
Składniki
8 kilogramów
20 dekagramów
10 gramów
5 gramów
10 gramów
5 gramów
Przygotowanie krok po kroku
Krok 1
Mięso kl. I mielimy przez szarpak, lub kroimy w kawałki o śr 4 - 6 cm. Mięso kl. III mielimy 2 razy przez sitko 5 mm.
Krok 2
Po tej czynności wkładamy mięso do naczynia, dodajemy wyżej wymienione przyprawy, w następujący sposób: bierzemy 1 litr wody, dodajemy wszystkie przyprawy wraz z peklosolą, dobrze mieszamy, tak aby peklosól się rozpuściła i wlewamy do mięsa. Całość dokładnie mieszamy, aż zniknie solanka.
Krok 3
Po wykonaniu tej czynności, zostawiamy farsz na 24 h w temp. 4 - 5 st C. Po upływie tego czasu ponownie mieszamy do uzyskania odpowiedniej kleistości - ok 25 - 30 min.
Krok 4
Teraz napełniamy jelita o długości batonów - 25 cm. Może być problem z napełnianiem jelit w warunkach domowych, dlatego proponuję odciąć cienką część lejka w połowie i przeznaczyć lejek do tego typu kiełbas.
Krok 5
Po tej czynności następuje osadzanie przez ok. 1,5 h.
Krok 6
Wędzenie: suszymy gorącym powietrzem bez dymu do chwili całkowitego osuszenia batonów. Wędzimy gorącym dymem ok 3 h, do uzyskania barwy jasnobrązowej.
Krok 7
Parzenie: parzymy w temp. 75 st.C przez ok. 100 min., do uzyskania wewnątrz kiełbas temperatury 70 st.C.
Krok 8
Studzenie: wkładamy kiełbaskę do letniej wody (studzenie od razu zimną wodą powoduje to, że kiełbasa kamienieje) i studzimy do 30 st.C. Następnie kiełbasę wieszamy na kije wędzarnicze aby mogła odparować.
Krok 9
Kiełbasa szynkowa robiona takim sposobem nie ma żadnych innych odcieni, wygląda tak, jakby była z jednego mięśnia w przeciwieństwie do powszechnie robionej szynkowej, gdzie mięso kl. III poddaje się kutrowaniu, lub osobno wyrabianego (kleju), co powoduje inny odcień w szynkowej.
Przepisy w Waszym wykonaniu
łatwe
Wiosna i lato to świetny czas na urządzenie grilla. Soczyste żeberka, wyrazista karkówka, ryba z chrupiącą skórką czy podpieczone warzywa i owoce – ich cechą wspólną jest intensywny aromat oraz smak.
Co na grilla? Oto kilka porad.
Mówi się, że jedna jaskółka wiosny nie czyni, ale gdy w ogrodach pojawia się smukły rabarbar, można mieć pewność, że zima odeszła na dobre. Oficjalnie uważany jest za warzywo, lecz doskonale sprawdza się w owocowych kompotach w połączeniu z truskawkami i licznych deserach.
Czytaj więcej