Dla zdrowia!
Wszyscy kojarzymy słynne, egipskie piramidy, ale czy tak samo dobrze znamy piramidę racjonalnego żywienia? Produkty pełnoziarniste stanowią jej solidny fundament, a makaron może być najprostszym krokiem w kierunku urozmaicenia menu.
Oprócz wyśmienitego smaku, makaron pełnoziarnisty odznacza się wysoką zawartością błonnika. To on w znacznym stopniu mobilizuje nasze jelita i metabolizm do sprawnego działania. Powinien o tym pamiętać każdy, jednak jest to wyjątkowo istotne dla osób z powolną przemianą materii.
Sport to zdrowie pod warunkiem, że aktywność fizyczną połączymy z odpowiednim jadłospisem. Makaron pełnoziarnisty dzięki zawartości fosforu, wspomoże układ kostny, narażony na nadwyrężenie.
Makaron wypełniony jest witaminami z grupy B, które są niezbędne dla podstawowych funkcji życiowych i całego układu nerwowego. Szczególną uwagę należy zwrócić na niacynę. Nie tylko wspomaga prawidłowe działanie funkcji psychologicznych, ale jest ważny również dla utrzymania dobrego nastroju i pięknej skóry. W makaronie pełnoziarnistym znajdziemy sporo żelaza, cynku i potasu. Wpływają pozytywnie na układ krwionośny, mózg oraz serce. Bogactwo smaku i wartościowych składników – oto makaron pełnoziarnisty.
powrót do góryZainspiruj się!
Co prawda to Włosi słyną z makaronowych specjałów, ale grecka sałatka z makaronem pełnoziarnistym też smakuje wybornie. Dodatek świderków sprawia, że jest dużo bardziej sycąca, więc możemy potraktować ją jak obiad. Na kolację lub do wzięcia na wynos też będzie odpowiednia. Wystarczy szczelny pojemnik i możemy się nią cieszyć wszędzie tam, gdzie dopadnie nas głód. Apetyt na połączenie makaronu i chrupiących warzyw rośnie coraz bardziej. To znak, że przyszła pora na zapiekankę z makaronem i kalafiorem. Rodzinny obiad będzie pyszny i kolorowy! Nawet najmłodsi domownicy ochoczo zasiądą przy stole, kosztując atrakcyjnie wyglądających warzyw! Zapraszając gości, często chcemy zachwycić ich naszymi kulinarnymi umiejętnościami. Z dużą dozą ciekawości będą patrzeć na zapiekanki z makaronem i pieczarkami, podane w niedużych foremkach. Niech ich środek będzie wypełniony makaronem pełnoziarnistym z dodatkiem grzybów, boczku, sera i przypraw. Gdy potrzeba elegancji na stole polędwiczki wieprzowe w sosie z makaronem i szpinakiem stają się bezpiecznym, ale wytwornym rozwiązaniem. Zbyt wymyślne składniki mogłyby nie zostać docenione w czasie rodzinnego, wielopokoleniowego posiedzenia. Innowacje w postaci makaronu z dipem paprykowym z czosnkiem niedźwiedzim zostawmy na inną okazję. Jeśli marzy nam się prostota, koniecznie trzeba wypróbować makaron aglio olio – włoski dowód na to, że mniej znaczy więcej. Najlepiej będzie wykorzystać makaron spaghetti. Pełnoziarnisty, oczywiście!
powrót do góryCzy wiesz, że?
- Dodatki są ważne, ale kluczowe dla każdego dania staje się poprawne ugotowanie makaronu pełnoziarnistego. Potrzebuje dużej ilości wody – około 1 litra na 100 gramów suchego produktu. To niezawodny sposób na to, by nie sklejał się w czasie gotowania.
- Inną popularną, lecz błędną metodą na uniknięcie tego problemu, jest dolewanie do wody oleju lub oliwy. To niepotrzebne zwiększanie kaloryczności posiłku. -Odpowiednia ilość wody i mieszanie od czasu do czasu w zupełności wystarczą.
- Odradza się rozgotowywanie makaronu. Najlepiej spożywać go, gdy jest jeszcze trochę chrupiący – al dente. W tej formie jest dłużej trawiony przez organizm.
- Makarony mają różne kształty i wielkości. To samo tyczy się pełnoziarnistej odmiany. Podłużne są idealne jako podstawa potrawy. Cienkie nitki łączmy z lekkimi sosami, grubsze zarezerwujmy dla cięższych. Krótkie makarony, np. świderki, penne albo muszelki, nadają się najlepiej do zapiekanek i sałatek.
- Skąd w ogóle wziął się makaron pełnoziarnisty? Do produkcji mąki, która jest jego bazą, używa się zbożowych nasion w całości. Mniejszy stopień ich oczyszczenia i przetworzenia wpływa na bogatszą wartość odżywczą gotowego makaronu.
Z czym to się je?
O wszechstronności makaronu pełnoziarnistego chyba nikogo nie trzeba zapewniać. Może być dodatkiem do warzywnych i mięsnych potraw, zup i sałatek. Prezentuje się smakowicie jako podstawa dania głównego. Różnorodne kształty i rozmiary sprawiają, że każda potrawa zyskuje swój indywidualny charakter. Podobno nie należy bawić się jedzeniem, lecz dzięki makaronom pełnoziarnistym gotowanie staje się naprawdę dużą frajdą. Śródziemnomorski luz jest w kuchni bardzo pożądany.
Makaron okazuje się nie tylko właściwym sposobem na przeniesienie włoskich specjałów na polski grunt. Wybierając produkty pełnoziarniste, zapewniany sobie również solidną dawkę błonnika i wielu cennych minerałów. To, co jest widoczne na pierwszy rzut oka, to z pewnością ciemnobrązowy kolor makaronu. Jest to wynik wytwarzania produktu z całych, niełuskanych nasion zbóż. Nie pozostaje to bez wpływu na walory smakowe. Makaron pełnoziarnisty charakteryzuje się większą wyrazistością i twardszą konsystencją. Nawet dodanie do niego cięższych sosów nie odbija się na jego strukturze. Znajomość specjalistycznych przepisów nie będzie konieczna – w kuchni można wykorzystać go tak samo, jak każdą inną odmianę. Nie zmienia to faktu, że skoro sięgamy po zdrowszą wersję makaronu, warto spojrzeć trochę bardziej krytycznym okiem na dodatki.
Sam makaron nie tuczy. Robią to dopiero gęste, śmietanowe sosy. Połączmy makaron pełnoziarnisty z dressingiem na bazie jogurtu naturalnego ze świeżymi lub suszonymi ziołami. Bierzmy przykład z uwielbianej kuchni śródziemnomorskiej, bazującej na świeżych i lekkich produktach. Makaron z dodatkiem ryb i owoców morza będzie prezentował się naprawdę elegancko. Tuńczyk współgra z nim wyśmienicie! Namierzenie w sklepach krewetek już od dawna nie sprawia problemów. Kilka kropel oliwy z oliwek nie zaszkodzi. Same oliwki też będą pysznym zwieńczeniem dania. Najzwyklejsze pomidory z czosnkiem i bazylią pozwolą na zrobienie zjawiskowego oraz szybkiego obiadu. Śmietana i mąka nie są jedynym sposobem na zagęszczenie sosu. Czasem wystarczy tylko zmiksować warzywa.
Zaglądajmy często do pobliskiego warzywniaka albo na targ. Od wiosny do jesieni trafimy tam na świeże warzywa, które zamienią makaronowy posiłek w wyborną ucztę. Cukinia, brokuły i papryka tworzą z nim zestaw idealny, szczególnie w formie gorącej zapiekanki. Szpinak z orzechami włoskimi to stylowa klasyka. Z kolei w sklepie mięsnym szukajmy smacznych specjałów – kurczaka, indyka i cielęciny, a polędwiczki wieprzowe i policzki wołowe zostawmy na specjalne okazje.
powrót do góry
Komentarze (0)