Składniki
0.5 kilograma
3 sztuki
1 opakowanie
1 sztuka
3 łyżki
2 łyżki
0.5 łyżki
1 łyżka
1 szczypta
1 szczypta
Przygotowanie krok po kroku
Krok 1
Flaki włóż do garnka z gotującą się wodą i gotuj 5 min, następnie odcedź. Czynność tą powtórz do momentu, aż pozbędziesz się charakterystycznego dla flaków zapachu.
Krok 2
W garnku zagotuj wodę i wrzuć kostkę bulionu Knorr i obgotowane flaki. Gotuj 4 godziny.
Krok 3
W międzyczasie obierz warzywa i pokrój je w drobne paseczki i dodaj je do flaków ok. 30 min przed końcem gotowania.
Krok 4
Na patelni rozpuść masło, dodaj mąkę, majeranek, dopraw solą, pieprzem i gałką muszkatołową, wymieszaj, dodaj ok. szklankę wywaru z flaków. Całość energicznie wymieszaj i gotową zasmażkę dodaj do garnka z flakami. Gotowe flaki podawaj z chlebkiem.
Przepisy w Waszym wykonaniu
Rosół uważany jest za jedną z najszlachetniejszych zup. Pojawia się na stołach w czasie ważnych uroczystości. Rozgrzewa w najchłodniejsze dni i zachwyca wyjątkowym smakiem. W kuchni okazuje się niezastąpiony jako baza dla innych zup i potraw.
Czytaj więcejWigilijne pierogi, kulebiaki, różnorodne krokiety i paszteciki, staropolski bigos oraz łazanki… Te potrawy łączy jedno: wyśmienicie smakują z kapustą kiszoną. Można podawać ją jako dodatek do dania głównego, można wyczarować z niej wyborną zupę.
Czytaj więcejPolecane przepisy
Inne przepisy
Flaki po zamojsku
Rozgrzewające flaczki można przyrządzać na wiele sposobów – po warszawsku, cieszyńsku czy zamojsku. Poświęćmy chwilę właśnie na ten ostatni przepis. Powrót do domu w mroźne popołudnie od razu staje się bardziej przyjemny, kiedy czeka na ciebie talerz gorącej zupy. Na co zwrócić uwagę, jeśli do przygotowania wybierzesz przepis na flaki po zamojsku? Zadbaj o odpowiednią, klarowną konsystencję bulionu i dobór pasujących przypraw.
Dla kogo?
Ci, którzy wolą po posiłku odpocząć, zamiast stać przy zlewie, pokochają flaki wołowe po zamojsku. Przepis przewiduje do przygotowania tylko jeden garnek – w sam raz dla kuchennych czyściochów. Polecamy do także tym, którzy spontanicznie decydują o tym, co będą jeść. Flaki można zamrozić lub zawekować – gdy najdzie cię na nie ochota, po prostu wyjmij je ze spiżarki!
Na jaką okazję?
Flaki po zamojsku podaje się na wszelkie imprezy rodzinne i celebracje – od urodzinowego obiadu po pierwsze danie na hucznym weselu. Nie potrzeba jednak wielkiej okazji, żeby je zjeść – flaczki mogą stać się częścią twojego codziennego menu na obiad. Sprawią, że uczucie sytości nie opuści cię do kolejnego posiłku.
Czy wiesz, że?
Istnieje Światowy Dzień Flaków – obchodzimy go 24 października. Przyznaj, że to odpowiedni dzień na talerz zupy pachnącej przyprawami. A więc świętujmy!
Dla urozmaicenia:
Eksperymentuj z przyprawami, a w celu wzmocnienia doznań rozgrzewających dodaj jalapeño lub chili do flaków po zamojsku. Przepis nabierze jeszcze więcej smaku, gdy przyprawisz zupę odrobiną startego imbiru. Rozgrzeje on organizm i wspomoże twoją odporność. Wprowadź więc 1 gram suszonego imbiru do swojej codziennej zbilansowanej diety.