Składniki
60 gramów
350 gramów
1 szczypta
180 gramów
3 sztuki
100 gramów
1 łyżeczka
400 mililitrów
1 opakowanie
220 gramów
750 gramów
30 gramów
50 gramów
Przygotowanie krok po kroku
Krok 1
Gruby biszkopt - przygotowanie: 4 białka ubić z solą na sztywną pianę. 4 żółtka ubić ze 100g cukru (ok. 3 min). Dodać mąkę pszenną (100g) i ziemniaczaną (40g)- dokładnie wymieszać. Do masy mączno - jajecznej dodać białka - wymieszać. Przelać do formy ( Ø 30cm). Piec w piekarniku nagrzanym do 180ºC przez 12 min. Pozostawić na kilka minut do ostudzenia.
Krok 2
3 cienkie biszkopty - przygotowanie: Z 6 jajek, 150g mąki pszennej, 60g ziemniaczanej przygotować ciasto, jak wyżej. Podzielić na 3 części. Każdą piec przez ok 12min. [można również upiec jeden gruby biszkopt i przekroić po upieczeniu].
Krok 3
Masa mascarpone: 3 jajka ubić ze 180g cukru przez ok. 6min. Dodawać mascarpone (750g) stale ucierając (ok. 1,5-2min) - nie należy ucierać zbyt długo, by masa nie nabrała zbyt dużo powietrza.
Krok 4
Tort: Zmieszać kawę z amaretto. Gruby biszkopt nasączyć kawą. Nałożyć 1/3 masy mascarpone i oprószyć kakao (przez sitko). Przykryć cienkim plackiem, nasączyć kawą, posmarować drugą częścią masy, posypać kakao. Czynność powtórzyć z drugim cienkim plackiem. Ułożyć trzeci placek na wierzchu, również nasączyć go kawą.
Krok 5
Masa z bitej śmietany: Wsypać 1 łyżeczkę żelatyny do 60g wody i pozostawić na 5min., by namokła. Wstawić żelatynę do mikrofalówki, podgrzać (1min.). Przemieszać i podgrzewać kolejne 20-30s. Pozostawić do ostygnięcia (żelatyna powinna być zimna, ale wciąż płynna!) Ubijać śmietanę z cukrem waniliowym. Gdy zacznie tężeć, powoli wlać żelatynę stale ubijając. Przygotowaną masą wysmarować boki i wierzch tortu. Ozdobić.
Przepisy w Waszym wykonaniu
Rosół uważany jest za jedną z najszlachetniejszych zup. Pojawia się na stołach w czasie ważnych uroczystości. Rozgrzewa w najchłodniejsze dni i zachwyca wyjątkowym smakiem. W kuchni okazuje się niezastąpiony jako baza dla innych zup i potraw.
Czytaj więcejWigilijne pierogi, kulebiaki, różnorodne krokiety i paszteciki, staropolski bigos oraz łazanki… Te potrawy łączy jedno: wyśmienicie smakują z kapustą kiszoną. Można podawać ją jako dodatek do dania głównego, można wyczarować z niej wyborną zupę.
Czytaj więcej