Dobrym sposobem jest zneutralizowanie ostrości dania mlekiem albo gęstą śmietaną. Pikantny smak złagodzi cukier, miód oraz sos sojowy. Cuda potrafi zdziałać też sok z cytryny i limonki. Smoka zostawmy w spokoju na Wawelu - dzięki tym poradom nie zioniesz ogniem! Misja zakończona sukcesem!
powrót do góryCzy wiesz, że
To ostra zawodniczka! Przyprawa ta szturmem podbiła serca smakoszy na całym świecie, dodając potrawom niezwykłej pikantności i charakteru.
Zastanawiasz się, skąd to gorące warzywo wzięło się w Europie? Wszystkiemu winien jest nie kto inny jak Krzysztof Kolumb i jego marzenie znalezienia drogi morskiej do Indii. Co prawda, przypadkiem udało mu się coś innego – odkrył Amerykę, a wraz z nią ostrą papryczkę. Nazwał ją pimienta, czyli coś ostrzejszego nawet od znanego już w tamtym okresie pieprzu. Druga prawdopodobna droga przybycia pikantnej papryki do krajów europejskich prowadziła za sprawą Turków z Indii na Bałkany oraz Węgry. Z tego też powodu przyprawę z niej produkowaną nazywano wówczas “tureckim pieprzem”.
Jak uprawia się hiszpańską ostrą paprykę? Do życia niezbędne jest jej słońce, zwłaszcza to gorące. Najlepiej miewa się w temperaturze między 24 – 29°C. Ponadto do pełni szczęścia papryczce potrzebne jest przepuszczalne podłoże. Im pikantniejsza odmiana, tym wyższej temperatury potrzebuje podczas kiełkowania. Trzeba przyznać – jest wymagająca i każe o siebie zadbać. Ale gra jest warta świeczki – ostra papryka, starannie uprawiana w słonecznej Hiszpanii odpłaca się tym, co ma najlepszego – zadziornym charakterkiem!
Czasem każdemu zdarza się zjeść za dużo ostrej papryki. Nie popijaj jej wodą! Zawarta w przyprawie kapsaicyna rozpuszcza się między innymi w tłuszczach, więc woda nie przyniesie ci ulgi. Ukojenie da Ci mleko, jogurt, śmietana lub lody.
powrót do góryZ czym to się je?
To ci dopiero przyprawa! Ukochana, pożądana! Obiekt kulinarnych westchnień mieszkańców Hiszpanii i Węgier. Dodatek ostrej papryki jest sekretem smaku tamtejszych kuchni narodowych.
Na surowo? Tylko dla odważnych! A dla wszystkich - marynowana oraz suszona. Ostra papryka ma wiele twarzy. Z tej suszonej po zmieleniu przygotowuje się jedną z najpopularniejszych przypraw, której ostrości trudno dorównać. Dlatego pokochali ją mający gorący temperament mieszkańcy Półwyspu Iberyjskiego. Nie szczędzą jej w swoich tradycyjnych potrawach. Do kiełbasek chorizo – zdecydowanie! Potrawy z fasoli i soczewicy – ostra papryka musi być. Kurczak, wołowina, mięsne sosy – tylko na nią czekają! Ale w każdym niemalże daniu wyczekują jej też nasi węgierscy bratankowie. Ich leczo, gulasz czy tokań to prawdziwie charakterne dania właśnie dzięki ostrej papryce. Dorzucaj ją także do dań na bazie pomidorów i ziemniaków, wszelkich sosów, sałatek, past i kremów. Nawet w zimie podniesie temperaturę w naszej kuchni!
powrót do góry
Komentarze (0)