Składniki
4 sztuki
500 gramów
2 sztuki
400 gramów
2 łyżki
wegański sos beszamelowy:
2 łyżki
5 mililitrów
2 łyżki
500 mililitrów
1 szczypta
1 szczypta
Przygotowanie krok po kroku
Krok 1
Rozgrzej piekarnik do 175°C. Cebulę obierz i pokrój w kostkę. Rozgrzej 2 łyżki oliwy z oliwek w dużym rondlu i smaż cebulę przez 3 minuty. Dodaj jarmuż i 50 ml wody i gotuj pod przykryciem przez około 10 minut, od czasu do czasu mieszając.
Krok 2
W międzyczasie przygotuj wegański sos beszamelowy. Na średnim lub dużym ogniu rozgrzej w garnku 1 łyżkę oliwy. Gdy olej się nagrzeje, dodaj mąkę i energicznie wymieszaj trzepaczką. Dodaj napój roślinny i kontynuuj mieszanie – możesz na przemian używać drewnianej łyżki i trzepaczki, w ten sposób sos będzie stopniowo gęstnieć. Zwykle odpowiednią konsystencję uzyskuje się po osiągnięciu temperatury wrzenia, a następnie gotowaniu go przez kilka minut na mniejszym ogniu.
Krok 3
Kiedy osiągniesz pożądaną gęstość, zdejmij sos z ognia. Dopraw gałką muszkatołową i pieprzem.
Krok 4
Pokrój roślinne kotlety w kostkę. Rozgrzej resztę oliwy i smaż kostki przez 3-5 minut na średnim ogniu na złoty kolor. Roślinne kotlety wraz z jarmużem i szpeclami lub gnocchi włóż do naczynia żaroodpornego. Zalej sosem i piecz przez około 25-30 minut, aż wierzch się zarumieni.
Przepisy w Waszym wykonaniu
łatwe
Rosół uważany jest za jedną z najszlachetniejszych zup. Pojawia się na stołach w czasie ważnych uroczystości. Rozgrzewa w najchłodniejsze dni i zachwyca wyjątkowym smakiem. W kuchni okazuje się niezastąpiony jako baza dla innych zup i potraw.
Czytaj więcejWigilijne pierogi, kulebiaki, różnorodne krokiety i paszteciki, staropolski bigos oraz łazanki… Te potrawy łączy jedno: wyśmienicie smakują z kapustą kiszoną. Można podawać ją jako dodatek do dania głównego, można wyczarować z niej wyborną zupę.
Czytaj więcej