Kluski śląskie ze skwarkami | Przepisy.pl pixel

Kluski śląskie ze skwarkami

Autor: przepisy.pl

ratingratingratingratingrating

60

632 os.
cookedstopień trudności

łatwe

czas przygotowania
30 min.
ilość porcji
4 os.
Drukuj

245 osób wydrukowało

Pobierz pdf

885 osób zapisało

Udostępnij

Składniki

500 gramów

50 gramów

1 łyżka

1 sztuka

1 łyżka

1 łyżka

150 gramów

2 sztuki

0.5 pęczka

Przygotowanie krok po kroku

Krok 1

Ziemniaki umyj i ugotuj ze skórką w lekko osolonej wodzie aż będą miękkie, ok 30 minut. Następnie odcedź ziemniaki, obierz i przeciśnij przez praskę. Do wystudzonych ziemniaków dodaj jajko, obie mąki, szczyptę soli i delikatnie lecz energicznie wymieszaj, (nie wyrabiaj ciasta zbyt długo). Po tym czasie na podsypanej mąką stolnicy podziel ciasto na mniejsze kawałki i z każdego uformuj wałek.

Kluski śląskie ze skwarkami  - Krok 1

Krok 2

Wałek z ciasta pokrój na małe kwadraty. Następnie rękoma uformuj z każdego kwadratu małą kulkę. Spłaszcz ją delikatnie w dłoniach i palcem zrób w środku wgłębienie.

Kluski śląskie ze skwarkami  - Krok 2

Krok 3

Uformowane kluski śląskie gotuj w lekko osolonym wrzątku około 2-3 minut.

Kluski śląskie ze skwarkami  - Krok 3

Krok 4

Boczek oraz cebule pokrój w drobną kostkę. Następnie smaż na patelni, aż cały tłuszcz się wytopi dopraw Majerankiem Knorr.

Kluski śląskie ze skwarkami  - Krok 4

Krok 5

Dodaj kluski śląskie oraz posiekany szczypiorek. Podawaj.

Kluski śląskie ze skwarkami  - Krok 5
przepisy.pl

Dobra rada:

Aby boczek dobrze się kroił, wstaw go do zamrażalnika na 2 godziny.

5

Opinie o przepisie

  • Monika Lemko

    Monika Lemko , 30.06.2021

    Tak. Ziemniaki dzielimy na 4 jak najbardziej równe części. Oddzielamy sobie jedną ćwiartkę ziemniaków i odkładamy, a w powstałe zagłębienie wsypujemy mąkę ziemniaczaną, i wbijamy roztrzepane jajko. Dodajemy z powrotem odłożone ziemniaki. Taka metoda sprawdzi się przy każdej ilości ziemniaków. Ciasto zagniatamy na jednolitą, gładką masę. Z ciasta dzielimy na 2-3 części, rolujemy, kroimy na mniejsze porcje z których formułujemy kulki wielkości orzecha włoskiego. W każdej z nich palcem robimy charakterystyczne dziurki. Wrzucamy do osolonego wrzątku i gotujemy około 2 minutki od wypłynięcia.

    Odpowiedz Odpowiedz
  • Iza Pałasz

    Iza Pałasz , 29.06.2021

    TAK. Ziemniaki ugotuję, ja pyszne kluski śląskie przygotuję! Przez praskę przecisnę ziemniaki, ale ja uwielbiam śląskie smaki! Gdy ostygną, dodam jajko, mąki, sól i wymieszam dokładnie - takie kluski będą smakować idealnie! Na stolnicy wałek uformuję, niech w mojej kuchni Śląsk króluje! Wałek pokroję i spłaszczone kulki z wgłębieniem uformuję, ja do Śląska sympatię czuję! Następnie do osolonego wrzątku wrzucę - niech się kluski chwilę gotują, domownicy już mamy w kuchni wypatrują. Ja zamiast skwarków na sos pieczarkowy postawię, wszystkim radość sprawię! Pieczarki, boczek i cebulę pokroję, jak należy, pani domu w siebie wierzy! Na patelni podsmażę, ja o kluskach śląskich z pysznym sosem pieczarkowym marzę! Solą i pieprzem doprawię, śmietankę wleję, ja na pyszne danie mam nadzieję! Na koniec posiekanego koperku dam i już gotowy sosik mam! Kluski śląskie z sosem pieczarkowym będę podawała i swoim daniem wszystkim życie umilała! SMACZNEGO! 

    Odpowiedz Odpowiedz
  • Paulina Suchanecka

    Paulina Suchanecka , 26.06.2021

    TAK. Wersja z sosem lub skwarkami jest najpopularniejsza, ale wersja na słodko wcale nie jest mniej smaczniejsza!!! Proponuję zmiksować truskawki z cukrem i kwaśną śmietaną i pałaszować kluskę tym sosem polaną!!! Pomysł to na letni obiadek, zje każdy nawet niejadek!!! SMACZNEGO :)

    Odpowiedz Odpowiedz
  • Beata Uliasz

    Beata Uliasz , 25.06.2021

    TAK. Kluski śląskie ze skwarkami to dopiero kulinarny dynamit. Dodany do nich mix czosnku, rozmarynu, orzechów laskowych i rukoli poczuc rozkosz kubków smakowych pozwoli… Zamiast skwarek proponuję zaserwować prażoną (z dodatkiem słodkiej papryki i kminu rzymskiego) ciecierzycę, która sprawi, że kluski śląskie w takim wydaniu na pewno każdemu posmakują – na to liczę. A z proporcji składników podanych przez Panią M. Gessler bym skorzystała – i na 1 kg ziemniaków - 250g mąki ziemniaczanej bym dodała. I MAX radości w mym sercu gości!

    Odpowiedz Odpowiedz
  • Karolina

    Karolina , 11.06.2021

    Tak* U nas skawrki z boczku zastępuje poprostu pokrojona drobniutko cebulką,usmażoną na złocisto na smalcu. Inną wersją jest sos z podsmażonego mięsa mielonego i sosu pievzeniowego.Sprawdza się on idealnie zarówno do klusek śląskich jak i kopytek

    Odpowiedz Odpowiedz

Przepisy w Waszym wykonaniu

  • Kluski śląskie ze skwarkami  - zdjęcie użytkownika - zdjęcie numer 1
  • Kluski śląskie ze skwarkami  - zdjęcie użytkownika - zdjęcie numer 2
  • Kluski śląskie ze skwarkami  - zdjęcie użytkownika - zdjęcie numer 3
  • Kluski śląskie ze skwarkami  - zdjęcie użytkownika - zdjęcie numer 4
  • Kluski śląskie ze skwarkami  - zdjęcie użytkownika - zdjęcie numer 5
  • Kluski śląskie ze skwarkami  - zdjęcie użytkownika - zdjęcie numer 6
  • Kluski śląskie ze skwarkami  - zdjęcie użytkownika - zdjęcie numer 7
  • Kluski śląskie ze skwarkami  - zdjęcie użytkownika - zaślepka
>
<

Robienie przetworów jest najprostszym i zdecydowanie najsmaczniejszym sposobem na to, by zachować smaki wiosny, lata i jesieni na dłużej. Można robić setki zdjęć krajobrazów, by cieszyć nimi oko w sezonie zimowym, ale to smaczny posiłek pozwoli w pełni poczuć atmosferę cieplejszych miesięcy. Przygotowanie słoików ze smakowitą zawartością musi obejmować patenty, które pozwolą zachować świeżość przetworów. Jednym z najmniej kłopotliwych sposobów jest pasteryzowanie słoików w piekarniku.

Czytaj więcej

Dobry przepis na ciasto naleśnikowe powinien znaleźć się w notatniku każdego kucharza. Dzięki niemu możliwe jest zrobienie nie tylko ulubionych placków z owocami, które wyśmienicie smakują podczas podwieczorku, ale także przygotowanie krokietów. Nie powinny kojarzyć się wyłącznie z przyjęciami weselnymi! Jak zrobić naleśniki na krokiety? To proste, pod warunkiem, że przestrzega się podstawowych zasad kuchennych.

Czytaj więcej

przepisy.pl - Kluski śląskie ze skwarkami Kluski śląskie ze skwarkami

Kluski śląskie to prawdopodobnie najbardziej znane danie kuchni śląskiej, które jest uwielbiane w całej Polsce. Stanowi mączną część popularnego zestawu: kluski śląskie ze zrazem wołowym i modrą kapustą. Swobodnie można jednak komponować z nimi inne zestawy obiadowe. Są na tyle uniwersalne, że pasują do wielu rodzajów mięsa. Idealnie smakuję się również podane jedynie ze skwarkami. Ciasto możesz zrobić sama, łącząc w jedną masę ugotowane i przeciśnięte przez prasę ziemniaki, mąkę i jajka. Jeśli jednak zależy ci na czasie, możesz wykonać je dużo szybciej z gotowego Fixu kopytka czy leniwe Knorr. W przypadku klusek śląskich bardzo ważne jest ich umiejętne gotowanie. Dlatego też pamiętaj, aby nie gotować ich zbyt długo. Idealne kluski śląskie nie mogą być zbyt miękkie. Obowiązuje zasada trzech minut od momentu wrzucenia ich do gotującej się wody. Smakowitym dodatkiem będzie tak zwana omasta – kawałeczki wędzonego boczku usmażone na niewielkiej ilości tłuszczu. Palce lizać!