Tajskie sataye z sosem orzechowym i piklami

- Krok 1Mięso: Patyki do szaszłyków namocz w zimnej wodzie. Mięso pokrój w długie, cienkie paski.
- Krok 2Marynata: Drobno posiekaj szalotkę, chili, czosnek i trawę cytrynową. Zetrzyj na tarce imbir lub galangal. Wyciśnij sok z limonki, posiekaj natkę kolendry. Dokładnie wymieszaj wszystkie składniki. Kawałki mięsa zanurz w marynacie. Następnie ponadziewaj je na patyki i odłóż do lodówki na co najmniej 6 godzin.
- Krok 3Sos: Szalotkę pokrój w drobną kosteczkę, posiekaj czosnek, natkę kolendry i zetrzyj imbir na tarce. W garnku zeszklij cebulkę oraz czosnek. Dodaj napój kokosowy, masło orzechowe, a także sosy sojowy i rybny, cukier, opakowanie przyprawy Czerwone Curry Knorr, imbir oraz sok z limonki. Całość gotuj 2–3 minuty. W razie potrzeby dopraw do smaku sosem sojowym.
- Krok 4Pikle: Kalarepę i marchew obierz oraz pokrój w talarki. Ogórka przekrój wzdłuż – na cztery części. Usuń gniazdo nasienne, pokrój w słupki. W garnku wymieszaj cukier, ocet, liście limonki i czosnek. Dolej 200 ml wody i zagotuj. Do gotującej się wody wrzuć marchewkę i gotuj ją przez ok. 6 minut, aż będzie na wpół miękka. Wyjmij marchew z wody i włóż kalarepę. Gotuj ją przez 3–4 minuty. Dodaj do kalarepy marchew oraz ogórka i zostaw do wystygnięcia.
- Krok 5Na grillu lub na patelni grillowej usmaż mięso. Sataye podawaj polane sosem orzechowym z piklami.

Musisz kontrolować ostrość sosu, marynaty oraz mięsa. Jeśli nie lubisz ostrych potraw, dawaj mniej chili.

Sataye to tajski sposób na szaszłyki w sosie… satay, czyli indonezyjskim sosie orzechowym, który jest często spotykany w wielu rejonach Azji: od Indonezji, przez Malezję i Tajlandię, po Wietnam. Satay stanowi dodatek, w którym można maczać przystawki, lecz także polewę do dań głównych, bazę do zupy, a dla łakomczuchów, odpowiednio przygotowany, może być nawet deserem. Jak połączyć satay z sataye? Tego dowiesz się w tym przepisie!
Dla kogo?
Dla fanów mięsa na słodko, a także dla tych, którzy nie lubią tłustych, ciężkich potraw, ale też nie chcą rezygnować z mięsnych dań.
Na jaką okazję?
Tajskie sataye mogą stanowić świetną przystawkę przed daniem głównym, ale sprawdzą się również świetnie, w większej ilości, w roli dania głównego. Są idealnym wyborem na grill lub podczas spotkania w ogrodzie!
Czy wiesz, że?
Dla wielu początkujących odkrywców kuchni azjatyckiej sataye i satay są często mylonymi terminami. Jedno oznacza szaszłyki, drugie to nazwa sosu orzechowego z Indonezji. Również nazwa potrawy różni się nieznacznie w zależności od regionu Azji.
Dla urozmaicenia:
Jeśli nie chcesz zbyt pikantnych szaszłyków, po prostu znacznie zmniejsz ilość chili!