
Składniki
1.5 kilograma
5 łyżek
150 gramów
2 sztuki
2 sztuki
1 sztuka
2 sztuki
1 opakowanie
250 mililitrów
2 łyżki
400 gramów
1 łyżka
1 sztuka
600 gramów
2 sztuki
100 mililitrów
100 gramów
2 sztuki
2 łyżeczki
2 łyżeczki
Przygotowanie krok po kroku
Krok 1
Wołowinę pokrój w grubą 2–3-centymetrową kostkę. Seler, marchew, cebulę i pomidory pokrój w kostkę grubości 1 cm. Drobno posiekaj igiełki rozmarynu i tymianek. Ziemniaki obierz oraz pokrój w cienkie plastry grubości 3 mm. Szalotkę pokrój w piórka. Następnie posiekaj czosnek. Pomarańczę otrzyj ze skóry, wykrojony miąższ pokrój w cienką kosteczkę, usuwając wszystkie pestki.

Krok 2
3. W garnku z szerokim dnem podsmaż cebulę, seler i marchew. Gdy warzywa lekko się zarumienią, wyjmij je i odłóż na bok. Do garnka włóż mięso wołowe. Smaż, aż odparują wszelkie soki, a mięso zacznie się rumienić. Dodaj pomidory, przyprawę Harissa Knorr, rozmaryn oraz czerwone wino. Gulasz duś pod przykryciem ok. 40 minut. Po tym czasie dodaj startą skórkę z pomarańczy, czosnek, sól, miód i pieprz do smaku i dokładnie wymieszaj. Gulasz powinien być gęsty oraz nie może mieć dużo sosu. Przełóż danie do płaskiego żeliwnego naczynia.

Krok 3
W nowym garnku na oliwie z oliwek zeszklij szalotkę. Dodaj ziemniaki i smaż je, aż zrobią się szkliste. Wlej śmietanę, dosyp tymianek oraz dopraw do smaku solą i pieprzem. Całość gotuj 3–4 minuty, aż śmietana nieco odparuje.

Krok 4
Ziemniaki ułóż na mięsie i oprósz drobno startym serem. Całość wstaw na kolejne 20 minut do piekarnika nagrzanego do 180°C.


Dobra rada:
Do gulaszu możesz dodać suszone grzyby leśne.
Przepisy w Waszym wykonaniu

łatwe
Polędwiczki wieprzowe jadasz tylko od święta i zazwyczaj wyłącznie w restauracji, w której ich przyrządzeniem zajmuje się profesjonalny szef kuchni? Po co się ograniczać? Smakiem tego delikatnego mięsa można cieszyć się znacznie częściej i to we własnej jadalni. Jak smażyć polędwiczki, żeby były soczyste? Jak przygotować mięso i z jakimi dodatkami je podawać?
Czytaj więcejSłodycz miodu fantastycznie kontrastuje z goryczkowym smakiem musztardy. Nic więc dziwnego, że sos musztardowo-miodowy świetnie komponuje się z wieloma składnikami – zwłaszcza o naturalnie łagodnym smaku. Korzystaj z niego zawsze wtedy, gdy twoim potrawom brakuje wyrazu. Prosty w przygotowaniu sos miodowo-musztardowy do burgera pasuje tak samo dobrze, jak do ryb, sałatek, pieczonych mięs, a nawet kanapek.
Czytaj więcejPolecane przepisy
Inne przepisy
Gulasz wołowy z zapiekany z ziemniakami
Gulasz wołowy z ziemniakami to nasz pomysł na dzisiejszy obiad. Jest to specjalność kuchni francuskiej. Możemy się tego domyślić już po samych składnikach, wśród których znajdziemy popularne w tamtym kraju: czerwone wino, szalotkę i ser gruyere. Gulasz wołowy z ziemniakami to ciekawa odmiana naszej rodzimej kuchni, gdzie gulasze robi się najczęściej z mięsa wieprzowego.
Dla kogo?
Dla miłośników gulaszy! Ta wersja na pewno przypadnie Ci do gustu, bo wołowinie z pysznymi dodatkami trudno będzie się oprzeć.
Na jaką okazję?
Gulasz wołowy z ziemniakami jest doskonałym rozwiązaniem na uroczysty obiad. Goście będą zaskoczeni, że z pozoru zwykły gulasz może smakować tak dobrze!
Czy wiesz, że?
Gruyere to ser szwajcarski produkowany z mleka krowiego. Ma łagodny, lekko orzechowy smak.
Dla urozmaicenia:
Przepis na gulasz wołowy z ziemniakami możesz wzbogacić o suszony grzyby. Potrawa zyska wspaniały aromat!