Kiedy klasyczne mięsne spaghetti staje się już mało oryginalną propozycją na obiad, pora na makaron z sosem z pieczonych warzyw! To proste w przygotowaniu danie zawiera w sobie połączenie smaków, które zadowoli nawet najbardziej wymagające podniebienia. Cały sekret tkwi w pieczeniu ulubionych warzyw, które nadaje im wyrazu i niezwykłego aromatu. Jak przygotować wyjątkowy sos do makaronu z pieczonych warzyw i jakie składniki będą potrzebne, aby każdy kęs stał się prawdziwą przyjemnością? Podpowiadamy!
Proste składniki – niezwykła kompozycja
Aby przygotować makaron w sosie z pieczonych warzyw, będziecie potrzebować: 1 czerwonej i 1 żółtej papryki, 2 marchewek, cukinii, cebuli, 400 g pomidorów z puszki, 4 ząbków czosnku i 3 łyżek oliwy. Smak tej potrawy podkreśli zestaw ziół, wśród których nie może zabraknąć suszonego oregano i bazylii. Dodatkowym walorem tego dania jest możliwość dowolnej modyfikacji przepisu i zamiana warzyw na wasze ulubione lub te, które akurat są dostępne w danej porze roku. Oprócz jarzyn wystarczy już tylko wybrać odpowiedni typ makaronu. Świetnie sprawdzi się w tym przypadku spaghetti, penne lub fusilli, czyli popularne świderki, których kształt pozwoli idealnie połączyć się z sosem.
Przygotowanie sosu z pieczonych warzyw krok po kroku
Proces pieczenia wydobywa naturalne smaki warzyw i sprawia, że sos zyskuje głęboki aromat, który idealnie pasuje do makaronu. Jego przygotowanie rozpocznijcie od usunięcia z papryk gniazd nasiennych i pokrojenia wszystkich warzyw w grube paski, o szerokości ok. 1 cm. Cebulę pokrójcie w ćwiartki. Wszystkie warzywa ułóżcie na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Skropcie oliwą z oliwek i posypcie przyprawami. Pieczcie w rozgrzanym do 200°C piekarniku ok. pół godziny. Kiedy się zarumienią, wyjmijcie je z piekarnika i przestudźcie. Mając gotową bazę do sosu, możecie zająć się jego przygotowaniem.
Jak zrobić sos do makaronu z pieczonych warzyw?
Zawartość blachy przełóżcie do blendera i zmiksujcie wszystko na gładki sos. Jeśli zależy wam na różnorodnej strukturze, możecie zblendować jedynie część warzyw, a resztę zostawić w większych kawałkach. Następnie dodajcie pomidory z puszki z odrobiną soku, aby wzmocnić smak. Wymieszajcie dokładnie całość. Jeśli sos wyszedł zbyt gęsty, możecie dodać odrobinę wody z gotowanego makaronu lub warzywnego bulionu, aż do uzyskania żądanej konsystencji. Spróbujcie, czy nie wymaga dodania większej ilości przypraw. Jeśli preferujecie bardziej pikantne smaki, możecie dodać także szczyptę chili w proszku. Kiedy sos będzie idealnie doprawiony, pora zająć się już tylko ugotowaniem makaronu.
W jaki sposób podawać makaron w sosie z pieczonych warzyw?
Po ugotowaniu makaronu zgodnie ze wskazówkami producenta przełóżcie go do garnka i wymieszajcie tak, aby sos dokładnie pokrył każdy jego kawałek. Gotowe danie podawajcie posypane startym parmezanem i udekorowane listkami bazylii. Sos do makaronu z pieczonych warzyw możecie dowolnie wzbogacać dodatkowymi składnikami. Świetnie będzie smakował z pokruszonym serem feta lub kuleczkami mozzarelli. Jeśli jesteście miłośnikami zapiekanek, spróbujcie zapiekanki makaronowej z kalafiorem lub przyrządźcie w wersji mięsnej zapiekankę makaronową z dynią. Przekonajcie się, że pieczone warzywa doskonale pasują do makaronu, niezależnie od tego, czy są z nim łączone tuż przed serwowaniem na stół, czy pieczone razem.
Dlaczego makaron z sosem z pieczonych warzyw to świetny wybór?
To danie daje nieskończenie wiele możliwości komponowania jego smaku w zależności od tego, na co akurat macie ochotę. Liczba kombinacji sprawia, że makaron w sosie z pieczonych warzyw nie może się znudzić. Wielbicieli dań drobiowych na pewno zainteresuje przepis na makaron z kurczakiem i szparagami. Jeśli jednak bliżej wam do klasycznych wersji spaghetti, koniecznie wypróbujcie spaghetti all’amatriciana, z pachnącym boczkiem i pomidorami pelatti, wzbogacone aromatycznym Fixem Spaghetti Bolognese Knorr.
Jak ugotować makaron do spaghetti, żeby nie podać na stół nieapetycznie rozgotowanej papki? Pamiętajcie, że niezależnie od tego, jakie danie makaronowe podajecie, powinien być on lekko twardy, czyli al dente. Dobrze ugotowany makaron to solidna podstawa do stworzenia dań, które bardzo szybko znikną z talerzy!
Komentarze (0)